Deweloperzy znowu na fali, a WIG-deweloperzy przed szansą na wieloletnie rekordy | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
26 kwi 2016, 07:10

Deweloperzy znowu na fali, a WIG-deweloperzy przed szansą na wieloletnie rekordy

Sektor spółek deweloperskich to jedna z najliczniej reprezentowanych branż na polskiej giełdzie. Obecnie na GPW jest notowane aż czterdzieści tego rodzaju spółek, z czego dwadzieścia sześć należy do indeksu #WIGdeweloperzy. Sam indeks jest obecnie jednym z najsilniejszych na polskiej giełdzie i zbliżył się do poziomów, po przełamaniu których możemy mówić o silnym potencjale do wzrostów.

Atak na wieloletnie maksima

Kluczowe znaczenie dla indeksu #WIGdeweloperzy mają okolice 1650 pkt.

Wykres 1: Indeks WIG-deweloperzy, lata 2011 – 2016.
Wykres 1: Indeks WIG-deweloperzy, lata 2011 – 2016.

To tutaj w 2012 i 2013 roku zakończyła się zwyżka na tym indeksie (Wykres 1). W tym momencie mamy trzecie podejście i jeżeli nastąpi wybicie, to indeks otwiera sobie drogę do trwałych wzrostów. Z technicznego punktu widzenia możemy mówić nawet o poziomie 2000 pkt., co daje około 20% potencjał wzrostu dla całego indeksu.

Umiarkowane wyceny fundamentalne

Warto zwrócić uwagę, że pomimo ponad rocznej zwyżki średni, wskaźnik cena do zysku dla indeksu nie jest wygórowany.

Wykres 2: Indeks WIG-deweloperzy (góra) vs wskaźnik C/Z dla indeksu (dół) lata 2017 - 2016.
Wykres 2: Indeks WIG-deweloperzy (góra) vs wskaźnik C/Z dla indeksu (dół) lata 2017 - 2016.

Średni C/Z dla indeksu #WIGdeweloperzy to 14,1 a mediana wynosi zaledwie 9,1. W przeszłości indeks był wyceniany wyżej trzykrotnie. W czasie hossy przed 2008 rokiem, podczas dobrej koniunktury w 2010 roku i na przełomie 2013 i 2014 roku. Obecne wzrosty na razie wynikają z poprawiających się wyników. Jeżeli jednak nastąpi poprawa koniunktury na całym rynku, to sektor spółek deweloperskich może być wyceniany dużo wyżej, a to oznacza mocny ruch w górę.

Co oznacza siła WIGdeweloperzy?

W ostatnim czasie na giełdzie zadebiutowało kilka spółek z branży deweloperskiej i wszystkie oferty zakończyły się sukcesem. To pokazuje, że wśród inwestorów widać pozytywny sentyment odnośnie tej konserwatywnej branży.

Siła tego sektora może oznaczać dwie, a może nawet trzy rzeczy. Po pierwsze niewykluczone, że inwestorzy zaczynają dyskontować wzrost cen mieszkań. To by z kolei oznaczało większe zyski deweloperów i presję inflacyjną. Presja inflacyjna będzie natomiast oznaczać ożywienie inwestycyjne w naszym kraju i wyższy wzrost gospodarczy w Polsce. Jeżeli tak będzie, to stąd już krótki krok do mocniejszych wzrostów na całym rynku giełdowym. Dlatego warto w najbliższym czasie obserwować #WIGdeweloperzy. Udane wybicie wspomnianego poziomu to pozytywny sygnał nie tylko dla tego sektora, ale i całego rynku.

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.