DZIEŃ NA FX/FI: Złoty umacnia się trzeci dzień z rzędu; rentowności SPW stabilne | StrefaInwestorow.pl
Inwestowanie w obligacje 2024 - pomóż w rozwoju Strefy Inwestorów: Prosimy o wypełnienie krótkiej ankiety na temat inwestowania... Kliknij tutaj, aby wypełnić ankietę
Obrazek użytkownika Wiadomości
13 sie 2024, 16:15

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty umacnia się trzeci dzień z rzędu; rentowności SPW stabilne

Wtorek jest kolejnym dniem umacniania się krajowej waluty, kurs EUR/PLN spadł do ok. 4,29. Rentowności polskich obligacji zmieniają się w niewielkim zakresie. Zdaniem ekonomistów, w najbliższych tygodniach złoty powinien poruszać się w przedziale 4,20-4,30/EUR, będzie to jednak zależało od sentymentów na rynkach globalnych.

We wtorek po południu kurs EUR/PLN spada o 0,23 proc. do 4,293. USD/PLN idzie w dół o 0,52 proc. do 3,9187. EUR/USD zwyżkuje o 0,29 proc. do 1,0955.

"Eurozłoty obniża się już trzecią z rzędu sesję, jesteśmy dość solidnie poniżej 4,30, co jest ważne z technicznego punktu widzenia. Wydaje mi się, że będziemy się zadomawiać w tym miejscu" - powiedział PAP Mateusz Sutowicz, ekonomista Banku Millennium.

Jego zdaniem, podczas zawirowań w ostatnim tygodniu złoty był dość odporny, stracił niewiele, a teraz odrabia te straty, nie ma jednak argumentów, by złoty w nieskończoność się umacniał.

"Jeśli dziś zamknęlibyśmy się na bieżących poziomach, a jutro nie byłoby zaskoczenia ze strony danych inflacyjnych ze Stanów, wydaje mi się, że EUR/PLN powróciłby na dłużej do poziomu ok. 4,20-4,30. Niewykluczone, że spędzilibyśmy tam resztę sierpnia i weszlibyśmy na tych poziomach we wrzesień" - dodał.

Jak ocenia, scenariusz ten zależy od środowych danych dotyczących inflacji konsumenckiej w Stanach Zjednoczonych w lipcu.

"Jeśli odczyt byłby różny od konsensusu, zwłaszcza w górę, wydaje mi się, że złoty mógłby zacząć tracić i wrócić powyżej 4,30. Widzimy, że jesteśmy wyraźnie pod wpływem sentymentu globalnego, który będzie kształtowany przez jutrzejsze dane" - powiedział.

RYNEK DŁUGU

"Na rynku obligacji rentowności są stabilne, zmiany nie są duże. Trwa oczekiwanie na środę. Będziemy prawdopodobnie kopiować rynki bazowe, w zależności od tego, jak się ukształtuje inflacja w Stanach" - powiedział.

W środę zostaną też opublikowane dane z rynku krajowego, w tym CPI za lipiec i PKB w drugim kwartale.

"CPI to finalny odczyt, więc ta publikacja nie powinna mieć wpływu na rynek. Ciekawy będzie PKB, który potencjalnie mógłby być argumentem do niewielkiego ruchu, szczególnie na obligacjach" - powiedział Mateusz Sutowicz.

wtorekwtorekponiedziałek
16:0309:1013:21
EUR/PLN4,2934,29864,307
USD/PLN3,9193,9323,943
CHF/PLN4,5264,53154,535
EUR/USD1,0961,09321,092
DS07264,824,854,9
PS07294,975,015,06
DS10345,17 5,22*5,27

*dane z 12.08.2024

(PAP Biznes)

pam/ ana/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost