DZIEŃ NA RYNKACH: Spadki przeważyły na giełdach w Europie w oczekiwaniu na odczyty inflacji | StrefaInwestorow.pl
Inwestowanie w obligacje 2024 - pomóż w rozwoju Strefy Inwestorów: Prosimy o wypełnienie krótkiej ankiety na temat inwestowania... Kliknij tutaj, aby wypełnić ankietę
Obrazek użytkownika Wiadomości
28 lut 2024, 18:18

DZIEŃ NA RYNKACH: Spadki przeważyły na giełdach w Europie w oczekiwaniu na odczyty inflacji

Europejskie indeksy giełdowe zakończyły środową sesję w większej części pod kreską, w oczekiwaniu na czwartkowe i piątkowe odczyty inflacji z USA i eurolandu.

StoxxEurope600 spadł o 0,3 proc.

FTSE 100 stracił 0,8 proc., CAC 40 wzrósł o 0,1 proc., a DAX zyskał 0,25 proc.

Spadkom przewodziły sektory nieruchomości, IT i dóbr podstawowych.

Akcje Reckitt Benckiser traciły nawet 12 proc., najmocniej od 2008 r. po tym, jak konglomerat sektora dóbr konsumenckich nie spełnił szacunków analityków w zakresie porównywalnej sprzedaży za czwarty kwartał, powołując się na spadającą sprzedaż produktów sezonowych na przeziębienia i grypę, słabnący popyt na mleko dla niemowląt w USA oraz spadające ceny.

Sektor IT ciągnęły w dół Am.in. notowania ASM International po tym, jak prognoza przychodów producenta półprzewodników w I kwartale okazała się niższa od oczekiwań.

Pod kreską sesję zakończył Just Eat Takeaway – firma dostarczająca jedzenie zasygnalizowała trudną sytuację swojego amerykańskiego oddziału.

Stoxx600 osiągnął w ubiegłym tygodniu nowy rekordowy poziom, ale stratedzy nie widzą dalszego "upside" dla indeksu na dalszą część roku. Zdania analityków są jednak podzielone - Morgan Stanley widzi potencjał do 12-proc. wzrostu MSCI Europe Local do końca roku.

W USA na półmetku sesji główne indeksy zniżkują po 0,1-0,3 proc.

Rynki czekają na odczyty inflacji z kluczowych obszarów gospodarczych. W czwartek podany zostanie odczyt deflatora PCE za styczeń - preferowanej przez amerykański Fed miary inflacji, a w piątek Eurostat poda szacunek HICP za luty z eurolandu. Oba odczyty interpretowane będą w kontekście debaty o odpowiednim momencie na rozpoczęcie obniżania stóp procentowych przez Rezerwę Federalną i Europejski Bank Centralny.

Członek Rady Prezesów EBC G. Simkus powiedział w środę, że w czerwcu EBC mógłby rozważyć obniżkę stóp. Na czerwiec wskazał także Peter Kazimir, który podkreślił, że nie należy się spieszyć z luzowaniem polityki pieniężnej. Inny członek Rady - reprezentujący Łotwę M. Kazaks - wskazał z kolei, że widzi ryzyko zbyt wczesnych obniżek stóp, co skutkowałoby koniecznością wznowienia ich podwyżek.

Wiceprezes EBC L. de Guindos podkreślił natomiast, że decyzje banku uzależnione są od danych, a nie od konkretnego momentu w czasie, więc modyfikacja parametrów polityki pieniężnej nastąpi, jeżeli będzie pewność co do osiągnięcia celu inflacyjnego.

Dolar umacnia się o 0,31 proc. wobec koszyka walut do 104,12 pkt.

EUR/USD spada o 0,1 proc. do 1,084.

Kwotowanie USD/JPY rośnie o 0,1 proc. do 150,7.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na kwiecień zniżkują o 7 proc. do 78,4 USD za baryłkę, a kwietniowe futures na Brent spadają o 0,3 proc. do 83,4 USD/b. (PAP Biznes)

tus/ asa/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost