Firmy obniżył prognozy popytu za rok, w związku z gorszą oceną popytu krajowego - koniunktura NBP | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
17 lip 2024, 10:08

Firmy obniżył prognozy popytu za rok, w związku z gorszą oceną popytu krajowego - koniunktura NBP

Przedsiębiorstwa obniżyły swoje prognozy dotyczące dynamiki popytu ogółem w horyzoncie rocznym, w związku z gorszą oceną perspektyw wzrostu popytu krajowego - podano w najnowszej wersji raportu NBP "Szybki Monitoring".

"Przedsiębiorstwa obniżyły także swoje prognozy dotyczące dynamiki popytu ogółem w horyzoncie rocznym, w związku z gorszą oceną perspektyw wzrostu popytu krajowego. Wolniejszego wzrostu zapotrzebowania na towary i usługi oczekuje większość analizowanych branż. Najbardziej pesymistyczne prognozy popytu formułowały przedsiębiorstwa związane z energetyką, natomiast najkorzystniej perspektywy oceniały podmioty działające w budownictwie" - napisano.

"Jednocześnie przedsiębiorstwa nie zmieniły istotnie prognoz dotyczących popytu eksportowego i nadal oczekują jego wzrostu w perspektywie roku. Skala jego ożywienia ma być zbliżona w przypadku większości rodzajów dóbr i usług, przy nieco słabszych prognozach formułowanych przez producentów trwałych dóbr konsumpcyjnych" - dodano.

Prognozy formułowane przez przedsiębiorstwa wskazują na oczekiwany wzrost popytu w III kwartale. Jednocześnie prognozy te są mniej optymistyczne niż przed kwartałem, co wynika głównie z niższego oczekiwanego tempa wzrostu sprzedaży krajowej.

"W najbliższym kwartale przedsiębiorstwa przewidują także obniżenie – choć w mniejszej skali niż w przypadku rynku krajowego – dynamiki popytu zagranicznego, na co wskazywali przede wszystkim eksporterzy wyspecjalizowani" - napisano.

"Słabsze prognozy eksportu formułowała połowa badanych branż, a najsilniejszego spowolnienia spodziewały się firmy świadczące usługi konsumenckie. Przedsiębiorstwa te – wraz z firmami działającymi w budownictwie – najsilniej zrewidowały także swoje prognozy dotyczące popytu ogółem. Natomiast najkorzystniejsze prognozy w tym obszarze formułowały przedsiębiorstwa świadczące usługi nierynkowe" - dodano. (PAP Biznes)

tus/ ana/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost