DZIEŃ NA RYNKACH: Wall Street lekko w górę, Fed może obniżyć stopy proc. we wrześniu | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
21 sie 2024, 22:08

DZIEŃ NA RYNKACH: Wall Street lekko w górę, Fed może obniżyć stopy proc. we wrześniu

Środowa sesja na Wall Street zakończyła się lekkimi wzrostami głównych indeksów w reakcji na protokół z ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej, w którym c złonkowie Fed wskazali, że obniżka stóp proc. we wrześniu jest prawdopodobna.

Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,14 proc., do 40.890,49 pkt.

S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 0,42 proc. i wyniósł 5.620,85 pkt.

Nasdaq Composite zwyżkował o 0,57 proc. i jest na poziomie 17.918,99 pkt.

Indeks spółek o średniej kapitalizacji Russell 2000 rośnie o 1,24 proc. do 2.168,77 pkt.

Wskaźnik zmienności VIX rośnie o 2,46 proc., do 16,27 pkt.

„Wcześniejsza wyprzedaż została w dużej mierze skorygowana, a strach przed recesją ustąpił miejsca nadziejom na miękkie lądowanie gospodarki. Jednak teraz wróciliśmy do punktu wyjścia i rynek potrzebuje walidacji, zanim będzie mógł się bardziej rozluźnić, a takie potwierdzenie musi pochodzić z danych” — powiedział analityk Bank of Singapore Moh Siong Sim.

„Jeśli otrzymamy scenariusz, w którym Fed tnie stopy proc., inflacja spada, a zatrudnienie nadal rośnie, to naprawdę zaczyna wyglądać jak tzw. scenariusz złotowłosej. Dlatego myślę, że odbicie akcji i ich perspektywy od tego momentu są w rzeczywistości całkiem dobre” — powiedział Ross Yarrow, dyrektor zarządzający akcjami amerykańskimi w Baird.

Kontrakty terminowe na stopy procentowe w USA uwzględniają obniżkę stóp procentowych w USA o 25 pb. w przyszłym miesiącu, z 33-proc. szansą na obniżkę o 50 pb. W tym roku rynki uwzględniają w wycenach obniżki o prawie 100 pb., a w przyszłym roku o kolejne 100 pb.

„Oczekujemy, że przewodniczący Fed będzie nadal sygnalizował, że pierwsza obniżka stóp procentowych jest w planach na wrzesień. Istnieje jednak ryzyko, że inwestorzy mogą być rozczarowani komentarzami, jeśli pojawią się jakiekolwiek odniesienia do lepkości inflacji” — powiedział Guy Stear, szef strategii rynków rozwiniętych w Amundi Investment Institute.

„Prawdopodobnie obecny łagodniejszy kurs dolara wynika głównie z oczekiwań, że łagodniejsze stanowisko w polityce monetarnej Fedu jest coraz bardziej nieuchronne. To rodzi pytanie, czy nadzieje na obniżkę stóp procentowych Fed są nadal przesadzone i czy jest ryzyko, że w krótkim okresie eurodolar spadnie poniżej 1,10 USD” — powiedziała strateg Rabobanku Jane Foley.

Członkowie Rezerwy Federalnej na lipcowym posiedzeniu wskazali, że wrześniowa obniżka stóp procentowych staje się coraz bardziej prawdopodobna - wynika z protokołu z ostatniego posiedzenia Fed, opublikowanego w środę.

Rynki w pełni wyceniają wrześniową obniżkę, która byłaby pierwszą od czasu awaryjnego złagodzenia w pierwszych dniach kryzysu związanego z pandemią Covid.

Podczas gdy wszyscy biorący udział w posiedzeniu w lipcu w Federalnym Komitecie Otwartego Rynku głosowali za utrzymaniem stóp referencyjnych na niezmienionym poziomie, wśród nieokreślonej liczby bankierów centralnych pojawiła się skłonność do rozpoczęcia luzowania polityki pieniężnej na lipcowym posiedzeniu, zamiast czekać z tym do września.

W dokumencie stwierdzono, że "kilku uczestników spotkania zauważyło, że niedawny postęp w zakresie inflacji i wzrost stopy bezrobocia dostarczyły wiarygodnych argumentów za obniżeniem docelowego przedziału o 25 punktów bazowych na tym posiedzeniu lub że mogliby poprzeć taką decyzję".

W podsumowaniu wyjaśniono jednak, że urzędnicy są pewni kierunku inflacji i są gotowi rozpocząć łagodzenie polityki, jeśli dane będą nadal zgodne z oczekiwaniami Fed.

Część uczestników posiedzenia Rezerwy Federalnej zwracała uwagę, że wskaźniki inflacji wykazały znaczne złagodzenie presji cenowej, a niektórzy członkowie zwrócili uwagę na obawy o rynek pracy, a także trudności, z jakimi borykają się gospodarstwa domowe, zwłaszcza te z dolnego końca spektrum dochodów.

"Jeśli chodzi o perspektywy inflacji, uczestnicy ocenili, że ostatnie dane zwiększyły ich pewność, że inflacja trwale zmierza w kierunku 2 proc." – napisano w protokole.

"Prawie wszyscy uczestnicy zauważyli, że czynniki, które przyczyniły się do niedawnej dezinflacji, prawdopodobnie będą nadal wywierać presję na spadek inflacji w nadchodzących miesiącach" - dodano.

W ostatnim czasie, zwłaszcza po rozczarowujących danych z rynku pracy, pojawiły się wśród ekspertów i ekonomistów apele o szybkie cięcia stóp procentowych przez Fed, a niektórzy sugerowali nawet, że bank centralny powinien podjąć działania między posiedzeniami, aby zażegnać obawy, że gospodarka zmierza w stronę recesji.

Panika była jednak krótkotrwała. Kolejne publikacje danych pokazały, że liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych spadła do normalnych historycznych poziomów, podczas gdy wskaźniki inflacji wykazały złagodzenie presji cenowej. Dane o sprzedaży detalicznej również były lepsze od oczekiwań, łagodząc obawy o presję konsumentów.

W piątek podczas corocznego sympozjum bankierów centralnych w Jackson Hole prezes amerykańskiej Rezerwy Federalnej Jerome Powell ma wygłosić uwagi na temat perspektyw gospodarczych.

Liczba etatów w USA zostanie prawdopodobnie zrewidowana w dół o 818 tys. w ciągu 12 miesięcy zakończonych w marcu bieżącego roku - podało amerykańskie biuro statystyki pracy we wstępnej rewizji porównawczej. Ekonomiści w dużej mierze spodziewali się spadku, niektórzy przewidywali redukcję nawet o 1 milion miejsc pracy.

Ostateczne dane mają zostać opublikowane na początku przyszłego roku.

Rewizje benchmarku są przeprowadzane co roku, ale w tym roku były szczególnie uważnie analizowane przez rynki i obserwatorów Rezerwy Federalnej w poszukiwaniu jakichkolwiek oznak, że rynek pracy może kurczyć się szybciej niż pierwotnie raportowano.

W USA zanotowano spadek indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA - indeks wyrównany sezonowo spadł o 10,1 proc. w tygodniu zakończonym 16 sierpnia. Poprzednio indeks wzrósł o 16,8 proc.

Zapasy ropy naftowej w USA w ubiegłym tygodniu spadły o 4,649 mln baryłek, czyli o 1,08 proc., do 426,0 mln baryłek. Zapasy benzyny spadły w tym czasie o 1,606 mln baryłek, czyli o 0,72 proc., do 220,6 mln baryłek.

Rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, spadły o 3,312 mln baryłek, czyli o 2,63 proc., do 122,8 mln baryłek.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na sierpień zniżkują o 1,71 proc. do 71,93 USD za baryłkę, a sierpniowe futures na Brent spadają o 1,45 proc. do 76,08 USD/b. (PAP Biznes)

pr/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost