DZIEŃ NA RYNKACH: Futures w USA zwyżkują; rynki analizują decyzję Fedu | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
02 maj 2024, 14:14

DZIEŃ NA RYNKACH: Futures w USA zwyżkują; rynki analizują decyzję Fedu

Kontrakty w USA rosną, a indeksy w Europie notują niewielkie zmiany. Analitycy wskazują, że dla rynków istotne jest, że Fed wyklucza możliwość podwyżki stóp proc., mimo braku postępów w walce z inflacją w ostatnich miesiącach. Ceny ropy rosną.

Kontrakty na S&P 500 rosną o 0,65 proc., na Dow Jones Industrial zwyżkują o 0,41 proc., a na Nasdaq Comp. zyskują 0,83 proc.

W środę Fed pozostawił stopy proc. w USA bez zmian na poziomie 5,25-5,50 proc. Fed podał, że obniżki stóp proc. w USA nastąpią dopiero, gdy będzie pewność, że inflacja zmierza do celu.

Szef Fed Jerome Powell po posiedzeniu Rezerwy Federalnej wykluczył możliwość, że następną decyzją Fed mogłaby być podwyżka stóp procentowych.

Analitycy wskazują na przekaz dotyczący braku postępów w walce z inflacją w ostatnich miesiącach, a także na potwierdzenie braku planów dotyczących podwyżek stóp proc.

„Oficjalne oświadczenie Fed potwierdziło brak dalszego postępu w ograniczaniu inflacji w ostatnich miesiącach. Jednak Powell wyraził silne przekonanie, że obecna polityka pieniężna jest wystarczająco restrykcyjna, aby ostatecznie przywrócić inflację do celu Fed na poziomie 2 proc., dlatego jest mało prawdopodobne, że kolejnym posunięciem politycznym będzie podwyżka” – powiedział Preston Caldwell, główny ekonomista ds. USA w Morningstar.

„Najnowszy oficjalny komunikat potwierdza pogląd, że nastąpi opóźnienie w terminie pierwszej obniżki stóp procentowych, ale potwierdzono też, że nie będzie powrotu do zaostrzenia polityki monetarnej. Nasz scenariusz zakłada w sumie obniżki stóp proc. o 75 pb. w tym roku” – napisali stratedzy OCBC w raporcie.

Qualcomm zyskuje 5 proc. przed otwarciem sesji po tym, jak dostawca chipów do smartfonów zaprognozował kwartalną sprzedaż i skorygowany zysk powyżej oczekiwań analityków z Wall Street.

eBay spada o 3,5 proc. przed sesją. Spółka zaprognozowała przychody w drugim kwartale poniżej szacunków rynkowych ze względu na obniżanie się popytu.

Po sesji wyniki za I kw. opublikuje m.in. Apple. Przed sesją spółka rośnie o 1 proc.

Z danych LSEG wynika, że spośród 310 spółek z indeksu S&P 500, które do środy opublikowały wyniki, 77,4 proc. przekroczyło szacunki zysków w porównaniu ze średnią historyczną wynoszącą 67 proc.

Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zniżkuje do 15,06 pkt.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 spada o 0,28 proc., niemiecki DAX idzie w górę o 0,09 proc., francuski CAC 40 zniżkuje o 0,69 proc., a brytyjski FTSE 100 zyskuje 0,38 proc.

Benchmarkowy indeks Europe Stoxx 600 rośnie o 0,03 proc.

Duński producent leków Novo Nordisk traci 0,5 proc. Analitycy wskazują na gorszy od oczekiwań wzrost sprzedaży leków na otyłość Wegovy.

Akcje duńskiego giganta żeglugowego Maersk spadają o 3 proc. po tym, jak spółka podała, że przychody z logistyki i usług w I kw. były niższe od oczekiwań.

Hiszpański bank Sabadell rośnie o 6,5 proc. po otrzymaniu propozycji przejęcia od większego rywala BBVA, którego akcje spadają o 3 proc.

Holenderski ING Groep rośnie o 6,5 proc. po ogłoszeniu programu wykupu akcji własnych o wartości 2,5 mld euro.

Standard Chartered zyskuje 5,5 proc. po tym, jak bank osiągnął dobre wyniki finansowe w I kw.

Pandora zyskuje 6,5 proc. po podwyższeniu rocznych wytycznych finansowych.

Kerry Group rośnie o 2,5 proc. Zyski spółki za I kw. wykazały odporność pomimo trudnej sytuacji na rynku konsumenckim.

Imerys idzie w górę o 11 proc., najmocniej od 14 tygodni, po publikacji danych za I kw. Spółka zaliczyła wyższe przychody od prognoz analityków.

Worldline rośnie o 10 proc. Spółka zanotowała wzrost kwartalnej sprzedaży powyżej rynkowego konsensusu.

GN Store Nord zyskuje 10 proc. W I kw. EBITDA spółki przekroczyła szacunki analityków.

Vestas traci 4 proc. po publikacji słabszego raportu wynikowego za I kw.

Dolar osłabia się o 0,02 proc. wobec koszyka walut do 105,73 pkt.

Eurodolar osłabia się o 0,1 proc. do 1,0700.

Kwotowanie USD/JPY spada o 1,78 proc. do 154,84.

Kurs funta zniżkuje o 0,13 proc. wobec dolara do 1,2508.

Rentowność 10-letnich UST spada o 2 pb. do 4,6 proc. Dochodowość 30-letnich UST spada o 1 pb. do 4,74 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi -33 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi, a 10-letnimi wynosi obecnie -81 pb.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów spada o 5 pb. do 2,51 proc.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na czerwiec zwyżkują o 0,91 proc. do 79,72 USD za baryłkę, a lipcowe futures na Brent rosną o 1 proc. do 84,29 USD/b. (PAP Biznes)

kkr/ gor/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości