DZIEŃ NA RYNKACH: Kontrakty w USA na minusach, rynek oczekuje na dane makro | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
03 wrz 2024, 14:54

DZIEŃ NA RYNKACH: Kontrakty w USA na minusach, rynek oczekuje na dane makro

Kontakty futures w USA maleją, podczas gdy inwestorzy czekają na dane o przemyśle oraz o zatrudnieniu w dalszej części tygodnia. Dolar umacnia się.

Kontrakty na S&P 500 spadają o 0,48 proc., na Dow Jones Industrial zniżkują o 0,49 proc., a na Nasdaq Comp. tracą 0,57 proc.

Kontrakty terminowe na amerykańskie akcje spadły we wtorek, podczas gdy inwestorzy przygotowywali się na potencjalnie trudny miesiąc po mocnym, ale niestabilnym sierpniu.

Inwestorzy poszukują optymistycznych sygnałów dotyczących gospodarki, wraz z publikacją miesięcznego badania ISM dla przemysłu, później we wtorek. Ekonomiści prognozują, że indeks produkcji wzrośnie do 47,5, ale pozostanie na obszarze spadku.

Szereg danych z rynku pracy również poddany zostanie analizie w ciągu tygodnia, przed piątkowymi danymi o zatrudnieniu poza rolnictwem za poprzedni miesiąc. Rynek pracy znalazł się pod większą presją po tym, jak lipcowy raport wskazał na większe niż oczekiwano spowolnienie, co w konsekwencji wywołało globalną wyprzedaż bardziej ryzykownych aktywów.

Posiedzenie banku centralnego w późniejszej części miesiąca będzie uważnie obserwowane po niedawnym poparciu przewodniczącego Jerome'a Powella dla zbliżającej się korekty polityki pieniężnej. Szanse na obniżkę stóp procentowych o 25 punktów bazowych wynoszą 67 proc., podczas gdy szanse na większą redukcję o 50 punktów bazowych wynoszą 33 proc.

"Bardzo negatywny zestaw danych z rynku pracy może wesprzeć oczekiwania na obniżkę stóp procentowych o 50 punktów bazowych za dwa tygodnie. Jednak Fed prawdopodobnie chce uniknąć spłoszenia rynku tak agresywnym pierwszym krokiem, biorąc pod uwagę, że dane z USA ogólnie pozostają całkiem zadowalające” - powiedział Achilleas Georgolopoulos, analityk inwestycyjny w XM.

Akcje Boeinga tracą 3,6 proc. w handlu przedsesyjnym po tym, jak dom maklerski Wells Fargo obniżył ocenę producenta samolotów do „niedoważaj” z „ równoważ”.

Akcje Unity rosną o 5,4 proc. po tym, jak Morgan Stanley podwyższył ocenę firmy produkującej oprogramowanie do „przeważaj” z „równoważ”.

U.S. Steel spada o 5,9 proc. po tym, jak demokratyczna kandydatka na prezydenta Kamala Harris wyraziła zaniepokojenie przejęciem firmy przez japoński koncern Nippon Steel.

Akcje Southwest Airlines rosną o 2,5 proc. po tym, jak raport wykazał, że Elliott Investment posiada obecnie 10 proc. akcji spółki, co pozwala funduszowi hedgingowemu zwołać specjalne spotkanie z przewoźnikiem.

News Corp spada o 4,7 proc. po tym, jak oddział konglomeratu medialnego REA Group zaproponował nabycie największego brytyjskiego portalu nieruchomości Rightmove.

W poniedziałek rynki amerykańskie były nieczynne z powodu obchodów święta pracy.

Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zwyżkuje do 16,47 pkt.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 zniżkuje o 0,39 proc., niemiecki DAX idzie w dół o 0,31 proc., francuski CAC 40 zniżkuje o 0,23 proc., a brytyjski FTSE 100 spada o 0,47 proc.

Benchmarkowy indeks Europe Stoxx 600 spada o 0,35 proc.

Europejskie akcje spadały we wtorek, kontynuując słaby początek wrześniowych notowań.

W Europie dane opublikowane przez Brytyjskie Konsorcjum Detalistów wykazały, że całkowita sprzedaż w Wielkiej Brytanii wzrosła o 1 proc. rok do roku w sierpniu - spowolnienie z 4,1 proc. wzrostu w sierpniu 2023 roku. Sprzedaż żywności wzrosła o 2,9 proc. rocznie w ciągu trzech miesięcy do sierpnia, podczas gdy sprzedaż artykułów nieżywnościowych spadła o 1,7 proc.

"Pomimo pojawienia się lata i niewielkiego wzrostu zaufania konsumentów, kupujący nie nadrobili zaległości w wydatkach w sierpniu, a całkowity wzrost sprzedaży o zaledwie 1 proc. odzwierciedlał trudne środowisko detaliczne, które prawdopodobnie będzie dominować przez resztę tego roku” - powiedziała Linda Ellett, szefowa działu konsumenckiego, handlu detalicznego i rekreacji w KPMG w Wielkiej Brytanii.

"Nastroje konsumentów stopniowo zaczynają się poprawiać, ale nadal utrzymuje się pewna nerwowość związana z potencjalnymi podwyżkami podatków i kosztami ponownego włączenia ogrzewania, gdy nadejdzie chłodniejsza pogoda” - dodała.

Watches of Switzerland idzie w górę o 4,3 proc. po aktualizacji danych o handlu.

Partners Group spada o 8,3 proc. po tym, jak EBIT spółki za I połowę roku był słabszy od szacunków. Analitycy wskazują też, że środowisko transakcyjne m.in. dla tej spółki jest trudniejsze, niż oczekiwano.

Dolar umacnia się o 0,17 proc. wobec koszyka walut do 101,82 pkt.

Eurodolar osłabia się o 0,28 proc. do 1,104.

Kwotowanie USD/JPY spada o 0,48 proc. do 146,19.

Kurs funta zniżkuje o 0,16 proc. wobec dolara do 1,3128.

Rentowność 10-letnich UST rośnie o 2 pb. do 3,91 proc. Dochodowość 30-letnich UST spada o 2 pb. do 4,19 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi -2 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie -120 pb.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów spada o 4 pb. do 2,33 proc.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na październik zniżkują o 0,91 proc. do 72,89 USD za baryłkę, a październikowe futures na Brent idą w dół o 1,58 proc. do 75,52 USD/b. (PAP Biznes)

mik/ osz/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości