DZIEŃ NA FX/FI: W krótkim horyzoncie osłabienie złotego może być kontynuowane | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
05 cze 2024, 09:25

DZIEŃ NA FX/FI: W krótkim horyzoncie osłabienie złotego może być kontynuowane

W krótkim horyzoncie osłabienie złotego może być kontynuowane - wskazują w porannych raportach ekonomiści. Nastroje na krajowym rynku długu kształtować będą globalne trendy.

"Mająca genezę na zagranicznych rynkach EM słabość złotego wpływa jednak na jego trend względem głównych walut, gdzie naszym zdaniem pojawiają się sygnały możliwego jego dalszego osłabienia w kierunku 4,33 dla EUR/PLN oraz 4,00 dla USD/PLN" - prognozują ekonomiści PKO BP.

"Przy założeniu, że RPP nie zmieni narracji po środowym posiedzeniu, złoty będzie w dalszym ciągu podlegał globalnym nastrojom, a te w środę kształtowane będą przez odczyty indeksów koniunktury w usługach za maj br. zarówno z Europy, jak i USA oraz majowy odczyt z amerykańskiego rynku pracy (raport ADP) poprzedzający kluczowy rządowy raport NFP (publikacja w piątek)" - dodają.

Ekonomiści Santander BP oceniają, że w krótkim horyzoncie osłabienie złotego może być kontynuowane.

"Szczególnie gdyby dane z USA np. o zatrudnieniu poza rolnictwem były mocniejsze od oczekiwań, a EBC obniżyłby stopy i jego ton byłby względnie łagodny" - zaznaczają.

"W dłuższym horyzoncie w perspektywie kolejnych tygodni, miesięcy zakładamy mocniejszego złotego wobec dużego napływu środków unijnych, znacznie późniejszego rozpoczęcia obniżek stóp w Polsce w stosunku do strefy euro i zakładanego stopniowego umocnienia euro do dolara. W efekcie kurs EUR/PLN może w trakcie roku obniżyć się w kierunku 4,20" - prognozują ekonomiści Santander BP.

Ekonomista Banku Millennium Mateusz Sutowicz wskazuje, że choć jest przestrzeń do dalszego ruchu w górę pary EUR/PLN, to kontynuacja przeceny złotego może być utrudniona.

"O ile w tym tygodniu spodziewaliśmy się osłabienia złotego do euro, o tyle skala wczorajszej przeceny była zaskoczeniem. Na gruncie analizy technicznej ruch kursu EUR/PLN powyżej poziomu 4,2950 otworzył dodatkową przestrzeń do ruchu wzrostowego. Obecnie notowania walczyć będą o wybicie ponad 4,3113. Naszym zdaniem, wobec braku głębszych ruchów eurodolara, kontynuacja przeceny złotego może być dziś utrudniona" - napisał Sutowicz.

"Fakt, iż osłabienie przelewa się jednak przez cały region tej części Europy sprawia natomiast, że nawet dzisiejsze powtórzenie dość jastrzębiej narracji Rady Polityki Pieniężnej może nie generować impulsu prozłotowego" - dodał.

RYNEK DŁUGU

"W środę swoje czerwcowe posiedzenie kończy RPP, po którym nie oczekujemy zmian w poziomie stóp procentowych ale również nic nie wskazuje, aby przekaz po posiedzeniu miał się zmienić. Tym samym nastroje na polskich SPW kształtować będą globalne trendy, a tam np. na 10-letnich obligacjach z USA rozpoczęliśmy test ważnej strefy wsparć rozciągającej się między 4,30 proc. a 4,25 proc." - napisali w raporcie ekonomiści PKO BP.

"Blisko technicznych wsparć znajdują się także rentowności polskich papierów 5- i 10-letnich wobec czego próby wykształcenia co najmniej ruchów korekcyjnych (wzrostów rentowności) przed czwartkową decyzją EBC i piątkowym odczytem miesięcznych danych z rynku pracy z USA są naszym scenariuszem bazowym na najbliższe dwie sesje" - dodali.

środawtorekwtorek
09:1816:3209:09
EUR/PLN4,30764,30274,2754
USD/PLN3,96113,95793,9241
CHF/PLN4,44214,43754,3805
EUR/USD1,08751,08711,0895
OK04265,135,115,12
WS04295,485,475,48
DS10335,635,65,61

(PAP Biznes)

pat/ osz/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost