Przejrzeliśmy aukcje Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. To smutne, ale inwestorzy nie znajdą na nich nic giełdowego | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Anna Mazurek
05 sty 2018, 11:01

Przejrzeliśmy aukcje Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. To smutne, ale inwestorzy nie znajdą na nich nic giełdowego

Już 14 stycznia 2018 r. odbędzie się 26 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Fundacja WOŚP oprócz jednodniowej zbiórki pieniędzy, przeprowadza także licytację na Charytatywni Allegro. Na aukcji można wylicytować różne przedmioty i specjalnie zorganizowane wydarzenia. Od kolacji z Joanną Przetakiewicz, sukni ślubnej Agnieszki Radwańskiej, starych monet, obrazów po Konstytucję RP z dedykacją Aleksandra Kwaśniewskiego. A co ciekawego mogą znaleźć dla siebie inwestorzy? Niestety nie dużo...

Podczas tegorocznego finału WOŚP tysiące wolontariuszy będzie zbierać środki pieniężne na wyrównanie szans w leczeniu noworodków. Nie zabraknie również stałych punktów imprezy m.in. takich jak „Światełko do Nieba” i Licytacji Najbardziej Hojnych Darczyńców, czyli tzw. licytacji Złotych Serduszek. A już teraz na Charytatywni Allegro możesz wziąć udział w licytacji zorganizowanej przez Fundację WOŚP.

Bogata oferta, ale nie dla inwestorów

Na aukcji już wystawiono kilkaset różnych przedmiotów. Stare monety, obrazy polskich malarzy, autografy najpopularniejszych piłkarzy, fotel Andrzeja Wajdy czy biurko Jacka Kaczmarskiego. To tylko niektóre z nich. A ponadto możesz wylicytować Sylwester Lejdis 2018 z Magdaleną Różczką, Edytą Olszówką, Anna Dereszowską i Izą Kuną; kolacje z Joanną Przetakiewicz lub szkolenie z właścicielką międzynarodowej agencji modelek – Małgorzatą Leitner.
 

Lista promocyjnych przedmiotów (pierwsze sześć pozycji)

ilustracja nr 1

Oferta aukcji jest zatem bogata i ciekawa. Z pewnością przykuwa uwagę niejednej osoby. Tylko czy jest coś na czym zawiesić oko mogą inwestorzy albo ludzie zainteresowani rynkiem kapitałowym? Niestety niewiele…

Inwestorzy nie mają w czym wybierać

Po przejrzeniu kilkudziesięciu stron z przedmiotami wystawionymi na aukcji WOŚP nie znaleźliśmy zbyt wiele wydarzeń, które mogą zainteresować inwestorów lub osoby związane ze światem finansów. Nie było żadnych gadżetów i przedmiotów od spółek giełdowych, instytucji finansowych czy znanych ludzi związanych z giełdą.

Jedyną ciekawą alternatywą dla kolacji z gwiazdami polskiej kultury okazał się spacer z Leszkiem Balcerowiczem. Były minister finansów sam odpowiedział na apel Fundacji WOŚP i zaproponował swoją pomoc. Marsz ma być żwawy i dynamiczny, a po drodze na uczestnika wyprawy będzie czekać kilka miejsc do odwiedzenia.

- Start ze Świętokrzyskiej, spod Ministerstwa Finansów, zaglądając po drodze m.in. pod siedzibę kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Wspólnie z Leszkiem Balcerowiczem pokonasz trasę, którą jako pełniącemu obowiązki wicepremiera i ministra finansów jednocześnie, przyszło przemierzać codziennie. Koniec w Szkole Głównej Handlowej, gdzie zwycięzcy zostanie wręczona najnowsza książka profesora “Wolność. Równość. Demokracja”, poświęcona wartościom takim jak wolność i państwo prawa – czytamy na stronie wydarzenia aukcji Fundacji WOŚP.

Aukcja WOŚP to dobra okazja aby rynek kapitałowy wsparł dzieci

Udział w aukcji organizowanej przez Fundację WOŚP to obopólna korzyść zarówno dla tych, którzy ofiarowują przedmioty do licytacji, jak i dla samych kupujących. Chodzi przede wszystkim o wparcie szlachetnego celu. Przy okazji to również dobra zabawa. Tylko dlaczego w tym popularnym wydarzeniu nie biorą udziału spółki giełdowe i instytucje finansowe?

Aukcja WOŚP to świetna okazja, żeby zaoferować inwestorom ciekawe przedmioty lub wydarzenia związane z działalnością spółki. A ponadto można przyciągnąć uwagę także nowych inwestorów. W ten sposób swoje zaangażowanie w życie społeczne mogłaby pokazać także niejedna instytucja finansowa.

Dlatego apelujemy do spółek giełdowych, instytucji finansowych i ludzi związanych z rynkiem kapitałowym, żeby wzięli udział w licytacji WOŚP! Pokażcie swoje zaangażowanie! Pokażcie, że interesują was problemy społeczne! A z pewnością niejeden inwestor chętnie weźmie udział w licytacji organizowanej przez Fundację WOŚP. Cały czas na stronie aukcji można dodawać przedmioty na licytację. My bardzo chętnie wesprzemy tą szczytną inicjatywę i poinformujemy o ciekawych aukcjach – bo na razie nie ma za bardzo o czym.

Możliwości jest wiele, trzeba tylko chcieć

Najprostszym sposobem jest wystawienie na aukcji małych gadżetów: kubków, koszulek, maskotek. A jeszcze lepiej gdy spółka zaoferuje swoje unikatowe produkty np. galanterię skórzaną w przypadku firmy odzieżowej, wino lub inny alkohol z limitowanej edycji albo po prostu kartę upominkową do sieci sklepów danej spółki. Przy okazji spółki mogą zainteresować swoimi produktami nowych klientów.

Jednak chyba największą popularnością na licytacji cieszyłyby się specjalnie zorganizowane wydarzenia. Skoro można zjeść kolację z Joanną Przetakiewicz, to równie dobrze można zorganizować kolację z prezesem spółki z WIG20. Na pewno znalazłby się chętny inwestor, który chciałby w oko w oko porozmawiać z prezesem o giełdzie czy o rynku kapitałowym w ogóle. Czy byłoby zainteresowanie takimi aukcjami? Na pewno tak. Wystarczy przypomnieć akcję charytatywną, którą zorganizowała Strefa Inwestorów rok temu. W ramach akcji #DobraInwestycja zbieraliśmy pieniądze na operację serca Julii. Do wylicytowania był lunch z prezesem CD PROJEKT Adamem Kicińskim i kawa z prezesem Quercus TFI Sebastianem Buczkiem. Zainteresowanie akcją przerosło nasze oczekiwania i w sumie zebraliśmy 10 tys zł.
 


Zobacz także: 1700 zł za lunch i 1500 zł za kawę w akcji #DobraInwestycja

Niejedna spółka mogłaby przybliżyć inwestorom tajniki swojej działalności i sposobu działania. Zjazd do kopalni spółki energetycznej, wizyta w laboratorium spółki chemicznej, wycieczka do zautomatyzowanego zakładu spółki produkcyjnej, spędzenie jednego dnia w redakcji pisma należącego do spółki działającej na rynku mediów. Brzmi całkiem ciekawie. Trzeba tylko puścić wodze fantazji i poświęcić trochę swojego czasu. Jeszcze nie tak dawno temu, bo w 2014 roku, GPW na licytację WOŚP wystawiła komputer TANDEM i kolację z prezesem GPW. Dzisiaj próżno szukać takich rarytasów.
 


Podsumowując, jeszcze raz przypominamy włodarzom naszego rynku kapitałowego, że aukcja Fundacji WOŚP to świetna okazja dla spółek giełdowych do pokazania inwestorom swoich produktów i działalności. Znane osoby ze świata finansów mogłyby przybliżyć nieco giełdę i rynek kapitałowy większemu gronu odbiorców, a nie tylko inwestorom. A co najważniejsze w tej zabawie każdy jest wygrany bo swoim udziałem wspiera szlachetny cel. Dlatego jak już przeczytałeś, to prześlij ten apel także do innych inwestorów, do prezesów spółek giełdowych, do instytucji finansowych i do ludzi związanych z giełdą. Niech wiedzą, że jest jeszcze czas, żeby pomóc. Wystarczą dobre chęci. Piszcie w komentarzach jakie przedmioty i wydarzenia związane z rynkiem kapitałowym chcielibyście Wy licytować na aukcji WOŚP :)

Link do aukcji znajdziecie tutaj.

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.