DZIEŃ NA GPW: Poniedziałkowa sesja może rozpocząć się neutralnie | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
16 wrz 2024, 08:39

DZIEŃ NA GPW: Poniedziałkowa sesja może rozpocząć się neutralnie

Poniedziałkowa sesja na warszawskim parkiecie może rozpocząć się neutralnie - oceniają analitycy.

"Sesja w Azji ma mieszany przebieg, notowania kontraktów futures sugerują neutralne otwarcie w Europie, zapewne również w Polsce. Awersja do ryzyka wydaje się dość niska, drożeć nie przestaje złoto, po dziesięcioprocentowym ruchu w górę w ubiegłym tygodniu kolejny 1 proc. zyskuje srebro" - napisał w porannym raporcie Kamil Cisowski, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego Domu Inwestycyjnego Xelion.

"Sierpniowe dane z Chin opublikowane w weekend wyglądają jednak słabo, dynamika sprzedaży detalicznej spadła już do poziomu 2,1 proc. rdr (prognozy: 2,5 proc. rdr). W trakcie dnia najistotniejszą publikacją będzie Empire State Manufacturing Index" - dodał.

ZWRÓĆ UWAGĘ (informacje opublikowane po zamknięciu notowań na GPW):

• Asseco Poland - jak uważa Tomasz Bendlewski, dyrektor Pionu Energetyki i Gazownictwa w Asseco Poland, Polska stoi u progu ożywienia w energetyce, a firmy energetyczne rozpoczną projekty rozwojowe zamiast dostosowywać się do zmian regulacyjnych. Dodał, że Asseco chce przejmować firmy i wzmacniać pozycję w tej branży.

• Maspex - jak wskazał prezes Maspeksu Krzysztof Pawiński, branża spożywcza w Polsce znajduje się pod presją cenową, ale kolejne podwyżki cen będą już miały charakter tylko punktowy, nie obejmą wszystkich grup produktów. W tym roku Maspex liczy na przychody lekko ponad 15 mld zł.

• GE Vernova - jak poinformował PAP Biznes Sławomir Żygowski, prezes GE Vernova w Polsce, firma chce wspierać transformację energetyczną Polski, liczy na kolejne projekty m.in. w offshore. Jak wskazał, projekt gazowy Dolna Odra jest bliski ukończenia, a postęp w budowie bloku w Ostrołęce sięga ponad 70 proc.

• PHN - Polski Holding Nieruchomości, przez swoją spółkę celową PHN SPV 1 Skysawa, zawarł z PKO BP ugodę przed Sądem Polubownym przy Prokuratorii Generalnej RP. Przedmiotem ugody jest rozliczenie części prac wykończeniowych w ramach inwestycji Skysawa na podstawie umowy najmu z prawem pierwokupu z dnia 24 stycznia 2022 roku.

• Bank Pocztowy - rda nadzorcza Banku Pocztowego powołała z dniem 20 września Jarosława Orlikowskiego do składu zarządu i powierzyła mu pełnienie funkcji wiceprezesa oraz tymczasowe kierowanie pracami zarządu. Jak podano, prezes Jakub Słupiński złożył rezygnację z funkcji ze skutkiem na dzień 19 września 2024 roku.

• R.Power - spółka zależna R.Power zawarła z Onde umowy na generalną realizację inwestycji elektrowni fotowoltaicznych. Jak podano, głównym przedmiotem umów jest realizacja inwestycji obejmująca dostawę, instalację, budowę oraz rozruch elektrowni fotowoltaicznych należących do spółki zależnej, o łącznej mocy zainstalowanej 20 MWp.

POLITYKA:

• Rząd zamierza wprowadzić stan klęski żywiołowej. Premier Donald Tusk poinformował dziś, że po konsultacji z odpowiednimi ministrami i służbami zlecił przygotowanie rozporządzenia Rady Ministrów w tej sprawie.

• Jak uważa prezes Grupy Maspex Krzysztof Pawiński, Polska nie będzie gotowa na wprowadzenie systemu kaucyjnego na opakowania na 1 stycznia 2025 roku, a taki termin zakłada rząd. Jego zdaniem, realnym i bezpiecznym terminem byłby styczeń 2026 roku.

• Jak poinformowali w niedzielę przedstawiciele organów ścigania, policja na Florydzie zatrzymała mężczyznę, który prawdopodobnie zamierzał przeprowadzić zamach na życie byłego prezydenta Donalda Trumpa. Potencjalny zamachowiec ukrył się w krzakach koło pola golfowego, na którym grał kandydat Republikanów.

• Jak poinformowała izraelska armia, Libański Hezbollah wystrzelił w niedzielę około 40 rakiet na północny Izrael. Podano, że część pocisków została przechwycona, a pozostałe spadły na otwarty teren. Nie ma informacji o poszkodowanych.

RYNKI AKCJI:

• W Azji na giełdach w poniedziałek widać małe obroty, a wiele rynków ma wolny dzień. Nadzieje na cięcie stóp procentowych w USA zostały nieco "przytłumione" przez słabe dane makro z gospodarki Chin, gdzie produkcja fabryczna, konsumpcja i inwestycje wyhamowały w sierpniu bardziej niż się tego spodziewano. Na rynku walutowym dolar jest słabszy wobec euro i JPY - podają maklerzy.

• Przed rozpoczęciem sesji w Europie kontrakty na Stoxx 50 zwyżkują o 0,04 proc., na FTSE 100 są niżej o 0,09 proc., na CAC 40 są na minusie o 0,09 proc., a na DAX idą niżej o 0,01 proc.

• Kontrakty na indeksy w USA są w przedziale od -0,13 proc. do 0,01 proc.

• Notowania na europejskich giełdach zwyżkowały na koniec piątkowej sesji. Uwaga inwestorów przesuwa się w kierunku środowej decyzji amerykańskiego Fedu ws. stóp procentowych.

• Na zamknięciu sesji indeks Euro Stoxx 50 zwyżkował o 0,62 proc., niemiecki DAX poszedł w górę o 0,92 proc., francuski CAC 40 zyskał 0,41 proc., a brytyjski FTSE wzrósł o 0,39 proc.

• Piątkowa sesja na Wall Street zakończyła się wzrostami głównych indeksów, a S&P 500 zyskał na koniec handlu już piąty dzień z rzędu. To był najlepszy tydzień dla amerykańskich rynków od początku 2024 roku, a inwestorzy czekają już na środową decyzję Fed i obniżkę stóp procentowych.

• Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,72 proc., do 41.393,78 pkt. S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 0,54 proc. i wyniósł 5.626,02 pkt. Nasdaq Composite zwyżkował o 0,65 proc. do poziomu 17.683,98 pkt.

• Na zamknięciu piątkowej sesji WIG20 poszedł w górę o 1,8 proc. do 2.336,62 pkt., mWIG40 zwyżkował o 0,6 proc. do 6.141,81 pkt., a sWIG80 poszedł w górę o 0,2 proc. i wyniósł 23.833,09 pkt. WIG zwyżkował o 1,5 proc. do 82.302,58 pkt. (PAP Biznes)

alk/ asa/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości