RPP prawdopodobnie zakłada trudniejszy scenariusz dla koniunktury, co uzasadnia mocniejsze obniżki - Borys, PFR | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
06 wrz 2023, 16:07

RPP prawdopodobnie zakłada trudniejszy scenariusz dla koniunktury, co uzasadnia mocniejsze obniżki - Borys, PFR

Obserwując otoczenie, RPP prawdopodobnie założyła, że koniunktura będzie na dość niskim poziomie, co uzasadnia mocniejsze obniżki stóp procentowych niż oczekiwał rynek - powiedział dziennikarzom Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, w kuluarach Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

"Rzeczywiście RPP podjęła decyzję, która zaskoczył rynek, o czym świadczy też osłabienie złotego, stopy obniżyły się do 6 proc. Z jednej strony to jest dobra informacja dla kredytobiorców - koszt kredytu spadnie. Z drugiej strony być może oznacza to, że RPP posiada jakieś informacje świadczące o tym, że prognozy względem koniunktury gospodarczej, a jednocześnie ścieżki spadku inflacji uzasadniają szybszą ścieżkę obniżek stóp" - powiedział Borys.

"Poczekajmy na komunikat Rady - czy to był ruch jednorazowy i RPP teraz zakomunikuje, że teraz będzie przystanek i będzie czekała na kolejne dane, czy może komunikacja będzie bardziej gołębia" - dodał.

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła na posiedzeniu w dn. 5-6 września 2023 r. wszystkie stopy procentowe NBP o 75 pb., w tym referencyjną do 6,0 proc. - podał w komunikacie bank centralny. Ankietowani przed posiedzeniem analitycy spodziewali się obniżki głównej stopy o 25 pb. do 6,50 proc.

"Mieliśmy dziś niezbyt dobre dane chociażby z gospodarki niemieckiej, tam był widoczny spadek zamówień, otoczenie Polski jest recesyjne. Być może RPP zakłada, że jednak presja inflacyjna będzie spadała na skutek cały czas słabej koniunktury na przestrzeni najbliższych dwóch miesięcy i tym samym nawet takie mocniejsze obniżki nie wywołają żadnych negatywnych konsekwencji z perspektywy trendów spadku inflacji w przyszłym roku" - powiedział Borys.

"Nie spodziewam się też, żeby akcja kredytowa z tego powodu bardzo szybko przyspieszyła. Po stronie podaży pieniądza to też nie powinien być czynnik, który byłby inflacjogenny. Główne ryzyko utrzymywania się inflacji przez dłuższy czas to jednak dosyć wysoka dynamika płac, którą firmy przenoszą na ceny. Być może RPP założyła scenariusz makroekonomiczny trudniejszy na kolejne kwartały - obserwując otoczenie założyła, że koniunktura będzie na dość niskim poziomie co uzasadnia mocniejsze obniżki stóp procentowych" - dodał. (PAP Biznes)

pat/ ana/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost