Dr miedź i KGHM neguje panikę wywołaną przez koronawirus i mówi hossa
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
13 lip 2020, 07:30

Dr miedź i KGHM negują panikę wywołaną przez koronawirusa i dają sygnał do hossy

Cena miedzi wyszła na roczne maksima i zanegowała całą panikę wywołaną przez koronawirusa COVID-19. Wraz za wzrostem miedzi na północ poszybowały też notowania KGHM.

Przyjęło się powszechnie uważać, że miedź ma doktorat z ekonomii. Notowania tego surowca są świetnym prognostykiem tego co się dzieje w gospodarce. Wynika to z powszechnego zastosowania surowca w gospodarce.

Cena miedzi na rocznych maksimach

Notowania miedzi wyznaczone w amerykańskim dolarze wyszły na najwyższe w 2020 roku poziomy. Ostatni raz tak wysokie ceny tego surowca były notowane w 2019 roku.

Notowania miedzi w USD

Miedź


Cena miedzi zanegowała całą panikę wywołaną przez epidemię koronawirusa COVID19. W tej chwili kurs surowca przełamał maksima z 2020 roku i jest najwyżej od 2019 roku. To sygnał, że gospodarka szybciej wraca do normy niż się powszechnie uważa. Miedź ma powszechne zastosowania we wszystkich gałęziach przemysłu, zwłaszcza związanego z energetyką.

Z pewnością nie bez znaczenia dla rosnących cen miedzi ma rosnący popyt na surowiec ze strony branża energii odnawialnej. Zużycie miedzi w panelach słonecznych oraz autach elektrycznych jest znaczące. Globalne perspektywy dla tego sektora są optymistyczne co tym bardziej wzmaga odreagowanie na notowaniach miedzi.

Zobacz także: Ożywienie gospodarcze przyjdzie szybciej niż się spodziewano – uważają ekonomiści Morgan Stanley

Kurs akcji KGHM na rocznych maksimach

Wzrost cen miedzi przekłada się na wzrost notowań akcji KGHM, jednego z największych producentów tego surowca na świecie.
 

Kurs akcji KGHM lata 2019 - 2020

KGHM

Cena akcji KGHM jest obecnie na najwyższym poziomie od 2019 roku i przekroczyła barierę 100 zł. Jednocześnie notowania przełamały maksima z 2020 roku i są na rocznych maksimach. Od połowy marca kurs akcji KGHM wzrósł o ponad 100%. Na początku czerwca i w połowie miesiąca z gry na spadki notowań na największej polskiej spółki górniczej wycofały się zagraniczne fundusze inwestycyjne. Z technicznego punktu widzenia kurs akcji ma otwarta drogę do wzrostów w okolice maksimów z 2019 roku.

Zobacz także: Znowu wraca dobry czas na inwestowanie w surowce – twierdzi znany inwestor Jeremy Grantham

Miedź w PLN szybuje na północ

Notowania miedzi w polskiej walucie napędzają dodatkowo notowania amerykańskiej waluty.


Kurs akcji KGHM (góra) vs notowania Miedzi w PL N (dół) lata 2019 - 2020

KGHM vs Miedź w PLN


Notowania miedzi wyrażone w polskiej walucie już przełamały maksima z 2019 roku i są na najwyższych poziomach od 2018 roku. Pod tym względem notowania KGHM wykazują się słabością i albo to nadrobią albo rynek miedzi czeka korekta. Tak czy inaczej doktor miedź pokazuje siłę i sugeruje, że gospodarka najgorsze ma już za sobą i czeka ją ożywienia. W przeszłości tak mocne ruchy wzrostowe na miedzi z dna kryzysu niemal zawsze zapowiadały hossę i miejmy nadzieję, że tak będzie również i tym razem.

Zobacz także: Wyniki finansowe KGHM za I kwartał 2020 roku – czat z wiceprezes zarządu ds. finansowych, prof. Katarzyną Kreczmańską-Gigol

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.