Asbis liczy na znaczny wzrost przychodów w '23, dywidenda podobna lub wyższa rdr (opis) | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
23 lut 2023, 11:22

Asbis liczy na znaczny wzrost przychodów w '23, dywidenda podobna lub wyższa rdr (opis)

Asbis Enterprises liczy na znaczny wzrost przychodów w 2023 roku, a dywidenda za 2022 rok może być podobna lub wyższa rdr - poinformował dyrektor finansowy Marios Christou. Zastrzega jednak, że są to wstępne założenia, ostateczne decyzje co do prognoz i dywidendy jeszcze nie zapadły.

"Zgodnie z naszymi wstępnymi założeniami spodziewamy się, że poziom przychodów ze sprzedaży w 2023 roku znacznie wzrośnie. Nie jest naszym celem sam rozwój przychodów kosztem spadku marży czy rentowności, wręcz przeciwnie. Jeśli mamy zwiększać przychody, to tylko przy założeniu, że poprawia nam się rentowność" - powiedział Marios Christou, dyrektor finansowy Asbis podczas czwartkowej konferencji prasowej.

"2023 rok zapowiada się bardzo obiecująco. Mamy bardzo wysoko postawioną poprzeczkę jeśli chodzi o sprzedaż produktów Apple. Będziemy koncentrować się na pozyskiwaniu i obsłudze dużych projektów biznesowych" - dodał.

Marios Christou spodziewa się, że wyniki grupy w pierwszym kwartale 2023 roku nie będą odbiegać rok do roku.

"W oparciu o dotychczasowe wyniki nie spodziewam się, żeby wyniki w pierwszym kwartale 2023 roku odbiegały w kategoriach marży brutto znacząco od wyników pierwszego kwartału zeszłego roku" - powiedział.

Asbis zamierza wiosną opublikować prognozy finansowe na 2023 rok.

"W odpowiednim czasie opublikujemy prognozy na 2023 rok, ale to jeszcze nie jest ten moment. Finalizujemy budżet na rok bieżący. Chcemy przedstawić prognozę i zakładamy, że nastąpi to wczesną wiosną, w maju, być może w kwietniu" - powiedział Christou.

Christou spodziewa się kontynuacji polityki dywidendowej. Asbis od siedmiu lat rokrocznie dzieli się zyskiem z akcjonariuszami.

"Nie chcę przesądzać, ale jest możliwe, że poziom dywidendy za 2022 rok będzie podobny lub wyższy niż za 2021 rok, ale decyzje jeszcze nie zapadły" - powiedział.

Asbis, dystrybutor, deweloper i dostawca produktów, rozwiązań i usług IT oraz IoT, spodziewa się znaczących korzyści z ekspansji rozwiązań biznesowych na wszystkich rynkach, na których działa.

"Spółka dąży do dalszego rozwoju w regionach Azji Centralnej, Kaukazu, Adriatyku oraz Bałkanów, a także rynków Europy Zachodniej. Ponadto spółka zdecydowała się rozszerzyć zasięg przez wejście na nowe rynki w Afryce" - powiedział Christou.

W ocenie Asbisu, są to bardzo obiecujące rynki o znacznie większym potencjale wzrostu. Nowe rynki dla Asbisu w tym roku to m.in. Nigeria i Tanzania, Afryka Południowa, ale - jak zaznacza Christou - nie tylko RPA, również kraje sąsiednie.

"Rozwijamy się też na rynkach Azji Centralnej, w tym w Azerbejdżanie, Armenii i Gruzji. Wchodzimy też na rynki zachodnie, również z markami własnymi. Chcemy to kontynuować" - powiedział.

Asbis liczy w 2023 roku na dobry wkład w przychody i rentowność nowej marki własnej (Cron Robotics), a także marek takich jak Prestigo, Prestigo Solution, Canyon, Perenio, Aeno i Lorgar.

"Rozwijamy nowe projekty, liczymy na duże wzrosty w segmencie własnych marek. Celem jest uzyskiwanie lepszych wyników z ich sprzedaży" - powiedział Christou.

Asbis wszedł ostatnio na rynek używanych smartfonów z marką Breezy i planuje dalszy rozwój tego biznesu we wszystkich krajach działalności.

"Spodziewamy się znacznego wzrostu na rynku smartfonów, zarówno nowych, jak i używanych" - powiedział dyrektor finansowy Asbisu.

Christou zapowiada, że w 2023 roku Asbis chce rozwijać sprzedaż w segmencie robotyki, którego uruchomienie zapowiedział pod koniec zeszłego roku.

W ocenie Mario Christou, 2022 rok był najbardziej wymagającym rokiem w historii grupy, głównie z powodu wojny na Ukrainie, ale także pogarszającej się sytuacji gospodarczej i wysokiej inflacji. Asbis zrealizował jednak podwyższone w ciągu roku prognozy, zakładające przychody pomiędzy 2,6 a 2,8 mld USD oraz 70-74 mln USD zysku netto.

W całym 2022 roku Asbis wygenerował przychody w wysokości 2.690 mln USD (spadek o 12,6 proc. rdr i osiągnął zysk netto po opodatkowaniu w wysokości 75,9 mln USD, w porównaniu do 77,1 USD rok temu.

W samym czwartym kwartale 2022 r. Asbis miał 28,7 mln USD zysku netto, co oznacza wyrównanie rekordowego wyniku sprzed roku. Analitycy spodziewali się zysku w przedziale 25,2-26,9 mln USD.

Przychody Asbis w czwartym kwartale wyniosły 780,3 mln USD (spadek o 17,69 proc. rdr). EBITDA w czwartym kwartale wyniosła 39,7 mln USD wobec 42,2 mln USD przed rokiem i oczekiwań analityków w przedziale 37,8-41,9 mln USD.

Zysk operacyjny spadł o 6,91 proc. do 38 mln USD. Oczekiwania analityków co do EBIT mieściły się w przedziale 36,8-40,4 mln USD. W czwartym kwartale 2022 r. marża zysku brutto Asbisu wzrosła do 9,06 proc. z 7,53 proc. przed rokiem.

Na 31 grudnia 2022 r. Asbis miał 134,6 mln USD w gotówce i ekwiwalentach, w porównaniu do 184,6 mln USD na koniec 2021 r. Średni ważony koszt zadłużenia grupy Asbis wyniósł w 2022 roku 10,5 proc. wobec 6,0 proc. w 2021 roku. w rezultacie znaczącego wzrostu stóp proc.

"Zdecydowaliśmy o zakupie dużej liczby produktów Apple, uzyskaliśmy większy rabat, ale jednocześnie zmniejszyliśmy zapasy gotówki i zwiększyliśmy zadłużenie. W zamian mamy jednak wyższą rentowność i lepsze perspektywy na 2023 rok" - powiedział Christou.

Grupa Asbis na koniec 2022 roku miała 20 tys. aktywnych klientów w 60 krajach. Grupa składa się z ze spółek zależnych w 28 krajach, prowadzi 20 sklepów internetowych B2B oraz 5 sklepów internetowych B2C (60 proc. transakcji odbywa się online), ma też 4 centra dystrybucyjne. Spółka oferuje 110 tys. produktów. Grupa Asbis zatrudnia ponad 2200 pracowników.

W czwartym kwartale 2022 roku Asbis zanotował spadek sprzedaży w segmencie smartfonów z powodu wojny w Ukrainie oraz niedoborów wywołanych zamknięciem fabryk w Chinach. Smartfony pozostają jednak głównymi motorami wzrostu, podobnie jak laptopy i procesory. Spadek w linii procesorów i serwerów jest związany z brakiem sprzedaży w krajach objętych sankcjami. Produkty sieciowe zanotowały z kolei wzrost o 25 proc. rdr.

Regiony byłego Związku Radzieckiego oraz Europy Środkowo-Wschodniej tradycyjnie miały największy udział w przychodach grupy. Udział krajów byłego Związku Radzieckiego w przychodach ogółem wyniósł 53,47 proc. w IV kwartale 2022 r. w porównaniu do 64,01 proc. rok temu. Wzrosty w Europie Środkowo-Wschodniej były napędzane przez rynki na Słowacji i w Polsce.

Polska utrzymuje pozycję w pierwszej dziesiątce największych rynków dla Asbisu, ze wzrostem o 10 proc. rdr.

Znaczny spadek sprzedaży w IV kwartale 2022 roku odnotowano na rynkach bezpośrednio dotkniętych wojną na Ukrainie. Z drugiej strony spółce udało się zwiększyć sprzedaż w Armenii (o 217,4 proc.), w Niemczech (+125,4 proc.), Gruzji (+124,1 proc.), Azerbejdżanie (+58,3 proc.), Zjednoczonych Emiratach Arabskich (+40,3 proc.) oraz w Kazachstanie (wzrost o 33,7 proc.).

Asbis zanotował w czwartym kwartale 2022 roku wzrost o 28 proc. w regionie krajów Bliskiego Wschodu i Afryki, głównie za sprawą krajów Zatoki Perskiej. Europa Zachodnia wzrosła o 18 proc.

(PAP Biznes), #ASB

pr/ ana/

Zobacz także: ASBISc Enterprises plc. - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost