DZIEŃ NA RYNKACH: Małe zmiany w Europie, ale Wall Street spada mocno po danych o inflacji | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
10 kwi 2024, 18:19

DZIEŃ NA RYNKACH: Małe zmiany w Europie, ale Wall Street spada mocno po danych o inflacji

Środowa sesja na europejskich giełdach przyniosła niewielkie zmiany. Mocno spadają natomiast giełdy amerykańskie po tym, jak kluczowy wskaźnik inflacji w USA okazał się wyższy niż oczekiwano, co wzbudziło obawy, że Rezerwa Federalna może nie obniżyć stóp procentowych w tym roku

Indeks niemieckiej giełdy DAX zyskał na koniec dnia 0,11 proc. i wyniósł 18.095,96 pkt. Brytyjski FTSE wzrósł o 0,33 proc., do 7.961,21 pkt. Francuski CAC 40 zniżkował o 0,05 proc., do 8.045,38 pkt.

Mocno spadają natomiast giełdy amerykańskie po wyższej od oczekiwań inflacji w marcu.

Dow Jones spada o 1,30 proc., do 38.378,85 pkt. S&P500 traci 1,16 proc. i wynosi 5.148,76 pkt. Nasdaq idzie w dół o 1,08 proc. i wynosi 16.132,89 pkt.

Ceny konsumpcyjne (CPI - consumer price index) w USA w marcu wzrosły o 3,5 proc. w ujęciu rdr, a mdm wzrosły o 0,4 proc. Oczekiwano +3,4 proc. rdr i +0,3 proc. mdm.

Inflacja bazowa, czyli wskaźnik, który nie uwzględnia cen paliw i żywności, wzrosła w marcu o 0,4 proc. mdm i 3,8 proc. rdr. Oczekiwano +0,3 proc. mdm i +3,7 proc. rdr.

Miesiąc wcześniej CPI wzrósł o 0,4 proc. mdm, a rdr wzrósł o 3,2 proc. Bazowy CPI miesiąc wcześniej wzrósł o 0,4 proc. mdm i 3,8 proc. rdr.

Przed publikacją danych o inflacji kontrakty terminowe na fundusze Fed sugerowały 46 proc. prawdopodobieństwo, że bank centralny utrzyma stopy procentowe na stałym poziomie w czerwcu, zgodnie z CME FedWatch Tool.

Wyższy niż oczekiwano odczyt inflacji może doprowadzić do poważnego cofnięcia po wzrostach na rynku w tym roku - uważa Quincy Krosby, główny globalny strateg w LPL Financial.

"Rynek jest coraz bardziej zaniepokojony tym, że inflacja pozostaje bardziej uporczywa, a może nawet utknęła w trajektorii spadkowej" – powiedział Krosby.

"Nad rynkami unosi się powiew stagflacji, jeśli Fed rozpocznie cykl luzowania polityki pieniężnej bez przyspieszania ścieżki spadkowej przez inflację" - dodał.

Raport o inflacji w marcu pojawia się w momencie, gdy rynki są na krawędzi, a członkowie Fed wyrażają ostrożność co do krótkoterminowego kierunku polityki pieniężnej. Decydenci banków centralnych ponawiają apele o cierpliwość w zakresie obniżania stóp procentowych, twierdząc, że nie widzieli wystarczających dowodów na to, że inflacja jest na solidnej ścieżce powrotu do celu 2 proc. rocznie.

"Te miesięczne odczyty zniweczyły wszelkie pozostałe nadzieje na obniżkę stóp procentowych przez Fed już w maju" – powiedział w nocie Richard Carter, szef badań nad stałym oprocentowaniem w Quilter Cheviot.

"Rynki nadal mają nadzieję na obniżkę stóp procentowych tego lata, ale Fed będzie szukał spójnych oznak dezinflacji w nadchodzących miesiącach, zanim podejmie decyzję" - dodał.

Oprócz raportu o inflacji, w środę inwestorzy oczekują również na protokół z posiedzenia Fed w zeszłym miesiącu. Będą liczyć na wskazówki dotyczące stanowiska decydentów w sprawie oczekiwanych obniżek stóp procentowych w tym roku.

Uwagę przykuła również agencja ratingowa Fitch, która zrewidowała perspektywę ratingu kredytowego Chin na negatywną.

Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych wzrosła powyżej 4,511 proc. w reakcji na dane o inflacji konsumenckiej w USA, które okazały się silniejsze niż oczekiwano.

Ogólnoeuropejski indeks Stoxx 600 zamknął się na plusie 0,12 proc., wymazując wcześniejsze straty bezpośrednio po podaniu danych o amerykańskiej inflacji.

Akcje spółek technologicznych, które są wrażliwe na nastroje związane ze stopami procentowymi, początkowo spadły, ale szybko odzyskały impet, kończąc sesję wzrostem o 0,5 proc.

Z kolei sektor użyteczności publicznej spadł o 1,3 proc.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na kwiecień są wyceniane po 85,38 USD za baryłkę, po wzroście o 0,18 proc., a kwietniowe futures na Brent rosną o 0,20 proc. do 89,60 USD/b. (PAP Biznes)

pr/ ana/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości