Ceny miedzi na LME w Londynie w górę; poprawa nastrojów na rynkach po danych z USA | StrefaInwestorow.pl
Inwestowanie w obligacje 2024 - pomóż w rozwoju Strefy Inwestorów: Prosimy o wypełnienie krótkiej ankiety na temat inwestowania... Kliknij tutaj, aby wypełnić ankietę
Obrazek użytkownika Wiadomości
16 sie 2024, 09:06

Ceny miedzi na LME w Londynie w górę; poprawa nastrojów na rynkach po danych z USA

Notowania miedzi na giełdzie metali LME w Londynie rosną o 0,43 proc. w trakcie sesji, przedłużając serię wzrostów do trzech dni. Metal kosztuje obecnie 9.182 USD za tonę. Inwestorzy oceniają dane makro z amerykańskiej gospodarki.

Na Comex w Nowym Jorku miedź jest wyceniana po 4,1595 USD za funt i zwyżkuje o 0,45 proc.

Dane o sprzedaży detalicznej w USA w czwartek przebiły oczekiwania analityków, podczas gdy dane o bezrobociu wykazały, że mniej Amerykanów złożyło nowe wnioski o zasiłek dla bezrobotnych w zeszłym tygodniu, co przywróciło na rynkach optymizm wokół wzrostu gospodarczego w USA.

Według narzędzia FedWatch firmy CME rynki wyceniają obecnie ok. 25 proc. szans na obniżkę stóp procentowych o 50 pb. przez Rezerwę Federalną USA w przyszłym miesiącu, w porównaniu z 55 proc. tydzień temu.

„Dane wskazują, że dezinflacja trwa i Fed niemal na pewno obniży stopy procentowe we wrześniu o 25 pb. Uważam, że lipcowy raport inflacyjny zmniejsza szanse na dużą obniżkę, która nie była nawet brana pod uwagę” — powiedział David Chao, globalny strateg rynkowy Invesco dla regionu Azji i Pacyfiku z wyłączeniem Japonii.

„Dzięki tym danym wracamy do punktu wyjścia, a Fed prawdopodobnie obniży stopy o 25 punktów bazowych we wrześniu. Szanse na bardziej zdecydowaną obniżkę o 50 punktów bazowych maleją” — powiedział Peter Cardillo, główny ekonomista Spartan Capital Securities.

Według Wood Mackenzie odejście gospodarek zachodnich od chińskiego łańcucha dostaw miedzi może podnieść koszty i opóźnić transformację energetyczną.

Podczas gdy ryzyko związane z łańcuchem dostaw można złagodzić w niektórych krajach, skala dominacji Chin w łańcuchu dostaw miedzi oznacza, że całkowite pominięcie Chin w tym łańcuchu jest niewykonalne.

Firma analityczna podała, że 2050 r. popyt na miedź może wzrosnąć o 75 proc. do 56 milionów ton rocznie.

Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej istniejące kopalnie i projekty w trakcie budowy zaspokoją jedynie 80 proc. zapotrzebowania na miedź do 2030 r., co wskazuje na potencjalny niedobór tego metalu.

Według Wood Mackenzie większość wydobycia miedzi na świecie ma miejsce głównie w obu Amerykach i Afryce, a krajowe wydobycie w Chinach stanowi ok. 8 proc. światowej produkcji.

Na zakończenie poprzedniej sesji miedź na LME wzrosła o 2,01 proc. i kosztowała 9.148,50 USD za tonę. (PAP Biznes)

kek/ ana/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost