DZIEŃ NA RYNKACH: Giełdy w Azji na minusach, kontrakty w Europie zwyżkują | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
05 lip 2024, 08:09

DZIEŃ NA RYNKACH: Giełdy w Azji na minusach, kontrakty w Europie zwyżkują

Kontrakty w Europie wskazują na wzrosty na otwarciu sesji, na rynkach w Azji przewaga spadków. Pod koniec tygodnia w centrum uwagi inwestorów znajdzie się raport payrolls z amerykańskiego rynku pracy. W Europie polityczna końcówka tygodnia.

Kontrakty na Stoxx 50 Europe rosną o 0,12 proc., na FTSE 100 idą w górę o 0,26 proc., na CAC 40 zwyżkują o 0,78 proc., a na DAX rosną o 0,06 proc.

Na zamknięciu sesji indeks Euro Stoxx 50 zwyżkował o 0,47 proc., niemiecki DAX poszedł w górę o 0,43 proc., francuski CAC 40 zyskał 0,83 proc., a brytyjski FTSE wzrósł o 0,86 proc.

W Europie pod koniec tygodnia inwestorzy z uwagą przyglądają się sytuacji politycznej.

Sondaże wskazują, że opozycyjna Partia Pracy zdecydowanie wygrała czwartkowe wybory do brytyjskiej Izby Gmin. Według sondaży exit poll laburzyści będą mieć 410 mandatów w liczącej 650 miejsc niższej izbie parlamentu. Jest to jednak nieco mniej niż przewidywały przedwyborcze prognozy.

Bezwzględna większość dla Partii Pracy oznacza, że w piątek jej lider Keir Starmer zostanie przyjęty na audiencji przez króla Karola III, który powierzy mu misję sformowania nowego rządu. Laburzyści pozostawali w opozycji od przegranych wyborów w maju 2010 roku.

Z kolei we Francji w najbliższą niedzielę, 7 lipca, odbędzie się druga tura przedterminowych wyborów parlamentarnych. Z sondażu ośrodka Ifop wynika, że skrajnie prawicowe Zjednoczenie Narodowe (RN) może uzyskać do 240 miejsc w parlamencie, zatem poniżej większości bezwzględnej wynoszącej 289 miejsc. Badanie opublikowano w czwartek, trzy dni przed drugą turą wyborów do parlamentu.

Rynki Azji i Pacyfiku w piątek w dużej mierze zniżkują. Japoński Nikkei 225 przekroczył poziomu 41.000 pkt, osiągając nowy rekord, ale powrócił do spadków. Indeks Topix o szerokim zasięgu również zniżkuje z rekordowych poziomów.

Wydatki gospodarstw domowych w Japonii w maju nieoczekiwanie spadły o 1,8 proc. w ujęciu realnym w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Ekonomiści ankietowani przez agencję Reuters szacowali wzrost o 0,1 proc. Dane o wydatkach gospodarstw domowych są kluczowym wskaźnikiem dla Banku Japonii.

Południowokoreański indeks Kospi i Kosdaq o małej kapitalizacji zwyżkują. To jedyne, główne indeksy na plusie w Azji.

Samsung Electronics oszacował w piątek, że jego zysk operacyjny w drugim kwartale wzrośnie prawie 15-krotnie, głównie z powodu odbicia cen półprzewodników w związku z boomem na sztuczną inteligencję. W piątek akcje Samsunga rosły, osiągając najwyższy poziom od stycznia 2021 roku.

Indeks Hang Seng w Hongkongu i CSI300 w Chinach kontynentalnych zniżkują o prawie 1 proc.

Australijski S&P/ASX 200 spadł o 0,21 proc.

W USA kontrakty na indeksy wahają się w przedziale od +0,1 proc. do +0,2 proc.

W czwartek giełdy w USA były zamknięte z okazji obchodów święta niepodległości.

W piątek w centrum uwagi inwestorów znajdą się dane payrolls, które od dłuższego czasu zaskakują analityków i Fed in plus i będą analizowane w kontekście horyzontu pierwszej w cyklu obniżki stóp proc. w USA.

Rynek oczekuje wzrostu nowych miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w USA o 188 tys., wobec znacznie wyższego od konsensusu odczytu 272 tys. miesiąc wcześniej. W maju bezrobocie w USA wzrosło do 4,0 proc. z 3,9 proc., przy przyspieszeniu płac do 4,0 proc. rdr i 0,4 proc. mdm.

"Piątkowy raport payrolls powinien pomóc wyjaśnić, na ile faktycznie silny jest rynek pracy" - wskazał główny strateg w LPL Financial, Quincy Krosby.

"Biorąc pod uwagę inne sygnały, dotyczące ochłodzenia (...) raport może być coraz bardziej kluczowy dla Fed, ponieważ bank szuka uzasadnienia, aby zasygnalizować złagodzenie stóp procentowych" - dodał.

Na rynku walutowym notowania EUR/USD zniżkują o 0,1 proc. do 1,08225, GBP/USD idzie w górę o 0,07 proc. do 1,27698, a kurs USD/JPY zniżkuje o ok. 0,37 proc. do 160,656.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na sierpień zniżkują o 0,21 proc. do 83,70 USD za baryłkę, a wrześniowe futures na Brent spadają o 0,33 proc. do 87,14 USD/b. (PAP Biznes)

pat/ gor/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost