Przejdź do treści

udostępnij:

DZIEŃ NA RYNKACH: Giełdy w USA z przewagą wzrostów, S&P 500 zyskał drugi dzień z rzędu

Wtorkowa sesja na Wall Street zakończyła się przewagą wzrostów wśród głównych indeksów. S&P 500 zyskał drugi dzień z rzędu. Inwestorzy czekają na dane o inflacji w USA i na decyzję w sprawie stóp proc. Europejskiego Banku Centralnego.

Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 1,20 proc., do 40.829,59 pkt.

S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 1,16 proc. i wyniósł 5.471,05 pkt.

Nasdaq Composite zwyżkował o 1,16 proc. do poziomu 16.884,60 pkt.

Indeks spółek o średniej kapitalizacji Russell 2000 rośnie o 0,35 proc. do 2.098,82 pkt.

Wskaźnik zmienności VIX spada o 12,87 proc., do 19,50 pkt.

"Według nas, przy wysokich wycenach akcji, niejednoznacznej dynamice makroekonomicznej i rosnącej niepewności w polityce monetarnej, istnieje ryzyko dalszych spadków na giełdach” – powiedzieli stratedzy Goldman Sachs pod przewodnictwem Christiana Muellera-Glissmanna.

W centrum uwagi rynków znajdzie się sierpniowy odczyt CPI w USA, który zostanie opublikowany w środę o 14.30 czasu polskiego. Analitycy spodziewają się, że CPI wyniesie 2,6 proc. rdr oraz 3,2 proc. rdr dla wskaźnika bazowego.

„Dane dotyczące inflacji były bardzo istotne w ciągu ostatnich kilku miesięcy, ale tym razem mogą mieć mniejsze znaczenie. Rynki mają mocno ugruntowane w swoim myśleniu, że presja cenowa słabnie. Ważniejsze są prognozowane trendy w gospodarce USA i stopień, w jakim aktywność się utrzyma lub zwolni” — powiedział Philip Shaw, główny ekonomista Investec.

„Jeśli inflacja będzie się znacząco różnić od oczekiwań, liczba obniżek stóp uwzględnionych w wycenach ulegnie zmianie. W tej chwili uważam, że rynek jest dość agresywny w wycenie obniżek w tym roku, więc prawdopodobnie otwiera to drogę do nieco większej zmienności, podobnej do tej, którą widzieliśmy w ciągu ostatnich kilku tygodni” — powiedziała Jun Bei Liu, zarządzająca portfelem w Tribeca Investment Partners.

Rezerwa Federalna USA wyda decyzję w sprawie stóp proc. w środę 18 września. Rynki w pełni wyceniają obniżkę stóp proc. na najbliższym posiedzeniu, przy czym kontrakty terminowe na stopę funduszy federalnych wskazują na 27-proc. możliwość cięcia kosztów kredytu o 50 pb. Rynki oczekują, że Fed złagodzi politykę pieniężną łącznie o 100 pb. do końca 2024 r.

„Fed ma przed sobą trudne zadanie. Większa obniżka stóp procentowych mogłaby pobudzić popyt, ale grozi również podsyceniem inflacji, zwłaszcza jeśli płace będą nadal rosły pomimo mniejszej liczby wakatów” — powiedział Luca Santos, analityk walutowy w ACY Securities.

Rynki czekają też na decyzję Europejskiego Banku Centralnego w sprawie stóp proc., która zostanie opublikowana w czwartek o godz. 14.15. według wszelkich prognoz i zapowiedzi przedstawicieli banku obniży stopy procentowe drugi raz z rzędu o 25 pb., przedstawiając równocześnie nowe projekcje makro.

Inwestorzy w pełni wycenili obniżkę stóp procentowych w czwartek i szacują szanse na kolejną obniżkę o 25 pb. w grudniu na 50 proc. Ogólnie rzecz biorąc, rynki pieniężne wyceniają obniżki stóp o 62 pb. przez EBC do końca roku.

„Ogólny komunikat od EBC będzie następujący: dezinflacja nadal jest na dobrej drodze, wzrost PKB jest nieco słabszy niż oczekiwano. Głównym przekazem będzie ostrożność, ponieważ mamy te prognozy, które wskazują, że powrót do celu inflacyjnego na poziomie 2 proc. zajmie trochę czasu” - powiedział Paul Hollingsworth, główny ekonomista ds. Europy w BNP Paribas.

„Nie sądzę, żeby EBC chciał być zbyt gołębi w tym momencie. EBC nie ma celu dotyczącego wzrostu gospodarczego w porównaniu z Fedem, który ma podwójny mandat” — powiedział Geoff Yu, starszy strateg makroekonomiczny w BNY.

„Musimy zobaczyć, co się faktycznie wydarzy i co będzie miało wpływ na rynki. Będziemy obserwować wzmianki o cłach, polityce handlowej i podatkowej” – powiedziała Grace Peters, globalna szefowa ds. strategii inwestycyjnej w JPMorgan Private Bank.

Akcje Apple spadły około 0,5 proc. Producent iPhone'a przegrał przed Trybunałem Sprawiedliwości UE walkę z unijnymi organami regulacyjnymi do spraw konkurencji, które nakazały jej zapłacenie Irlandii zaległych podatków w kwocie 13 mld euro. Premiera iPhone'a 16 spotkała się z powściągliwą reakcją inwestorów, ponieważ informacje o funkcjonalnościach urządzenia wyciekły do mediów wcześniej.

Oracle wzrósł o ponad 11 proc. po przebiciu szacunków kwartalnych wyników finansowych i zaprognozowaniu wzrostu przychodów w obecnym kwartale powyżej oczekiwań, wzmocnionym rosnącym popytem na usługi chmurowe.

Pod presją znalazły się notowania banków. Akcje JPMorgan spadły ponad 5 proc. po ostrożnych komentarzach jego przedstawicieli dotyczących przychodów odsetkowych w 2025 roku.

Rosły o niespełna 1 proc. akcji Nvidii, po tym jak dzień wcześniej podrożały one ponad 2 proc. Zyskiwały na wartości również Alphabet, AMD i Microsoft.

Hewlett Packard Enterprise spadł o 8,5 proc. po tym, jak producent serwerów AI ogłosił obowiązkową ofertę publiczną akcji uprzywilejowanych zamiennych o wartości 1,35 mld USD w celu sfinansowania przejęcia Juniper Networks.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na październik zniżkują 3,75 proc. do 66,13 USD za baryłkę, a październikowe futures na Brent spadają o 3,19 proc. do 69,55 USD/b. (PAP Biznes)

pr/

udostępnij: