Wraca hossa na CD PROJEKT i innych spółkach produkujących gry - nie tylko w Polsce | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
29 sty 2018, 08:25

Wraca hossa na CD PROJEKT i innych spółkach produkujących gry - nie tylko w Polsce

Miniony rok nie był szczególnie udany dla polskich spółek gamingowych. Za wyjątkiem CD PROJEKT próżno było szukać spektakularnych wzrostów wśród producentów gier. Akcje większości notowanych na GPW i New Connect spółek gamingowych przyniosły ich akcjonariuszom stratę. Pierwsze tygodnie 2018 roku przyniosły, trochę niespodziewanie, spektakularne wzrosty w tym sektorze, jak się okazuje nie tylko w Polsce.

Ciężki listopad na akcjach CD PROJEKT, Activision i EA

W listopadzie 2017 polscy inwestorzy żyli przeceną akcji największej spółki gamingowej na GPW, czyli CD PROJEKT.
 

Kurs akcji Activision Blizzard (góra) EA (środek) vs CD PROJEKT (dół) ostatni rok
Activistion vs EA vs CDR
 

Większość inwestorów przyczyn listopadowych spadków na twórcy Wiedźmina upatrywała w oskarżeniach jednego z YouTuberów, sugerujących problemy z produkcją gry Cyber Punk 2077. Ostatecznie akcje CD PROJEKT zostały przecenione od szczytu o 30%. Interesująco wygląda jednak fakt, że w tym samym czasie mocno na wartości traciły też akcje dwóch największych spółek gamingowych na świecie, czyli Activision Blizzard -14,5% oraz EA -16,5%. W tym czasie znaczną przecenę odnotował też kurs akcji francuskiego Ubisoftu.

Zobacz także: Cyberpunk 2077 dał znak życia na Twitterze. Wraca nadzieja, że premiera superprodukcji CD PROJEKT jest blisko

Nie będziemy rozstrzygać teraz tego ile w tym przypadku, a ile globalnych czynników rynkowych. Kluczowe obecnie jest bowiem to, że na wszystkich trzech spółkach kurs akcji zaczął znowu rosnąć. Wycena rynkowa CD PROJEKT w USD dodatkowo jest wspierana wzrostem wartości polskiej waluty. To oznacza, że globalna hossa producentów gier dalej trwa, co ponownie może sprzyjać wycenom polskich spółek z branży na GPW.

Mocny styczeń na akcjach polskich spółek gamingowych

Silne wzrosty na akcjach spółek produkujących gry w styczniu 2018 to bowiem nie tylko domena CD PROJEKT.

Kurs akcji PlayWay (góra) vs 11 bit studios (dół) ostatni rok

PlayWay vs 11bit studios

Akcje PlayWay, głównie za sprawą sukcesu planszowej wersji gry Uboot, znajdują się obecnie najwyżej w historii i wzrosły w styczniu o 32%. Wzrosty i historyczne maksima notuje też 11 bit studios. Dużymi krokami zbliża się premiera czołowej produkcji spółki, czyli gry Frostpunka. Produkcja z rekordowym budżetem na pewno pobudza wyobraźnię akcjonariuszy. To nie wszystko. Mocno na wartości od początku stycznia zyskały akcje wielu innych producentów gier, notowanych na GPW i New Connect.

Akcje Vivid Games, tylko w styczniu, wzrosły o 26,5%. Artifex Mundi o 17%. Kurs akcji notowanego na New Connect Farm 51 w analogicznym okresie wzrósł 22%, Jujubee 19%, a niedawnego debiutanta Cherrypick Games o 18,3%. Gdyby to były 2-3 spółki, to można by było powiedzieć, że to przypadek, ale 8 takich przypadków to już trochę za dużo.

Zobacz także: Kim jest Marcin Kwaśnica z Cherrypick Games, twórca biznesu opartego na grach dla kobiet?

Wzrosty mimo spadków na dolarze

Słabą dynamikę kursów akcji polskich spółek gamingowych w 2017 roku można w dużym stopniu tłumaczyć spadkiem wartości USDPLN.

Kurs USDPLN ostatnie dwa lata

USDPLN


Kurs dolara w stosunku do krajowej waluty od grudnia 2016 spadł o spektakularne ponad 22%. To musiało odcisnąć swoje piętno na kursach akcji spółek gamingowych w 2017 roku. Amerykańska waluta jest podstawową dla generowanych przez nie przychodów. Tym bardziej zaskakująca jest siła akcji polskich spółek produkujących gry w styczniu. Kurs USDPLN bowiem w styczniu również spadał o ponad 4%.

To może być dobry rok dla producentów gier na GPW

Poprawa koniunktury na największych spółkach produkujących gry na świecie wraz z silnym wzrostem akcji polskich producentów w styczniu sugeruje, że to może być dobry rok dla akcjonariuszy spółek z tego sektora. Zbliżające się premiery, ważnych dla wielu notowanych na polskiej giełdzie studiów deweloperskich, produkcji będą sprzyjać wzrostowi oczekiwań. Raczej mało prawdopodobna wydaje się dalsza tak dynamiczna przecena dolara w 2018 roku. To wszystko sprawia, że cześć mocno przecenionych spółek gamingowych może odreagować spadki z 2017 roku, a te znajdujące się na historycznych maksimach dalej je kontynuować.

Zobacz także: Swedbank przekroczył 5% w CD PROJEKT. Jaki inny zagraniczny fundusz może ujawnić się w akcjonariacie producenta Wiedźmina?

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.