DZIEŃ NA RYNKACH: W Azji wahania giełdowych indeksów | StrefaInwestorow.pl
Inwestowanie w obligacje 2024 - pomóż w rozwoju Strefy Inwestorów: Prosimy o wypełnienie krótkiej ankiety na temat inwestowania... Kliknij tutaj, aby wypełnić ankietę
Obrazek użytkownika Wiadomości
17 lip 2024, 08:26

DZIEŃ NA RYNKACH: W Azji wahania giełdowych indeksów

W Azji indeksy wahają się w trakcie środowej sesji i na razie raczej nie dołączą do globalnego rajdu na rynkach akcji. Wśród inwestorów rosną nadzieje na zbliżającą się obniżkę stóp procentowych przez Fed, a to powinno zachęcić graczy do wejścia w bardziej ryzykowne miejsca na rynku. Na rynku walutowym dolar jest stabilny do euro i japońskiego jena - podają maklerzy.

W Japonii Nikkei 225 stracił 0,4 proc., zaś Topix wzrósł o 0,4 proc.

W Chinach indeks SCI idzie niżej o 0,13 proc.

W Hongkongu Hang Seng zwyżkuje o 0,24 proc.

W Korei Południowej KOSPI jest niżej o 0,83 proc.

W Indiach wolne, a we wtorek Sensex zwyżkował o 0,06 proc.

Na rynkach rosną zakłady na zbliżającą się obniżkę stóp procentowych przez Fed, a to powinno zachęcić graczy do wejścia w bardziej ryzykowne zakątki rynków po tym, jak indeksy w USA we wtorek osiągnęły nowe szczyty.

"Zbliżające się poluzowanie polityki pieniężnej przez Fed powinno sprzyjać rotacji kapitału w stronę mniejszych spółek i branży technologicznej, ale +Trump 2.0+ (możliwa II kadencja Trumpa jako prezydenta USA) zwiększa niepewność związaną z geopolityką i handlem" - wskazuje Vishnu Varathan, szef ekonomii i strategii w Mizuho Bank Ltd.

Z kolei Solita Kalaora, CIO w UBS AG WM&BB, ocenia, że jeśli Fed będzie mógł znacznie obniżyć stopy procentowe w kontekście "miękkiego lądowania" w gospodarce USA, to będą też lepsze perspektywy dla ponownego przyspieszenia wzrostu zysków spółek w segmentach rynku o niższej jakości i cykliczności.

Niektórzy ekonomiści z Wall Street ostrzegają jednak, że Fed może czekać zbyt długo z obniżkami stóp procentowych, które są obecnie w USA na najwyższym poziomie od 2 dekad.

Tymczasem Międzynarodowy Fundusz Walutowy ostrzega też, że inflacja w wielu głównych gospodarkach spada wolniej niż oczekiwano, co sygnalizuje potencjalne ryzyko dla wzrostu gospodarczego na świecie w postaci utrzymywania wyższych stóp procentowych przez banki centralne "na dłużej".

Inwestorzy czekają teraz na więcej szczegółów z trwającego w Chinach III Plenum Komunistycznej Partii Chin, aby poznać możliwe działania chińskich władz w celu stymulowania mocniejszego ożywienia gospodarczego po tym, jak w II kw. PKB Chin wzrósł najsłabiej od 5 kwartałów.

Na rynku walutowym japoński jen jest wyceniany po 158,38 za 1 USD, bez zmian.

Euro jest po 1,0906 USD, stabilnie.

Rentowność 10-letnich UST bez zmian wynosi 4,17 proc.

Złoto w dostawach spot zwyżkuje o 0,1 proc. do 2.471,86 USD za uncję.

Bitcoin zyskuje 1,6 proc. do 65.734,32 USD za token.

Przed rozpoczęciem sesji w Europie kontrakty na Stoxx 50 zniżkują o 0,20 proc., na FTSE 100 są wyżej o 0,28 proc., na CAC 40 są na plusie o 0,05 proc., a na DAX zwyżkują o 0,06 proc.

Giełdy w Europie zakończyły wtorkowe notowania na minusach.

Na zamknięciu sesji indeks Euro Stoxx 50 zniżkował o 0,71 proc., niemiecki DAX poszedł w dół o 0,35 proc., francuski CAC 40 stracił 0,69 proc., a brytyjski FTSE spadł o 0,22 proc.

Benchmarkowy indeks Stoxx Europe 600 zniżkował o 0,21 proc.

W USA kontrakty na indeksy są w przedziale od -0,46 proc. do -0,02 proc.

Wtorkowa sesja na Wall Street zakończyła się wzrostami głównych indeksów, a Dow Jones Industrial po wzroście o ponad 700 pkt. odnotował kolejny rekord.

Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 742,76 pkt., czyli o 1,85 proc. i wyniósł 40.954,48 pkt. Była to najlepsza sesja dla indeksu od czerwca 2023 r.

S&P 500 na koniec dnia zyskał 0,64 proc. i wyniósł 5.667,20 pkt.

Nasdaq Composite wzrósł o 0,20 proc. i zamknął sesję na poziomie 18.509,34 pkt.(PAP Biznes)

aj/ osz/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost