DZIEŃ NA RYNKACH: Futures w USA rosną; oczekiwanie na decyzję EBC | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
05 cze 2024, 14:32

DZIEŃ NA RYNKACH: Futures w USA rosną; oczekiwanie na decyzję EBC

Kontrakty w USA zwyżkują, podobnie jak indeksy w Europie. Inwestorzy oczekują na decyzję EBC, a także ewentualne wskazówki banku centralnego co do potencjalnej ścieżki dla stóp proc. w strefie euro. Dolar umacnia się.

Kontrakty na S&P 500 rosną o 0,33 proc., na Dow Jones Industrial zwyżkują o 0,21 proc., a na Nasdaq Comp. zyskują 0,58 proc.

Rynki czekają na decyzję EBC, która zostanie opublikowana w czwartek o 14.15. Inwestorzy oczekują obniżki stóp proc. o 25 pb. Przy braku niespodzianek obserwatorzy rynku skupią się przede wszystkim na konferencji prasowej prezeski EBC, Christine Lagarde i tym, jakie działania bank centralny może podjąć w dalszej części roku. W czwartek decyzję ws. stóp proc. wyda również Bank Anglii.

„Nawet jeśli EBC obniży stopy procentowe jutro, jednym z pytań, które się pojawi, szczególnie biorąc pod uwagę ostatnie dane dotyczące inflacji, będzie to, w jakim zakresie EBC może dalej obniżać stopy procentowe i w jakich ramach czasowych” — powiedział Richard Flax, dyrektor ds. inwestycji w Moneyfarm.

„Mam pozytywne nastawienie do jutrzejszej obniżki, ponieważ oznacza ona koniec ery wysokich stóp, która rozpoczęła się dwa lata temu. Teraz musimy zobaczyć, jaki wpływ obniżki stóp będą miały na popyt krajowy i ożywienie gospodarcze” — powiedział Carlo Franchini, dyrektor ds. klientów instytucjonalnych w Banca Ifigest.

W centrum uwagi rynków znajdzie się też piątkowy raport z rynku pracy USA za maj. Ekonomiści spodziewają się, że liczba nowych miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych wzrosła w maju o 185 tys., co stanowi niewielką zwyżkę w porównaniu z poprzednim miesiącem. Dane będą uważnie obserwowane w kontekście możliwych działań amerykańskiej Rezerwy Federalnej.

„Jeśli podchodzi się optymistycznie do sytuacji na rynku pracy i widzi się, że rewizje zysków spółek w USA są generalnie pozytywne, to daje to pozytywne otoczenie dla akcji” – powiedział Richard Flax, dyrektor ds. inwestycji w Moneyfarm.

Bazowa prognoza UBS zakłada, że S&P 500 osiągnie poziom 5.500 punktów do końca 2024 r., co oznacza wzrost o 3,9 proc. w stosunku do obecnych poziomów.

„Chociaż gospodarka USA zwalnia nie widzimy dowodów sugerujących tzw. twarde lądowanie. Oznacza to, że perspektywy dla akcji są pozytywne, a obniżki stóp procentowych zapewnią wiatr w żagle pośród solidnych zysków i trendu sekularnego na rynkach napędzanego przez generatywną sztuczną inteligencję” — napisali strategowie UBS w raporcie.

Dollar Tree spada o 3,5 proc. przed sesją po rozczarowujących dla rynków prognozach kwartalnych zysków. Spółka podała, że rozważy opcje obejmujące potencjalną sprzedaż lub wydzielenie Family Dollar.

Intel zyskuje 1 proc. w handlu przedsesyjnym po tym, jak firma Apollo Global Management zgodziła się kupić 49 proc. udziałów za 11 mld USD w spółce joint venture związaną z jednostką produkcyjną producenta chipów w Irlandii.

Applied Materials rośnie o 2 proc. przed sesją po tym, jak biuro maklerskie Barclays podniosło rekomendację dla akcji producenta chipów do „równoważ” z „niedoważaj”.

CrowdStrike Holdings zyskuje 12 proc. w handlu przedsesyjnym po zaprognozowaniu przychodów w drugim kwartale powyżej szacunków, powołując się na silny popyt na rozwiązania w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Hewlett Packard Enterprise rośnie o 16,5 proc. przed sesją. Spółka prognozuje przychody w trzecim kwartale powyżej oczekiwań rynku.

We wtorek Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,36 proc. i wyniósł 38.711,29 pkt. S&P 500 na koniec dnia zyskał 0,15 proc. i wyniósł 5.291,34 pkt. Nasdaq Composite wzrósł o 0,17 proc. i zamknął sesję na poziomie 16.857,05 pkt.

Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zniżkuje do 12,90 pkt.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 rośnie o 1,45 proc., niemiecki DAX idzie w górę o 1,08 proc., francuski CAC 40 zwyżkuje o 0,99 proc., a brytyjski FTSE 100 zyskuje 0,36 proc.

Benchmarkowy indeks Europe Stoxx 600 rośnie o 0,84 proc.

Inditex, właściciel Zara, zwyżkuje o 4,5 proc. po mocniejszej od oczekiwań aktualizacji danych o tradingu.

Deliveroo traci 2 proc. po zaoferowaniu przez BEV Nominees II ok. 28,5 mln akcji zwykłych tej spółki po cenie dyskontowej.

Bayer zwyżkuje o 1,5 proc. po obniżeniu przez amerykańskiego sędziego wyroku w sprawie Roundupu do 400 mln USD z wcześniejszych 2,25 mld USD.

Clas Ohlson zyskuje 5 proc. Dane spółki za IV kw. przekroczyły rynkowy konsensus.

Voestalpine idzie w górę o 2 proc., najmocniej od niemal pół roku. Spółka stalowa zanotowała solidne wyniki finansowe za IV kw. i podała pozytywne wytyczne.

Kongsberg Gruppen ASA rośnie o 1,5 proc. Analitycy SEB podwyższyli rekomendację dla akcji tej norweskiej spółki z branży lotniczej i obronnej do "kupuj" z "trzymaj".

Kurs akcji spółki B&M spada o 6,5 proc. po prezentacji rocznych wyników finansowych, które nie spełniły oczekiwań inwestorów.

Dolar umacnia się o 0,21 proc. wobec koszyka walut do 104,32 pkt.

Eurodolar osłabia się o 0,09 proc. do 1,0868.

Kwotowanie USD/JPY rośnie o 0,89 proc. do 156,15.

Kurs funta zwyżkuje o 0,13 proc. wobec dolara do 1,2779.

Rentowność 10-letnich UST spada o 1 pb. do 4,32 proc. Dochodowość 30-letnich UST spada o 1 pb. do 4,46 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi -45 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie -110 pb.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów spada o 1 pb. do 2,52 proc.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na lipiec zwyżkują o 0,55 proc. do 73,65 USD za baryłkę, a sierpniowe futures na Brent rosną o 0,53 proc. do 77,91 USD/b. (PAP Biznes)

kkr/ ana/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost