Giełda w Rosji hitem inwestycyjnym 2019 roku. Indeks RTS najwyżej od 2014 roku
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
13 cze 2019, 13:57

Giełda w Rosji hitem inwestycyjnym tego roku. Rosyjski indeks RTS powrócił do poziomu, na którym był, gdy Federacja wchodziła na Krym

Akcje notowane na moskiewskiej giełdzie powróciły do łask inwestorów. Indeks RTS jest już na poziomie, na którym znajdował się, gdy wojska Federacji wchodziły na Krym.

W tym roku rosyjski indeks RTS (wyceniany w USD) poszedł w górę o 26%, a w ciągu ostatnich 3 lat o 50%! Jeśli popatrzymy na zachowanie najważniejszych wskaźników europejskich giełd w 2019 roku, to lepsza od giełdy rosyjskiej jest tylko giełda w Atenach (+38%)! Jeśli chodzi o okres ostatnich 36 miesięcy, to indeks RTS jest pobity tylko przez węgierski BUX (+57%) oraz wskaźnik ukraiński (+149%).

1. Notowania indeksu RTS w USD – 5 lat

RTS wykres

Wskazywaliśmy, że rosyjskie akcje w 2019 roku mogą dać zarobić

Na początku 2019 roku pisaliśmy o tym, że rosyjskie akcje mogą być dobrą inwestycją. Za analitykami firmy Pictet Asset Management wskazywaliśmy, że jest 5 powodów, dla których może się tak stać:

1. Sankcje nie są tak groźne dla Rosji, jak się wydaje.

2. Pojawiają się dobre wieści geopolityczne dla Federacji.

3. Rosyjska gospodarka nie wygląda na umierającą, a wręcz przeciwnie.

4. Rosyjskie spółki płacą hojne dywidendy.

5. Wystarczy brak negatywnych informacji, by rosyjskie akcje podrożały.

Zobacz także: 5 powodów dla których giełda rosyjska może być dobrą inwestycją w 2019 roku

Które spółki ciągną rosyjską giełdę w górę? Te największe. Od kilku lat świetnie spisują się kursy Sberbanku oraz spółki paliwowej Łukoil. Wycena banku wzrosła od czerwca 2016 roku aż o 78%. Z kolei gigant paliwowy urósł na wycenie w okresie ostatnich 36 miesięcy o 100%!

2. Notowania Sberbanku – 5 lat

sber

3. Notowania spółki Łukoil – 5 lat

luk

Prawdziwym hitem ostatnich miesięcy jest jednak Gazprom. Kurs tej spółki od początku marca do połowy czerwca poszedł w górę o 48%. Gazprom jest już wart na giełdzie bagatela 77 mld USD, a jego kapitalizacja podskoczyła w ciągu ostatnich 3 miesięcy o 25 mld USD! W ten sposób paliwowy gigant stał się najwyżej wycenianą rosyjską spółką. Ten wystrzał kursu zawdzięcza nowej, niezwykle hojnej polityce dywidendowej. Zarząd Gazpromu zaproponował, by do akcjonariuszy trafiało 50% zysku. Według analityków ten ruch podniósł znacząco atrakcyjność inwestycyjną spółki.

4. Notowania spółki Gazprom – 5 lat

gaz

Jak inwestować na giełdzie w Rosji?

Polscy inwestorzy mogą oczywiście próbować kupować akcje bezpośrednio na rosyjskiej giełdzie, ale są prostsze sposoby. Niemal każdy dom maklerski oferuje kontrakty futures lub CFD na rosyjskie indeksy oraz na wybrane rosyjskie spółki.

Poza tym działa w Polsce fundusz akcji rosyjskich. Chodzi o produkt Investor Rosja. Wydaje się nam jednak, że ładowanie w niego pieniędzy to nie jest dobry pomysł. Gdy indeks RTS urósł w tym roku o 26%, fundusz zarobił 21%. Gdy w ciągu 36 miesięcy indeks zwyżkował o 50%, jednostka funduszu o 36%. Poza tym, fundusz to najtańszych nie należy (łączny koszt to około 4,4% w skali roku).

Warto zwrócić uwagę, że jeszcze w 2014 roku krajowe TFI oferowały kilka funduszy akcji rosyjskich. Jednak te fundusze zostały pozamykane, z uwagi na złą sytuację na moskiewskiej giełdzie i nikłe zainteresowanie polskich inwestorów. Prasa trąbiła o gigantycznych umorzeniach w funduszach akcji rosyjskich w połowie 2015 roku. Po kolei znikały produkty Caspar TFI, BZ WBK TFI i Quercus TFI. Quercus Rosja zniknął wraz z początkiem 2019 roku. Można powiedzieć, że to wszystko były mocne sygnały kontrariańskie, na zasadzie „kupuj, gdy leje się krew”.

Źródła wykresów: 1. Bloomberg, 2 – 4. MOEX

Zobacz także: Fundusze akcji rosyjskich – czy opłaca się w nie inwestować

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.