Szczyt CPI na koniec I kw. lekko poniżej 6 proc., RPP wróci do obniżek w lipcu '25 - PKO BP (opinia) | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
19 cze 2024, 12:41

Szczyt CPI na koniec I kw. lekko poniżej 6 proc., RPP wróci do obniżek w lipcu '25 - PKO BP (opinia)

Szczyt inflacji w Polsce przypadnie na koniec I kw. 2025 r., wskaźnik CPI ukształtuje się wówczas na poziomie lekko poniżej 6 proc. rdr - prognozują w najnowszym kwartalniku ekonomiści PKO BP. Zdaniem ekonomistów, Rada Polityki Pieniężnej powróci do obniżek stóp procentowych dopiero w lipcu 2025 r.

"Oczekujemy, że na koniec 2024 inflacja CPI wyniesie 4,6 proc. гdr, swój szczyt odnotuje na koniec I kw. 2025 r., nieznacznie poniżej 6 proc. rdr, a w grudniu 2025 obniży się do 3,3 proc. Oczekiwany przez RPP trwały powrót inflacji do akceptowalnego przedziału wahań nastąpi wg nas w październiku 2025, a średniorocznie inflacja CPI będzie naszym zdaniem o 1 pkt proc. wyższa niż w 2024" - napisano w raporcie.

"Za zrewidowaną prognozą stoją nieco wyższa niż zakładaliśmy kwartał temu ścieżka cen nośników energii (chociaż efekt szybszego odmrożenia cen częściowo złagodziły lepsze perspektywy w zakresie cen paliw); nieznacznie niższa ścieżka cen żywności (głównie na skutek niższego punktu startowego) i niższa ścieżka inflacji bazowej, która odzwierciedla zarówno silniejszą dezinflację z ostatnich miesięcy, jak i założenie o słabszym oddziaływaniu presji popytowej" - dodano.

Jak wskazują ekonomiści, skala niepewności regulacyjnej w zakresie prognoz inflacji na drugą połowę 2024 r. sukcesywnie się obniża.

"Za nami wzrost VAT na żywność, dane za kwiecień i maj sugerują, że jego przesunięcie w ciężar konsumenta będzie silnie rozłożone w czasie. Przed nami (częściowe) odmrożenie cen nośników energii, jednak dzięki ponownemu wprowadzeniu limitów jego przełożenie na inflację, które zobaczymy w lipcu, będzie mniejsze niż dotychczas szacowaliśmy (ok. 1,6 pkt. proc. zamiast ok. 2 pkt. proc.)" - napisano.

"To, w połączeniu z korzystniejszym punktem startowym, sprawia, że nasza prognoza średniorocznej inflacji na 2024 to wciąż 3,5 proc. - tyle co w poprzednim kwartalniku, w którym zakradaliśmy przedłużenie obecnych rozwiązań energetycznych do końca 2024" - dodano.

W ocenie ekonomistów PKO BP, w drugiej połowie 2024 r. spadek inflacji bazowej w Polsce wyhamuje.

"Podtrzymujemy, że w drugiej połowie 2024 r. trend spadkowy inflacji bazowej wyhamuje (a nawet lekko się odwróci na skutek odbudowy popytu), natomiast w 2025 inflacja bazowa powinna spadać w stronę celu inflacyjnego, min. dzięki wyraźnemu wyhamowaniu dynamiki jednostkowych kosztów pracy" - napisano.

"Źródłem niepewności pozostaje skala wzrostu cen energii po jej pełnym odmrożeniu (od stycznia 2025), obecnie szacujemy ją na ok. 10-15 proc." - dodają.

Ekonomiści wskazują, że głównymi źródłami niepewności dla prognoz inflacji są skala uporczywości inflacji bazowej, zmiany regulacyjne, polityka marżowa, notowania złotego i ceny surowców.

RPP POWRÓCI DO OBNIŻEK STÓP PROCENTOWYCH W LIPCU 2025

Ekonomiści PKO BP prognozują obecnie, że Rada Polityki Pieniężnej powróci do obniżek stóp procentowych w lipcu 2025 r.

"Pomimo tego, już w zasadzie nikt w RPP nie wskazuje na możliwość obniżki stóp w tym roku, a prezes NBP stwierdził wprost, że prawdopodobieństwo takiego ruchu jest zerowe, zakładaliśmy, że trendy makroekonomiczne, korzystniejsze z punktu widzenia inflacji od złożeń RPP, 'zmiękczą' jej nastawienie" - napisano w raporcie.

"Nasz scenariusz makroekonomiczny się realizuje, ale Rada wyraźnie usztywnia swoje stanowisko, co sprawia, że trudno już traktować scenariusz obniżki stóp w 2024 jako bazowy. Obecnie uważamy, że wznowienie obniżek stóp procentowych NBP nastąpi w lipcu 2025" - dodano

Ekonomiści PKO BP podtrzymują ocenę, że polityka pieniężna w Polsce pozostanie mocno restrykcyjna.

"Realne stopy procentowe są i będą dodatnie, a także zdecydowanie wyższe niż w poprzednich latach. Szacujemy, że powrócą one do poziomów notowanych przed dekadą, chociaż od tamtego czasu naturalna stopa procentowa spadła. Szacunki naturalnej stopy wskazują na jej systematyczny spadek spowodowany niższym wzrostem produktywności oraz czynnikami demograficznymi" - napisano w raporcie.

"W opracowaniu NBP szacunki naturalnej stopy w 2022 znajdują się w przedziale od -1,5 proc. do +1,8 proc. i są o ok. 1,5-3 pkt. proc. niższe niż przed dekadą. To pokazuje, że obecna polityka NBP jest silnie restrykcyjna, co będzie ograniczać aktywność w gospodarce oraz tłumić inflację" - dodano.

Autorzy raportu wskazują, że głównymi czynnikami niepewności dla prognozy stóp procentowych są kształt funkcji reakcji RPP, skala wzrostu inflacji w drugiej połowie 2024 r. i tempo dezinflacji w 2025, obniżki stóp przez Fed i EBC oraz kształtowanie się kursu PLN. (PAP Biznes)

pat/ ana/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost