XTB rozczarowuje zyskiem w II kwartale. Czas zacząć szacować jaka będzie dywidenda
Obrazek użytkownika Rafał Irzyński
29 lip 2020, 09:36

Pomimo rekordowej liczby klientów, zysk XTB w drugim kwartale wyraźnie mniejszy niż w pierwszym

X-Trade Brokers opublikował szacunkowe wyniki finansowe za II kw. 2020 r. Zgodnie z komunikatem, spółka wstępnie zarobiła na czysto 117,5 mln zł, czyli niemal 1 zł na akcję. Na tle I kw. tego roku, jest to jednak wynik o nieco ponad 58 mln zł niższy.

Porównując szacunki wyników w ujęciu kwartał do kwartału, widać wyraźny spadek przychodów. Stopniały one z poziomu 306,7 mln zł do 211,5 mln zł. Z kolei zestawiając zysk netto, należy pamiętać, że w I kw. 2020 r. spółka zaksięgowała ujemny wpływ różnic kursowych w kwocie blisko 22 mln zł, dotyczących spółki zależnej w Turcji. Bez tego zdarzenia jednorazowego, różnica między zyskownością brutto i netto w I i II kw. br. jest jeszcze większa.
 

xtb1

Źródło: XTB

Co ciekawe, przy wyraźnie niższych przychodach, spółka odnotowała wzrost obrotu instrumentami pochodnymi CFD liczonymi w lotach (jednostka stosowana do miary wielkości obrotów). Rozbieżność między wielkością przychodów, a obrotami klientów, można było już zauważyć we wcześniejszych kwartałach. Jest to tylko potwierdzenie, że XTB nie tylko „żyje” z uzyskiwanych prowizji od obrotu generowanego przez klientów, ale również odnotowuje wyniki jako druga strona transakcji ze swoimi klientami.
 

xtb2

Źródło: XTB

Liczba nowych klientów ponownie rekordowa

W okresie II kw. 2020 r. XTB pozyskało rekordową liczbę nowych klientów. Dokładnie było to 30,5 tys. wobec 21,9 tys. kwartał wcześniej. Liczba klientów razem na koniec czerwca wyniosła niespełna 200 tys. Łączna wartość zgromadzonych przez nich depozytów sięgnęła kwoty 590,8 mln zł. Po danych operacyjnych widać jednak, że średni obrót realizowany przez jednego klienta był już jednak niższy na tle I kw. br.

Kurs akcji XTB

XTB (1)

Zobacz także: XTB jest warte najwięcej w historii. Wyniki konkurencji i duży ruch na stronie - to napędza kurs akcji

Ile może wynieść dywidenda za 2020 rok?

Patrząc na historię wypłat dywidendy z XTB w ostatnich latach można zauważyć, że akcjonariusze zazwyczaj otrzymywali ok. 50% zysku netto. To pokrywa się z polityką dywidendową spółki. Po znakomitym I półroczu dla XTB, zysk netto wynosi 312,7 mln zł, czyli 2,66 zł na akcję. Oczywiście należy pamiętać, że w tym czasie spółce bardzo mocno sprzyjało otoczenie w postaci ogromnej zmienności na rynkach. Jeżeli ta zmienność powróci do „normalności” to mogą na tym ucierpieć wyniki finansowe spółki w kolejnych kwartałach. Polski broker pozyskał w ostatnim czasie dużą liczbę nowych klientów, z których część może pozostać aktywnymi dłuższy czas. W IV kw. 2019 r., czyli w ostatnim kwartale przed pandemią, zysk netto spółki wyniósł 37,2 mln zł (przy wyraźnie niższej liczbie klientów).

Przy założeniu, że XTB w III i IV kw. 2020 r. powtórzy właśnie podobny wynik, to zysk netto za 2020 r. może wynieść ok. 400 mln zł. Idąc dalej, jeżeli akcjonariusze zdecydowaliby się przeznaczyć na dywidendę 50% zysku netto, to dywidenda na jedną akcję mogłaby wynieść ok. 1,7 zł. Taka kwota przy kursie akcji 28 zł daje stopę dywidendy na poziomie 6%.

Zobacz także: 16 spółek, które poprawiło wyniki, a ich kurs zanegował spadki wywołane przez koronawirusa i pozostaje w trendzie wzrostowym

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.