TYDZIEŃ NA RYNKACH: Inflacja w USA w lipcu, dane makro, wyniki kwartalne spółek | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
08 sie 2022, 06:32

TYDZIEŃ NA RYNKACH: Inflacja w USA w lipcu, dane makro, wyniki kwartalne spółek

W tym tygodniu za granicą opublikowane zostaną dane o inflacji, m.in. w USA (CPI i PPI) oraz w krajach naszego regionu. Ponadto rynek pozna indeks optymizmu konsumentów Michigan oraz inne statystyki o nieco mniejszym znaczeniu rynkowym, np. indeks optymizmu małych firm NFIB. Sezon wyników kwartalnych w USA minął półmetek.

"Kluczowe zapewne będą dane o inflacji w USA. Ostatnio rynek nieco bardziej skupił się na słabszych perspektywach makro. Zaskoczenie w danych o inflacji mogłoby znowu ożywić oczekiwania na podwyżki stóp procentowych" - napisano w raporcie tygodniowym Santander Bank Polska.

Ekonomiści Santander Bank Polska zwracają uwagę, że EURUSD po próbach atakowania 1,03 powrócił ponownie w bliskie okolice 1,02. Nieco lepsze od oczekiwań dane PMI ze strefy euro okazały się niewystarczające do trwałego umocnienia wspólnej waluty wobec dolara. Chociaż dolarowi początkowo pomógł wzrost napięć geopolitycznych na linii USA-Chiny wokół wizyty spikerki Izby Reprezentantów Nancy Pelosi na Tajwanie, to pod koniec tygodnia dodatkowe wsparcie zyskał ze strony zaskakująco mocnych odczytów z amerykańskiego rynku pracy.

"Wobec pojawiających w ostatnim czasie obaw o stopniowe zbliżanie się cyklu podwyżek stóp do końca, silny rynek pracy w USA powinien ponownie ożywić oczekiwania na kontynuację znaczących podwyżek stóp Fed-u i umocnić dolara" - napisano w raporcie tygodniowym Santander Bank Polska.

Ekonomiści zakładają, że w tym tygodniu kurs EURUSD obniży się w okolice poziomu 1,01.

"Barierą dla prób ponownego ataku na parytet może być środowa publikacja lipcowej inflacji CPI z USA (konsensus zakłada nieco niższy odczyt niż poprzednio). Jednak w świetle zdeterminowanej postawy Fed-u, który sygnalizuje, że dopiero trwalszy trend obniżania się inflacji może wpłynąć na rewizję dotychczasowej polityki, co do zasady nie powinno to powstrzymać dolara" - napisano w raporcie tygodniowym.

Głównym wydarzeniem tygodnia będzie środowa publikacja danych o amerykańskiej inflacji w lipcu. Analitycy od dawna liczą, że zacznie ona się stabilizować, ale kolejno publikowane miesięczne dane nie potwierdzają tych nadziei. Obecnie inflacja w USA jest ponad trzykrotnie wyższa niż cel Fed ustalony na poziomie 2 proc.

Analitycy prognozują, że inflacja CPI w USA w lipcu spadła do 8,7 proc. z 9,1 proc. w czerwcu, gdy osiągnęła najwyższy poziom od 1981 roku.

Dane o inflacji PPI za lipiec zostaną opublikowane w czwartek. Tego samego dnia inwestorzy poznają z USA tygodniowe dane o zadeklarowanych wstępnie bezrobotnyh oraz indeks zaufania konsumentów Uniwerystetu Michigan.

W tym tygodniu spośród przedstawicieli Fed swoje publiczne przemówienia będą mieli prezes Fed z Chicago Charles Evans, prezes Fed z Minneapolis Neel Kashkari oraz prezes Fed z San Francisco Mary Daly.

Głównym znakiem zapytania jest, czy Rezerwa Federalna zdecyduje się na trzecią z rzędu podwyżkę o 75 punktów bazowych w następnym miesiącu.

Mocne ostatnie dane z amerykańskiego rynku pracy stanowią dla Fed miecz obosieczny - z jednej strony to sygnał, że można kontynuować cykl podwyżek stóp procentowych, gdyż dotyczasowane działalnia nie miały negatywnego wpływu na wzrost bezrobocia, ale z drugiej - w którymś momencie sytuacja na rynku pracy będzie musiała ulec pogorszeniu, gdyż w przeciwnym razie nie będzie można złagodzić presji na wzrost cen i inflacji.

Zarządzająca Fed Michelle Bowman powiedziała w sobotę, że Fed powinien rozważyć podwyżki w tempie większym niż 75 punktów bazowych, aby sprowadzić inflację do celu ustalonego przez Fed. W podobnym tonie ostatnio wypowiadali się również inni członkowie Fed.

Sezon publikacji wyników kwartalnych w Stanach Zjednoczonych minął półmetek. Jak do tej pory, amerykańskie spółki w większości przebijają oczekiwania analityków co do zysków i przychodów, co zaskakuje inwestorów przygotowanych na trudniejszy kwartał pod znakiem spowalniającej gospodarki.

Około 78 proc. spółek amerykańskich spośród tych, które opublikowały już raporty kwartalne, przebiło oczekiwania analityków z Wall Street. To wynik lepszy niż długoterminowa średnia.

W tym tygodniu wyniki kwartalne przekażą Disney, Take-Two, Palantir, Wynn Resorts, Six Flags oraz spółki branży turystycznej Norwegian Cruise Line i Spirit Airlines.

-----------

Kalendarz makroekonomiczny w tygodniu 8-12 sierpnia (źródło: investing. com).

Poniedziałek:

07:45 Szwajcaria - stopa bezrobocia w lipcu (prognoza 2,2 proc., poprzednio 2,2 proc.)

Wtorek:

Republika Południowej Afryki - dzień wolny

Singapur - dzień wolny

Indie - dzień wolny

00:45 Nowa Zelandia - sprzedaż detaliczna kart elektronicznych w lipcu

13:00 Meksyk - wskaźnik CPI w lipcu (prognoza 0,73 proc. mdm i 8,14 proc. rdr, poprzednio 0,84 proc. mdm i 7,99 proc. rdr)

Środa:

02:30 Australia - indeks zaufania konsumentów Westpac w sierpniu

03:30 Chiny - wskaźnik CPI w lipcu (prognoza -0,1 proc. mdm i 2,4 proc. rdr, poprzednio -0,2 proc. mdm i 2,5 proc. rdr)

08:00 Niemcy - wskaźnik CPI w lipcu (prognoza 0,9 proc. mdm, poprzednio 0,9 proc. mdm)

10:00 Włochy - wskaźnik CPI w lipcu (prognoza 1,2 proc. mdm, poprzednio 0,4 proc. mdm)

14:00 Brazylia - sprzedaż detaliczna w czerwcu (prognoza -1,4 proc. mdm i -0,1 proc. rdr, poprzednio 0,1 proc. mdm i -0,2 proc. rdr)

14:30 USA - bazowy wskaźnik CPI w lipcu (prognoza 6,1 proc. rdr i 0,5 proc. mdm, poprzednio 5,9 proc. rdr i 0,7 proc. mdm)

14:30 USA - wskaźnik CPI w lipcu (prognoza 0,2 proc. mdm i 8,7 proc. rdr, poprzednio 1,3 proc. mdm i 9,1 proc. rdr)

16:30 USA - zapasy ropy naftowej

Czwartek:

Japonia - dzień wolny

13:00 Republika Południowej Afryki - produkcja przemysłowa w czerwcu (prognoza 1,5 proc. mdm i -2,4 proc. rdr, poprzednio -0,2 proc. mdm i -2,3 proc. rdr)

14:30 USA - bazowy wskaźnik PPI w lipcu (prognoza 0,4 proc. mdm, poprzednio 0,4 proc. mdm)

14:30 USA - zadeklarowani wstępni bezrobotni (prognoza 263 tys., poprzednio 260 tys.)

14:30 USA - wskaźnik PPI w lipcu (prognoza 0,3 proc. mdm, poprzednio 1,1 proc. mdm)

20:00 Meksyk - decyzja banku centralnego w sprawie podwyżki stóp procentowych, rynek spodziewa się podwyżki do 8,50 proc., poprzednio 7,75 proc.)

Piątek:

08:00 Wielka Brytania - PKB w drugim kwartale (prognoza 2,8 proc. rdr i -0,2 proc. kdk, poprzednio 8,7 proc. rdr i 0,8 proc. kdk)

08:00 Wielka Brytania - produkcja dóbr w fabrykach w czerwcu (prognoza -1,2 proc. mdm, poprzednio 1,4 proc. mdm)

08:00 Wielka Brytania - bilans handlowy w czerwcu

08:45 Francja - wskaźnik CPI w lipcu (prognoza 0,3 proc. mdm, poprzednio 0,3 proc. mdm)

09:00 Hiszpania - wskaźnik CPI w lipcu (prognoza 10,2 proc. rdr, poprzednio 10,8 proc. rdr)

10:00 Polska - wskaźnik CPI w lipcu

11:00 strefa euro - produkcja przemysłowa w lipcu (prognoza 0,7 proc. rdr, poprzednio 1,6 proc. rdr)

16:00 USA - Indeks nastrojów konsumentów Uniwersytetu Michigan, ostateczny w sierpniu (prognoza 48,9 pkt poprzednio 47,3 pkt)

(PAP Biznes)

pr/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości