BrainScan zwiększa liczbę badań oraz pozyskuje kolejnych partnerów | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
30 lip 2024, 10:36

BrainScan zwiększa liczbę badań oraz pozyskuje kolejnych partnerów

- BrainScan, spółka z branży med-tech, zajmująca się sprzedażą autorskiego rozwiązania opartego na sztucznej inteligencji do analizy badań tomografii komputerowej głowy, jest
w trakcie pozyskania kolejnych 150 tys. badań.

- Spółka zgromadziła jedną z największych na świecie baz skanów tomografii komputerowej głowy - obecnie jest to blisko 94 mln pojedynczych obrazów

- Siedziba Spółki oraz infrastruktura obliczeniowa znajdują się obecnie w Centrum Informatycznym TASK, gdzie zlokalizowany jest również superkomputer „Kraken” Politechniki Gdańskiej.

- Od majowego debiutu na NewConnect, BrainScan pozyskał również kolejnych partnerów oraz podpisał pierwszą umowę komercyjną w ramach postępowania publicznego.

- Konsekwentnie realizujemy założoną przez nas i zaprezentowaną w trakcie debiutu strategię, w której z jednym z wymienionych obszarów było powiększanie jednej z największych na świecie bazy skanów z tomografii komputerowej głowy. Obecnie posiadamy ich już blisko 94 mln i dążymy do pełnych 100 mln. Stałe pozyskiwanie badań TK głowy pozwalają na precyzyjne wykrywanie nowych patologii oraz podnoszenie metryk skuteczności tych, które są zaimplementowane w naszym systemie. Obecnie BrainScan CT jest w stanie wykryć 30 najczęściej występujących patologii mózgu, w tym m.in. zmian nowotworowych, pourazowych czaszki oraz obszaru stłuczenia. Zależy nam na ciągłym rozwoju naszego systemu i wzbogacaniu go o nowe patologie oraz modalności. W przyszłości rozważamy dodanie do BrainScan CT możliwości nie tylko analizy badań z TK głowy, ale także profesjonalnych opisów – powiedział dr n. med. Szymon Korzekwa, prezes BrainScan SA.

BrainScan, to spółka medyczna, która tworzy oprogramowanie do analizy badań tomografii komputerowej głowy oparte na algorytmach sztucznej inteligencji. Podmiot zgromadził zbiór badań obrazowych tomografii komputerowej (TK), liczący blisko 94 mln pojedynczych skanów TK głowy. Przy tworzeniu i udoskonalaniu algorytmów do analizy badań obrazowych wymagane są potężne moce obliczeniowe dostarczane obecnie przez własną infrastrukturę serwerową z wysokowydajnymi kartami graficznymi GPU (ang. Graphics Processing Unit). Infrastruktura informatyczna spółki BrainScan zlokalizowana jest obecnie w jednej z nowoczesnych serwerowni wybudowanych 30w ramach projektu Centrum Kompetencji STOS (Sprytne, Transdyscyplinarne, Oparte na wiedzy uSługi analizy danych) na potrzeby Centrum Informatycznego TASK (Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej).
W serwerowniach tych znajdują się m.in superkomputery Politechniki Gdańskiej takie jak Kraken. Spółka BrainScan podjęła działania w kierunku podjęcia współpracy i korzystania z mocy obliczeniowych Krakena.

Oficjalnie uruchomiony w grudniu 2023 roku superkomputer uplasował się wśród 100 najsilniejszych tego typu maszyn na świecie i w ścisłej czołówce europejskiej. Jego zasoby sieciowe i obliczeniowe pozwalają prowadzić zaawansowane prace badawcze i skomplikowane symulacje naukowcom, ale też zaawansowanym technologicznie innowacyjnym firmom. Jego niespotykane dotychczas w tej części Europy moce obliczeniowe dostosowane są do prowadzenia zaawansowanych prac w takich obszarach jak energetyka jądrowa, technologie ochrony środowiska, medycyna i farmaceutyka oraz jak w przypadku BrainScan rozwój algorytmów sztucznej inteligencji.

Obecnie wykorzystujemy infrastrukturę TASK Politechniki Gdańskiej do przechowywania i ochronnych naszych unikalnych i wrażliwych danych wraz z naszymi serwerami obliczeniowymi. Jest to o tyle istotne, że serwerownie CI TASK spełniają najwyższe możliwe poziomy zabezpieczenia dla centrów służących przechowywaniu danych tzw. TIER-u III z elementami IV, wg Uptime Institute czyli są zabezpieczone przed ogniem, wodą, czy nawet polem elektromagnetycznym. Jednocześnie w sytuacji kryzysowej (np. wojny) jesteśmy w stanie bardzo szybko przenieść nasze zasoby na inny serwer. Aktywnie pracujemy nad lokalizacją zagranicznego serwera w bezpiecznych rejonach świata. Jako team od początku pracujemy zdalnie, więc żadne geograficzne przeszkody nie są nam straszne – jesteśmy w pełni elastyczni i mobilni. Nasza baza badań już teraz stanowi jeden z największych zbiorów na świecie, a nasze narzędzie wykorzystuje mechanizmy sztucznej inteligencji do analizy obrazów, więc jego rozwój o kolejne modalności czy patologie będzie wymagać coraz większych mocy obliczeniowych. Rozważamy więc wszystkie możliwości rozwoju – dodał prezes BrainScan SA.

BrainScan sukcesywnie zwiększa również swoją bazę partnerów oraz klientów. Od maja br. spółka podpisała umowy wdrożeniowe z m. in. 4 Wojskowym Szpitalem Klinicznym z Polikliniką SP ZOZ we Wrocławiu, Szpitalem Powiatowym w Trzciance oraz Szpitalem w Żywcu. Spółka może także pochwalić się pierwszą w ramach postępowania publicznego umową komercyjną, która została podpisana ze szpitalem w Leżajsku.

Źródło: Spółka, #BSN

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości