Najlepsze inwestycje 2018 roku – sztuka i wino inwestycyjne
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
04 sty 2019, 06:57

Sztuka i wino najlepszymi inwestycjami 2018 roku

To inwestycje alternatywne, takie jak obrazy czy wino, były inwestycyjnym strzałem w dziesiątkę w 2018 roku. Inwestorzy wycofywali pieniądze z rynku akcji i surowców. Wyjątkami od tej reguły okazały się akcje spółek z sektora ochrony zdrowia czy też... kakao.

Rok 2018 był kiepski nie tylko na warszawskiej giełdzie. Również na innych giełdach inwestorzy raczej sprzedawali, niż kupowali. Surowce wciąż nie mogą wydostać się z długoterminowej bessy. Prawdziwym zaskoczeniem jest jednak to, że w 2018 najwięcej dały zarobić... dzieła sztuki. Całkiem nieźle można było wzbogacić się także na winie inwestycyjnym. Tak przynajmniej wynika z obliczeń The Wall Street Journal.

1. Stopy zwrotu na wybranych klasach aktywów w 2018 roku (proc.)

d59458bf93fe60bca59f1f4e36a83305
 

Zobacz także: Rozmowa o inwestowaniu w wino z Marcinem Piweckim: Średnioroczna stopa zwrotu na rynku wina jest dość atrakcyjna, wynosi około 8-12%

Ogólnoświatowa „bryndza” na akcjach

Na akcjach trudno było zarobić w 2018 roku. I to nie tylko w Polsce, czy w USA. Spośród największych i najważniejszych rynków najlepiej spisał się indeks giełdy brazylijskiej, który... spadł tylko o niecałe 3% - mówi zestawienie firmy inwestycyjnej Bespoke. Ten fakt pokazuje, jak wielka bryndza na akcjach panowała w skali globalnej.

W 2018 roku chińskie akcje zostały przecenione o 28%, niemieckie o 22%, a włoskie i kanadyjskie po około 17%. Na takim tle warszawski WIG, który poleciał w 2018 roku w dół o blisko 10%, prezentuje się nawet całkiem nieźle.

Jeśli chodzi o zachowanie poszczególnych sektorów, to najlepiej spisały się branża technologiczna i zdrowotna. Dołowały sektory takie, jak energetyka czy przemysł.

2. Stopy zwrotu wybranych ETF-ów w 2018 roku (proc.)

akcje
 

Zobacz także: W co inwestować w 2019 roku? Nowa analiza wideo - styczeń 2019

Kakao hitem inwestycyjnym, nie tylko na wśród surowców

Swego rodzaju niespodzianką jest to, że surowce wciąż nie mogą wydostać się z bessy. Po delikatnych wzrostach w 2016 i 2017 roku, ceny surowców w 2018 roku znów spadły – średnio o 11,6%. Wyjątkiem od tej reguły było kakao - podrożało o 28%, stając się prawdziwym hitem inwestycyjnym. Potaniały za to złoto i srebro oraz ropa, czyli jedne z ulubionych towarów spekulantów. Dwucyfrowe spadki zanotowały m.in. miedź, aluminium, kawa, cukier.

Zobacz także: Jak inwestować w sztukę? Rozmawiamy z prof. Krzysztofem Borowskim z SGH

Czemu to kakao było hitem inwestycyjnym roku 2018 – nie tylko wśród surowców?

- Główną przyczyną wzrostów notowań kakao w minionym roku była niestabilna pogoda na Wybrzeżu Kości Słoniowej, będącym kluczowym światowym producentem kakao. Susze w tym kraju pomogły notowaniom kakao we wzrostach, aczkolwiek obecnie sytuacja wygląda już nieco inaczej: produkcja kakao w Afryce Zachodniej rośnie, dając szansę na spore zbiory i zażegnanie obaw o niedostatek kakao na globalnym rynku. A to oznacza, że potencjał do wzrostów cen kakao jest w obecnych warunkach mniejszy – tłumaczy Dorota Sierakowska, analityk DM BOŚ.

3. Zmiany cen indeksów surowcowych

sur
 

W 2018 roku pieniądze inwestorów odpływały z rynków akcji i surowców. Płynęły w kierunku inwestycji alternatywnych oraz tzw. bezpiecznych inwestycji, takich jak obligacje. To niezwykle ciekawe zjawisko. Czy to możliwe, że inwestorzy – spodziewając się globalnego spowolnienia gospodarczego czy nawet kolejnego kryzysu - zaczęli traktować jako safe haven dzieła sztuki czy wino, a złoto poszło w zapomnienie?

A gdzie w tym podsumowaniu są kryptowaluty? Oto nasza odpowiedź:

Źródła wykresów: 1. Wall Street Journal, 2. Bespoke, 3. Pension Partners

Zobacz także: Oto prognozy ile będzie kosztowała ropa naftowa w 2019 roku

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.