DZIEŃ NA RYNKACH: Kontrakty w USA na minusach; polityka monetarna w centrum uwagi | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
06 paź 2022, 14:48

DZIEŃ NA RYNKACH: Kontrakty w USA na minusach; polityka monetarna w centrum uwagi

Futures w USA spadają, podobnie jak indeksy na europejskich giełdach. Inwestorzy oceniają najnowsze wypowiedzi bankierów centralnych w kontekście przyszłej ścieżki dla stóp procentowych. Dolar umacnia się.

Kontrakty na S&P 500 spadają o 0,33 proc., na Dow Jones Industrial zniżkują o 0,3 proc., a na Nasdaq Comp. tracą 0,28 proc.

„Niewielu jest przekonanych, że ostatnie wzrosty były czymś więcej niż zwyżką na rynku bessy, z wątpliwościami co do jej trwałości. Nastroje pozostają słabe, począwszy od dyrektorów generalnych, małych firm, konsumentów i inwestorów” – powiedział Mark Hackett, dyrektor ds. badań inwestycyjnych w Nationwide.

Stratedzy Citigroup podali w raporcie, że chociaż wyceny akcji „wyglądają teraz bardziej realistycznie, prognozy zysków analityków wciąż wyglądają zbyt optymistycznie”. Zespół kierowany przez Roberta Bucklanda spodziewa się, że globalne zyski firm spadną o 5 proc. w przyszłym roku.

Twitter spada o 2 proc. przed sesją. W środę CEO Tesli Elon Musk po raz kolejny zmienił zdanie i oświadczył, że jest gotów kupić Twittera za pierwotnie uzgodnioną z serwisem cenę 44 mld USD.

Akcje Silvergate Capital zniżkują o 4 proc. w handlu przedsesyjnym - Wells Fargo obniżył rekomendacje dla akcji spółki do "niedoważaj" z "przeważaj".

Pinterest rośnie o 4 proc. przed sesją. Goldman Sachs podniósł rekomendacje dla akcji banku do "przeważaj" z "neutralnie".

W środę Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 0,14 proc. i wyniósł 30.273,87 pkt. S&P 500 na koniec dnia stracił 0,20 proc. i wyniósł 3.783,28 pkt. Nasdaq Composite spadł o 0,25 proc. i zamknął sesję na poziomie 11.148,64 pkt.

Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zwyżkuje do 29 pkt.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 spada o 0,22 proc., niemiecki DAX zniżkuje o 0,22 proc., francuski CAC 40 idzie w dół o 0,26 proc., a brytyjski FTSE 100 traci 0,75 proc.

Benchmarkowy indeks Europe Stoxx 600 spada o 0,33 proc.

Akcje Shella spadają o 5 proc. po tym, jak firma zaprognozowała słabsze wyniki w trzecim kwartale, potencjalnie kończąc serię rekordowych zysków.

Akcje Zalando rosną o 4,5 proc. po tym, jak niemiecki sklep internetowy podpisał umowę o strategicznym partnerstwie z amerykańskim gigantem odzieży sportowej Nike.

Imperial Brands zyskuje 2,5 proc. po tym, jak firma podała, że przeprowadzi skup akcji własnych o wartości do 1 mld funtów.

Credit Suisse zyskuje 5 proc. po podwyższeniu rekomendacji dla akcji tej spółki do "neutralnie" przez analityków JPMorgan Chase & Co.

Lagercrantz spada o 13,5 proc. Analitycy Handelsbanken obniżyli rekomendację dla akcji firmy do "trzymaj" z "kupuj", powołując się na ryzyko spadku kursu spółki ze względu na trudne otoczenie makroekonomiczne.

Dolar umacnia się o 0,3 proc. wobec koszyka walut do 111,54 pkt.

Eurodolar osłabia się o 0,22 proc. do 0,9860.

Kwotowanie USD/JPY spada o 0,02 proc. do 144,72.

Kurs funta zniżkuje o 0,66 proc. wobec dolara do 1,1251.

Rentowność 10-letnich UST rośnie o 1 pb. do 3,77 proc. Dochodowość 30-letnich obligacji spada o 1 pb. do 3,75 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi -39 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi, a 10-letnimi wynosi obecnie 38 pb.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów rośnie o 1 pb. do 2,04 proc.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na listopad są wyceniane po 87,52 USD za baryłkę, po spadku o 0,15 proc., na grudzień futures na Brent zniżkują o 0,2 proc. do 93,22 USD/b.

Inwestorzy analizują najnowsze wypowiedzi członków FOMC.

Prezes Banku Rezerwy Federalnej w San Francisco Mary Daly, powiedziała, że poprzeczka dla spowolnienia tempa wzrostu stóp procentowych o 75 pb. jest zawieszona wysoko. Daly dodała, że Fed obserwuje kluczowe dane od teraz do posiedzenia 1-2 listopada i ostrzegła przed spodziewaniem się obniżki stóp procentowych w USA w 2023 r.

Prezes Banku Rezerwy Federalnej w Atlancie Raphael Bostic powiedział, że opowiada się za podniesieniem stóp procentowych do poziomu od 4 proc. do 4,5 proc. do końca tego roku, a następnie utrzymaniem zaostrzenia w celu zmniejszenia inflacji.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wyniosła 219 tys. Oczekiwano 204 tys. wobec 190 tys. poprzednio, po korekcie z 193 tys.

„Nie zobaczymy jasnego kierunku dla Fedu przed jutrzejszymi danymi dotyczącymi zatrudnienia w USA. Najgorszym scenariuszem dla rynku w tym tygodniu są mocne dane, które przechyliłyby szalę na korzyść jastrzębi” – powiedziała Ipek Ozkardeskaya, starsza analityczka w Swissquote Bank.

W protokole po wrześniowym posiedzeniu EBC napisano, że według niektórych członków Rady Prezesów EBC podniesienie stóp proc. tylko o 50 pb. byłoby wystarczające, aby pokazać determinację do realizacji procesu normalizacji polityki monetarnej. W sprawozdaniu dodano, że podwyżka o 75 punktów bazowych nie powinna oznaczać, że Rada Prezesów zamierza uzgodnić podwyżki stóp procentowych podobnej wysokości na swoich przyszłych spotkaniach.

Rating kredytowy Wielkiej Brytanii został obniżony do negatywnego ze stabilnego przez agencję Fitch Ratings, który wskazał na ryzyko, że nowy rządowy plan obniżki podatków może zwiększyć deficyt fiskalny kraju. Rating Banku Angli również został obniżony do negatywnego ze stabilnego.

Szwedzkie służby bezpieczeństwa podały, że mogą stwierdzić, że w szwedzkiej strefie ekonomicznej doszło do detonacji przy gazociągach Nord Stream 1 i 2, które doprowadziły do rozległych uszkodzeń, a podejrzenie dotyczące sabotażu zostało znacząco wzmocnione. (PAP Biznes)

kkr/ gor/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości