W VIII wskaźnik przyszłej inflacji stabilny, ale nie można mówić o wygaszeniu presji inflacyjnej - BIEC | StrefaInwestorow.pl
Inwestowanie w obligacje 2024 - pomóż w rozwoju Strefy Inwestorów: Prosimy o wypełnienie krótkiej ankiety na temat inwestowania... Kliknij tutaj, aby wypełnić ankietę
Obrazek użytkownika Wiadomości
13 sie 2024, 09:07

W VIII wskaźnik przyszłej inflacji stabilny, ale nie można mówić o wygaszeniu presji inflacyjnej - BIEC

W sierpniu wskaźnik przyszłej inflacji jest stabilny, ale nie można mówić o wygaszeniu presji inflacyjnej – poinformowało w raporcie Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

Autorzy raportu podają, że stabilizacja nastąpiła po trzech kolejnych miesiącach wzrostów, sygnalizujących nasilenie presji inflacyjnej.

"Obecnie, wygasły przede wszystkim tzw. zewnętrzne czynniki sprzyjające wzrostowi inflacji, takie jak np. ceny surowców na światowych rynkach, kurs złotego względem dolara i euro, czy oprocentowanie długookresowych rządowych papierów dłużnych. Ponownie nasiliły się jednak oczekiwania inflacyjne konsumentów oraz menadżerów przedsiębiorstw produkcyjnych" - napisano w komentarzu do badania.

"Tak więc, pomimo że wzrost wskaźnika zatrzymał się, nie można mówić o całkowitym wygaśnięciu czynników proinflacyjnych" - dodano.

BIEC podaje, że na rynku surowców przemysłowych i żywnościowych nastąpiła w ostatnich miesiącach stabilizacja cen z niewielką, na razie krótkookresową tendencją do ich spadku. Żywność oraz surowce żywnościowe w zdecydowanej większości potaniały zarówno w stosunku do sytuacji sprzed miesiąca, jak również w porównaniu do sytuacji sprzed roku. Wyjątek stanową: kawa i kakao, których ceny są ponad dwukrotnie wyższe niż przed rokiem.

"Podobną tendencję do krótkookresowego spadku cen obserwujemy w przypadku surowców przemysłowych, zwłaszcza energetycznych, gdzie ceny w ostatnich miesiącach w niewielkim stopniu spadały, jednak ciągle są wyższe o około 6-8 proc. w stosunku do analogicznych miesięcy roku ubiegłego. Brak oznak wyraźnego ożywienia gospodarczego w wiodących gospodarkach świata, a raczej ich stagnacja i ciągłe zagrożenie ewentualną recesją redukują popyt na surowce i sprzyjają niższym cenom surowców" - napisano.

Według BIEC, pomimo korzystnych warunków zewnętrznych, oczekiwania inflacyjne menadżerów przedsiębiorstw sektora przetwórstwa przemysłowego w ostatnim czasie nasiliły się.

"Oczekiwania inflacyjne przedstawicieli przedsiębiorstw wyrażają na ogół ich politykę cenową, która zwykle jest realizowana, jeśli tylko warunki rynkowe na to pozwolą. Odzwierciedleniem zmian w tej polityce jest w pewnym stopniu wskaźnik PPI, który od początku roku, wykazuje coraz wolniejsze spadki, co można traktować jako zapowiedź zmiany dotychczasowego zniżkowego trendu" - napisano.

BIEC podaje, że wzrosły oczekiwania inflacyjne konsumentów.

"W największym stopniu zwiększyła się grupa ankietowanych spodziewających się szybszego od dotychczasowego tempa wzrostu cen oraz grupa osób spodziewających się wzrostu cen w tempie niższym niż dotychczasowe. Ubyło zaś osób spodziewających się spadku cen" - napisano. (PAP Biznes)

map/ gor/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost