W najbliższych kwartałach CPI w przedziale 4-5 proc.; RPP obniży stopy w I kw. '25 - BGK (opinia) | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
26 cze 2024, 12:46

W najbliższych kwartałach CPI w przedziale 4-5 proc.; RPP obniży stopy w I kw. '25 - BGK (opinia)

W najbliższych kwartałach inflacja CPI w Polsce będzie fluktuować powyżej górnego pasma odchyleń od celu NBP, w przedziale 4-5 proc. - prognozują ekonomiści Banku Gospodarstwa Krajowego. Ekonomiści przesunęli prognozę cięcia stóp procentowych na I kw. 2025 r.

"Od lipca nastąpi wyraźne podniesienie CPI ze względu na podwyżki cen energii. Szacujemy, że podniosą one CPI o około 1,5 pkt. proc. rdr. Kolejne dostosowanie zapewne nastąpi na początku przyszłego roku. W konsekwencji w najbliższych kwartałach CPI będzie fluktuować powyżej górnego pasma odchyleń od celu (zapewne w przedziale 4-5 proc.). Trwałe zejście do pasma odchyleń od celu RPP jest przez nas oczekiwane latem przyszłego roku wraz z wygasaniem efektów lipcowych podwyżek cen energii" - napisali w raporcie ekonomiści.

"Poza czynnikami związanymi z cenami energii nasza prognoza jest wypadkową niskich dynamik cen żywności (będących efektem wysokiej presji konkurencyjnej w sektorze handlu detalicznego skutkującej redukcją marż), względnej stabilizacji cen surowców energetycznych (scenariusz zbieżny z wycenami kontraktów pochodnych) oraz spowolnienia inflacji bazowej (aczkolwiek nieznacznym). Ta ostatnia, ze względu na wzrost płac, ma ograniczony potencjał spadkowy, pomimo utrzymującej się deflacji w dobrach trwałych" - dodali.

Jak wskazują ekonomiści BGK, krótkoterminowo bilans ryzyka dla kreślonego scenariusza jest zależny od czynników regulacyjnych, np. decyzji dotyczących taryf za gaz.

"Mniejsza skala podwyżek cen energii może wypłaszczyć prognozę CPI, a większa podnieść jego zmienność. W dłuższym horyzoncie największym źródłem ryzyka pozostaje sytuacja na rynku surowców energetycznych i wpływające na nią czynniki geopolityczne" - wskazują.

Ze względu na jastrzębie sygnały ze strony Rady Polityki Pieniężnej ekonomiści BGK przesunęli prognozę obniżki stóp procentowych w Polsce na I kw. 2025 r.

"Uważamy, że zakładane w naszym scenariuszu makro połączenie perspektyw: trwałego zejścia inflacji do pasma odchyleń od celu NBP w horyzoncie II połowy przyszłego roku, podażowego charakteru wyższych odczytów CPI w najbliższych kwartałach, słabej akcji kredytowej zarówno w segmencie przedsiębiorstw, jak i gosp. dom. (z wyłączeniem kredytów z dopłatą do oprocentowania), redukcji stóp na rynkach bazowych oraz prawdopodobnego ograniczenia stymulacji fiskalnej w przyszłym roku, jest wystarczającym argumentem, by ponownie poluzować politykę monetarną jeszcze na jesieni bieżącego roku" - napisano w raporcie.

"Niemniej bieżąca narracja większości członków RPP sygnalizuje, że większość gremium może przyjąć bardziej ostrożne podejście w zakresie oceny potencjału do redukcji stóp. Podkreślane są w tym względzie ryzyka związane z możliwym zakotwiczeniem inflacji na wyższych poziomach po letnich podwyżkach cen energii oraz wysoką dynamiką wynagrodzeń i jej wpływem na inflację bazową. Dodatkowo prezes Glapiński na konferencji prasowej niemalże wykluczył redukcję stóp w horyzoncie połowy 2025 roku. W konsekwencji, przy bardziej jastrzębim nastawieniu Rady, przesuwamy prognozy cięcia stóp na I kwartał przyszłego roku" - dodano.

BGK nie zmienił jednak oczekiwań dotyczących skali cięć stóp w horyzoncie końca 2025 roku - do 4,5 proc.

"Taki poziom stóp wciąż będzie implikować względnie restrykcyjną politykę pieniężną ze stopą referencyjną wyraźnie przekraczającą poziom inflacji. Tym samym widzimy potencjał do dalszych redukcji stopy referencyjnej w horyzoncie 2026 roku"- wskazują ekonomiści.

Bilans ryzyka dla scenariusza w perspektywie jesieni 2025 r. jest skierowany w stronę wyższego poziomu stóp.

"RPP może wydłużać okres stabilizacji stóp do ponownego zejścia inflacji do pasma odchyleń (lato 2025), co implikuje obniżkę we wrześniu. Obniżka w bieżącym roku jest możliwa jedynie w mało prawdopodobnym obecnie scenariuszu skromnych podwyżek cen energii. Natomiast w dłuższej perspektywie ryzyko jest po stronie niższych stóp" - napisali w raporcie ekonomiści.

"W naszej ocenie utrzymywanie zbyt długo bieżącego poziomu stóp procentowych (np. do IV kw. 25) może rzutować poprzez kanały kredytowy i kursowy na perspektywie wzrostu w 2026 roku i skutkować głębszymi oraz szybszymi cięciami na przełomie lat 2025 i 2026" - dodali. (PAP Biznes)

pat/ gor/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost