TYDZIEŃ W KRAJU: Szczegóły PKB za II kw. flash CPI za VIII, budżet '25, wyniki spółek | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
26 sie 2024, 06:17

TYDZIEŃ W KRAJU: Szczegóły PKB za II kw. flash CPI za VIII, budżet '25, wyniki spółek

W ostatnim tygodniu sierpnia uwaga krajowych inwestorów skupi się na danych makro, w tym szczegółach PKB za II kw. i szybkim szacunki inflacji CPI za sierpień. Rząd zajmie się projektem budżetu na 2025 r. MF przeprowadzi przetarg zamiany obligacji i przedstawi szczegóły podaży SPW na wrzesień. Wyniki opublikują CD Projekt, Asseco Poland, PZU i Eurocash.

Według zapowiedzi ministra finansów Andrzeja Domańskiego rząd zajmie się projektem ustawy budżetowej na 2025 r. na wtorkowym posiedzeniu. Zdaniem ekonomistów, projekt może zakładać nieznaczną redukcję deficytu fiskalnego w porównaniu do 2024 r.

"Wysokość planowanego na przyszły rok deficytu budżetowego i potrzeb pożyczkowych będzie istotną informacją dla rynku obligacji skarbowych. Zakładamy, że projekt budżetu, którego główne założenia powinniśmy poznać we wtorek po posiedzeniu Rady Ministrów, będzie przewidywał nieznaczną redukcję deficytu fiskalnego w 2025 r. - do ok. 4,5 proc. PKB, z ponad 5 proc. w tym roku, w ujęciu gg" - wskazują ekonomiści Santander BP.

"Z projektu powinno też wynikać, czy rząd planuje nowelizację tegorocznego budżetu - obstawiamy, że nie" - dodają.

Projekt budżetu będzie uważnie analizowany pod kątem uruchomionej w lipcu wobec Polski procedury nadmiernego deficytu przez Komisję Europejską. Minister finansów wskazywał, że Polska będzie stopniowo realizować zobowiązania w ramach procedury, zaznaczał jednak, że "nie ma mowy o żadnych cięciach" wydatków. Resort finansów zapowiadał też, że choć analizuje stronę dochodową budżetu, to w tej chwili nie pracuje nad podwyżkami podatków.

W Wieloletnim Planie Finansowym Państwa (WPFP) na lata 2024-2027 resort finansów założył stopniowe zmniejszanie deficytu od 2025 r. średnio o 0,5 proc. PKB w ujęciu strukturalnym rocznie.

Z publikowanych w najbliższych dniach danych makroekonomicznych istotny dla uczestników rynku będzie odczyt PKB za II kw. (czwartek), który pozwoli lepiej ocenić jak kształtowała się koniunktura w polskiej gospodarce w pierwszej połowie roku. Dla analityków istotna będzie struktura wzrostu, zwłaszcza po tym, jak szybki szacunek PKB pozytywnie zaskoczył (+3,2 proc. rdr wobec oczekiwań na poziomie +2,8 proc. rdr).

"Dane o PKB prawdopodobnie potwierdzą wstępny szacunek wzrostu w II kw. na poziomie ok. 3,2 proc. rdr (rewizje na tym etapie się zdarzają, ale zwykle bardzo nieznaczne) i ujawnią jego strukturę. Jesteśmy przekonani, że kluczową rolę w przyspieszeniu gospodarki odegrała konsumpcja prywatna i publiczna, którym sprzyjały bardzo wysokie dynamiki płac i innych dochodów gospodarstw domowych" - prognozują ekonomiści Santander BP.

Pod koniec tygodnia (piątek) rynek pozna z kolei szybki szacunek inflacji CPI za sierpień. Ekonomiści oczekują, że w sierpniu wskaźnik cen prawdopodobnie utrzymał się na poziomie zbliżonym do lipcowego.

"Oczekujemy, że inflacja CPI ustabilizuje się w sierpniu na poziomie zbliżonym do lipcowego odczytu (4,2 proc. rdr), powyżej celu NBP" - prognozują ekonomiści PKO BP.

"Inflacja CPI wg naszych szacunków utrzymała się w sierpniu na lipcowym poziomie 4,2 proc. rdr (ryzyko naszym zdaniem jest lekko wychylone w dół, w stronę niższego odczytu tj. 4,1 proc.), na co wpływ miały m.in. lekko spadające wobec lipca ceny paliw i żywności" - prognozują ekonomiści Santander BP.

Ekonomiści Goldman Sachs oceniają jednak, że w kolejnych miesiącach - m. in. ze względu na efekty bazy - inflacja CPI w Polsce może rosnąć.

"Niezależnie od lipcowego wzrostu CPI spowodowanego energią, oceniamy, że wpływ na inflację w Polsce mają głównie wydarzenia zewnętrzne - w tym aprecjacja złotego - które nadal wywierają presję dezinflacyjną na dynamikę cen. Niekorzystne efekty bazy prawdopodobnie spowodują tymczasowy wzrost inflacji CPI w nadchodzących miesiącach, zanim ustabilizuje się ona na poziomie +4,1 proc. rdr do końca roku, znacznie poniżej prognozy NBP" - napisali w raporcie ekonomiści.

Dla rynku długu - obok projektu budżetu - istotna będzie zaplanowana na ten tydzień aukcja zamiany skarbowych papierów wartościowych (środa). W miesięcznym planie podaży resort finansów informował, że na przetargu sprzeda papiery serii OK0426, PS0729, WZ0330, DS1034 i IZ0836, możliwe są też inne obligacje. Odkupowane mają być obligacje: PS1024, PS0425, WZ0525 i DS0725. W poniedziałek MF opublikuje szczegóły podaży.

"Jednym z istotnych wydarzeń dla rynku długu będzie kolejna aukcja zamiany. Brak przyrostu nowego długu w ujęciu netto w najbliższym tygodniu będzie raczej neutralny dla spreadów kredytowych, natomiast podaż netto do końca roku może pozostać dodatnia, co przy względnie wysokiej podaży długu skarbowego w przyszłym roku, która może zostać zaprezentowana w projekcje budżetu na 2025 r. może utrzymywać długoterminowe spready kredytowe na wysokich poziomach" - oceniają ekonomiści Santander BP.

"Obecnie rynek jest spozycjonowany w kierunku szybszego cyklu obniżek stóp. Jeśli struktura PKB pokazałaby dużo mocniejszy od oczekiwań wzrost konsumpcji to mogłoby to powstrzymać spadkowy ruch stóp, tym bardziej, że w bazowym scenariuszu wciąż widzimy obniżki stóp procentowych w dosyć odległym horyzoncie (połowa 2025 r.), co powinno sprzyjać wzrostom FRA horyzoncie do końca 2025 r. w kolejnych tygodniach" - dodają.

Dla krajowego rynku długu istotny będzie też plan podaży SPW na wrzesień, który resort finansów opublikuje w piątek.

W przypadku złotego, w najbliższych dniach możliwe jest testowanie poziomu 4,25/EUR.

"Choć kurs EUR/USD jest pod względem technicznym na względnie wysokich poziomach to dosyć gołębie wypowiedzi prezesa Fed J. Powella mogą wciąż negatywnie wpływać na dolara, a perspektywa obniżek stóp w USA może tez korzystnie wpływać na waluty gospodarek wschodzących w tym na waluty naszego regionu. Sądzimy, że kurs EUR/PLN mógłby testować poziom 4,25, szczególnie jeśli struktura PKB pokaże mocny wzrost konsumpcji. Stabilizacja inflacji będzie miała raczej stabilizujący wpływ na złotego" - oceniają ekonomiści Santander BP.

Na Giełdzie Papierów Wartościowych trwa sezon publikacji wyników kwartalnych. W najbliższych dniach swoje dane finansowe opublikują m. in. CD Projekt, Asseco Poland, PZU, Kruk, Eurocash, JSW, Wirtualna Polska, Grupa Azoty, Dom Development, Neuca, Comarch i Bank Handlowy.

-------------------------------

Kalendarium planowych wyd­­arzeń na krajowym rynku finansowym w tygodniu 26-30 sierpnia.

PONIEDZIAŁEK, 26 SIERPNIA

Wyniki: AB, TSG, Voxel

09.30 - Śniadanie prasowe w MKiŚ nt. 2,5 mld zł z FEnIKS na efektywność energetyczną i OZE

10.00 - Forum Funduszy Europejskich organizowane przez Bank Pekao SA

10.00 - GUS - Wyniki finansowe przedsiębiorstw niefinansowych w okresie I-II kw. 2024 r.

10.00 - GUS - Biuletyn Statystyczny Nr 7/2024

10.00 - GUS - Pracujący, bezrobotni i bierni zawodowo (wyniki wstępne BAEL) - II kw. 2024 r.

10.00 - GUS - Koniunktura w przetwórstwie przemysłowym, budownictwie, handlu i usługach 2000-2024 (sierpień 2024)

15.00 - MF - Podaż na przetarg zamiany SPW 28 VIII

WTOREK, 27 SIERPNIA

Wyniki: Asseco Poland, Wirtualna Polska, 11 bit, Kruk

Posiedzenie Rady Ministrów m. in. o projekcie budżetu na 2025 r.

PHASE 2024 - Konferencja o biotechnologii

10.00 - Konferencja Wirtualnej Polski

10.00 - Śniadanie podatkowe z Grant Thornton

10.30 - Konferencja online ZBP - Raport AMRON SARFiN za II kw. 2024 r. dotyczący rynku nieruchomości

12.00 - Konferencja wynikowa Grupy TSG

ŚRODA, 28 SIERPNIA

Wyniki: CD Projekt, Eurocash, Grenevia, Pracuj, Azoty

PHASE 2024 - Konferencja o biotechnologii

8.45 - Konferencja Grupy Pracuj o wynikach

9.30 - Spotkanie prasowe dotyczące wyników finansowych Grupy Asseco za I półrocze 2024 r.

10.00 - Konferencja online spółki Aplisesns o wynikach

10.00 - Śniadanie prasowe European Energy na temat syntentycznych zielonych paliw

11.00 - Webinar QNA Technology poświęcony omówieniu działań biznesowych I półrocza 2024 oraz perspektyw na kolejne kwartały

11.30 - Konferencja Kruka

12.00 MF - Przetarg zamiany SPW

18.30 - Audio webcast Grupy CD PROJEKT o wynikach za pierwszą połowę 2024 r.

CZWARTEK, 29 SIERPNIA

Wyniki: JSW, Mirbud, Dom Development, Neuca, Mo-Bruk, Pracuj, Text, PZU

10.00 - GUS - Wstępny szacunek produktu krajowego brutto w II kw. 2024 r.

10.00 - Konferencja Grenevii

10.00 - Konferencja CCC nt. współpracy z Authentic Brands Group (ABG)

10.30 - Konferencja Dom Development

11.00 - Konferencja Mo-Bruk

14.00 - Konferencja Kredyt Incaso

PIĄTEK, 30 SIERPNIA

Wyniki: Apator, Comarch, Bank Handlowy, Sanok

10.00 - GUS - Szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu 2024 r.

11.00 - Czat inwestorski spółki NEUCA poświęcony wynikom finansowym I półrocza 2024 r. oraz planom i perspektywom

15.00 - MF - Podaż SPW na wrzesień

(PAP Biznes)

pat/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost