Skrót wiadomości: sobota - niedziela 25-26 marca | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
26 mar 2023, 20:24

Skrót wiadomości: sobota - niedziela 25-26 marca

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata z soboty i niedzieli, 25-26 marca.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE KRAJ I ŚWIAT -----------------------------------

Agencja Moody's nie dokonała 24 marca aktualizacji oceny kredytowej Polski - podała agencja w komunikacie. Oznacza to, że według Moody's długoterminowy rating Polski w walucie obcej nadal znajduje się na poziomie "A2", a jego perspektywa jest stabilna.

Prawdopodobnie w tym tygodniu Komisja Europejska zaakceptuje dopłaty do zboża – poinformowała wiceminister rolnictwa Anna Gembicka. Przypomniała, że łącznie ze środkami krajowymi chodzi łącznie o ok. 800-900 mln zł.

Komisja Europejska i Niemcy ogłosiły w sobotę, że osiągnęły porozumienie w sprawie odblokowania kluczowego punktu planu klimatycznego UE, dotyczącego emisji CO2 z samochodów. W tekście złagodzono przepis o zakazie stosowania silników spalinowych po 2035 roku.

W sprawie unijnej dyrektywy metanowej będziemy działali na rzecz jakiejś formy derogacji dla polskich kopalń – zapewnił w niedzielę w Katowicach lider Koalicji Obywatelskiej Donald Tusk. Przyznał, że regulacja w proponowanej formie uderzyłaby przede wszystkim w Polskę.

Polska przekazała Białorusi bardzo wyraźny sygnał, że jeżeli będą dalsze represje, to zareagujemy dalszą blokadą dla białoruskiego handlu - powiedział premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla RMF FM.

Utrzymanie węgla koksowego na liście unijnych surowców krytycznych pomaga w zapewnieniu UE dywersyfikacji dostaw istotnych dla transformacji energetycznej - zwrócili uwagę analitycy PIE. Wskazali, że największym producentem węgla koksowego w UE jest Jastrzębska Spółka Węglowa.

Majorka, Pafos, Alicante, Bilbao, Sewilla, czy Rejkiawik to nowości, jakie znalazły się w letnim rozkładzie lotów warszawskiego Lotniska Chopina, który wchodzi w życie w niedzielę. PLL LOT zwiększą liczbę częstotliwości rejsów m.in. z Warszawy do Tokio, Nowego Jorku, Tel Awiwu, Wilna, Stambułu.

Eksport okien i drzwi z Polski zwiększył się w 2022 r. o 32 proc. do 3,96 mld euro z 2,98 mld euro w roku 2021 - poinformowało PAP Centrum Analiz Branżowych (CAB). Dodano, że na rynkach zagranicznych sprzedajemy już ponad dwa razy więcej niż producenci niemieccy.

Szacuje się, że wzrost produkcji mięsa w drobiowego Polsce w 2023 r. wyniesie 1,5 proc. w zestawieniu z rokiem 2022 – przekazał resort rolnictwa. Jak poinformował Główny Inspektorat Weterynarii, ryzyko wystąpienia ptasiej grypy pozostaje wysokie.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan rozmawiał telefonicznie z Władimirem Putinem o przedłużonej umowie zbożowej umożliwiającej eksport zboża ukraińskiego; Erdogan podkreślił rolę negocjacji w zakończeniu wojny na Ukrainie - podała kancelaria prezydenta Turcji.

Choć na Rosję nałożono sankcje gospodarcze, nie przeszkadza to wielu niemieckim firmom w kontynuowaniu handlu z Rosjanami. Na "Liście wstydu" uniwersytetu Yale są takie niemieckie firmy, jak Storck czy Gerry Weber - pisze w sobotę portal T-Online.

Mieszkańcy Belgii są najbardziej niezadowoleni w strefie euro z dostępności bankomatów w swoim kraju, a jedna czwarta z nich ma problemy z pozyskaniem przy ich pomocy gotówki - wynika z najnowszego raportu Europejskiego Banku Centralnego (EBC).

Jeśli obywatele Serbii i nasza gospodarka zaczną ponosić odczuwalne straty, możemy wprowadzić sankcje przeciwko Rosji za jej napaść na Ukrainę - powiedział minister spraw zagranicznych Serbii Ivica Daczić, cytowany w niedzielę przez telewizję N1.

WYDARZENIA Z KRAJU------------------

Mamy nadzieję, że na najbliższym posiedzeniu Sejmu w kwietniu prace nad ustawami o sędziach pokoju zostaną zakończone - powiedział w niedzielę na antenie TVP Info Łukasz Rzepecki, doradca prezydenta Andrzeja Dudy.

Przygotowanie do lipcowego szczytu NATO w Wilnie, dalsze wzmacnianie wschodniej flanki Sojuszu i sytuacja w Ukrainie będą, wśród tematów, które poruszą w przyszłym tygodniu ministrowie spraw zagranicznych państw B9 na spotkaniu w Łodzi - poinformował PAP rzecznik MSZ Łukasz Jasina.

Najprawdopodobniej 13 kwietnia minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau wygłosi w Sejmie expose; pojawią się w nim wszystkie najważniejsze kwestie dotyczące polityki międzynarodowej - przekazał PAP rzecznik MSZ Łukasz Jasina.

PSL w imieniu grupy posłów złożyło w Sejmie wniosek o odwołanie ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka - oznajmił w sobotę szef ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz. Polska wieś przeżywa obecnie największy od dekad kryzys - stwierdził w sobotę podczas wizyty w Sierpcu.

Spotkanie "okrągłego stołu” ws. sytuacji na rynku zbóż odbędzie się w środę, dyskusję rozpoczniemy w godzinach południowych – zapowiedział w sobotę wicepremier, szef resortu rolnictwa Henryk Kowalczyk.

Mam nadzieję, że 11. pakiet unijnych sankcji wobec Rosji będzie w ciągu najbliższych 2 miesięcy – powiedział premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla RMF FM. Dodał, że w Unii Europejskiej jest dzisiaj dużo mniejsza ochota na kolejne sankcje.

Czas na to, by po stronie demokratycznej nastąpiło nowe otwarcie, dość żółci, dość agresji. Wiemy z kim chcemy rządzić - mówili w sobotę w Warszawie liderzy Polski 2050 i PSL - Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak-Kamysz.

Jestem pod wielkim wrażeniem tłumów, ale też jakości debaty, która się zaczęła; jestem przekonany, że to dopiero początek drogi do zwycięstwa - mówił w niedzielę w Katowicach lider PO Donald Tusk podsumowując spotkania w woj. śląskim.

Gdyby wybory odbywały się w najbliższą niedzielę wygrałaby je Zjednoczona Prawica z wynikiem 36,4 proc., na 2. miejscu byłaby Koalicja Obywatelska z 27,9 proc. głosów. Poparcie dla obu ugrupowań zmalało – wynika z najnowszego sondażu pracowni Estymator dla DoRzeczy.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------

Władimir Putin oświadczył w sobotę, że jego kraj zamierza rozmieścić na terytorium Białorusi taktyczną broń jądrową. Według Putina Rosja przekazała Białorusi m.in. dziesięć samolotów, które mogą przenosić pociski jądrowe, a do 1 czerwca mają zostać zbudowane magazyny do przechowywania tej broni.

W odpowiedzi na oświadczenia Rosji dotyczące rozmieszczenia taktycznej broni jądrowej na terytorium Białorusi ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zażądało w niedzielę zwołania Rady Bezpieczeństwa ONZ oraz podjęcia zdecydowanych działań na arenie międzynarodowej w celu zapobieżenia jakiejkolwiek możliwości użycia przez Rosję broni jądrowej.

Rosyjska retoryka nuklearna jest niebezpieczna i nieodpowiedzialna - uznały w niedzielę służby prasowe NATO w odpowiedzi na sobotnie oświadczenie Rosji na temat rozmieszczenia taktycznej broni jądrowej na Białorusi.

Komunikat Moskwy o rozmieszczeniu taktycznej broni jądrowej na sąsiedniej Białorusi spotkał się z krytyką ze strony rządu niemieckiego. Zdaniem MSZ w Berlinie, jest to „kolejna próba nuklearnego zastraszenia".

Szef dyplomacji Unii Europejskiej Josep Borrell wezwał w niedzielę władze Białorusi, by powstrzymały się od rozmieszczania na swoim terytorium rosyjskiej broni jądrowej.

Ministerstwo spraw zagranicznych Syrii oskarżyło w niedzielę Stany Zjednoczone o "kłamstwa dotyczące zakończenia amerykańskiej okupacji" na terytorium tego kraju. To reakcja Damaszku na piątkowy atak sił amerykańskich na irańskie bazy w Syrii.

Na Węgrzech tylko 39 proc. społeczeństwa ma pozytywną opinię o Unii Europejskiej, czyli o 12 punktów proc. mniej niż przed sześcioma miesiącami - wynika z najnowszego badania Eurobarometru. Wyraźnie spadło też zaufanie Węgrów do własnego rządu, choć i tak utrzymuje się powyżej średniej unijnej.

(PAP Biznes)

pr/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości