Mercator Medical i Biomed Lublin mają szansę wejść do WIG20
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
11 sie 2020, 06:30

Sprawdzamy czy i kiedy Mercator Medical i Biomed Lublin mogą wejść do WIG20

Mercator Medical ma większe szanse na wejście do WIG20, niż Biomed Lublin. Jeśli to nastąpi, to raczej dopiero na wiosnę, po rocznej rewizji indeksu. Wyjaśniamy dlaczego nie na jesieni.

Mercator Medical i Biomed Lublin to dwie spółki, które są największymi chyba gwiazdami tzw. koronawirusowej hossy na GPW. Ta pierwsza to producent i dystrybutor rękawic ochronnych. Ta druga to wytwórnia surowic i szczepionek, która pracuje nad immunoglobuliną z osocza ludzkiego pozyskanego od dawców po przebytej infekcji wirusowej SARD-CoV-2 (od tzw. ozdrowieńców). Spółki zwiększyły w ostatnich miesiącach wycenę tak bardzo, że mają realną szansę na wejście do WIG20.

Gwiazdy koronahossy pukają do WIG20

Biomed Lublin jest w tej chwili wart około 1,40 mld zł. Od początku roku jego kapitalizacja (wycena rynkowa na giełdzie) wzrosła o 2 030%.

Notowania spółki Biomed Lublin

Biomed Lublin

Źródło: Amibroker

Mercator Medical ma kapitalizację o wiele większą, niż Biomed, bo rzędu 3,7 mld zł. Od początku stycznia wycena producenta rękawic zwiększyła się o 3 500%, czyli jeszcze bardziej imponująco, niż spółki z Lublina.
 

Notowania spółki Mercator Medical

Mercator Medical

Źródło: Amibroker

Gdy porównamy kapitalizację Mercatora i Biomedu ze spółkami z WIG20, to zobaczymy, że te gwiazdy koronahossy tak bardzo zwiększyły w ostatnich miesiącach swoją wycenę, że już dorównują w tym zakresie spółkom z WIG20. Pamiętajmy jednak, że indeks WIG20 nie grupuje największych (pod względem kapitalizacji) spółek z GPW, tylko te najbardziej płynne. Udział spółek z WIG20 w obrotach ogółem na rynku głównym, w skali roku, kształtuje się zazwyczaj na poziomie 74-80%.

Tab. 1. Mercator Medical i Biomed Lublin na tle spółek z WIG20 (kapitalizacja, w mld zł)

CDPROJEKT41,4
PGNIG30,2
PKOBP27,5
KGHM27,3
PZU23,5
PKNORLEN22,7
DINOPL21,5
CYFRPLSAT17,8
SANPL15,6
PEKAO14,1
LPP12,9
PGE12,2
ORANGEPL9,9
LOTOS8,8
PLAY8,2
MBANK8
TAURONPE4,3
MERCATOR3,7
CCC3,1
JSW1,9
ALIOR1,8
BIOMED-LUBLIN1,4

Zobacz także: Liczba debiutów giełdowych i IPO w Europie skurczyła się przez epidemię COVID-19 o połowę

Co spółka musi zrobić, by wejść do WIG20?

Kryteria bazowe dla spółek, które mogą się znaleźć w WIG20 są następujące:

  • liczba akcji w wolnym obrocie większa od 10%;
  • wartość akcji w wolnym obrocie większa od 1 mln EUR;
  • spółka nie może być oznaczona w sposób szczególny;
  • spółka nie może być zakwalifikowana do segmentu Lista Alertów oraz znajdować się w Strefie Niskiej Płynności.

Uczestnikami indeksu WIG20 jest 20 spółek z rynku głównego, które zajmują najwyższe pozycje w rankingu ustalanym w oparciu o dane sesyjne po sesji w trzeci piątek lutego, maja, sierpnia i listopada. O miejscu w rankingu decydują:

  • Wielkość obrotów za ostatnie 12 miesięcy.
  • Wartość akcji w wolnym obrocie (wyznaczona w oparciu losowo wybrany kurs zamknięcia z ostatnich 5 dni sesyjnych, licząc wstecz od dnia rankingu).

Korekty okresowe w WIG20 są dokonywane po sesji w trzeci piątek czerwca, września i grudnia, a rewizja roczna po sesji w trzeci piątek marca. Udział jednej spółki w indeksie nie może przekroczyć 15%.

Mercator Medical ma bliżej do WIG20, niż Biomed Lublin

Postanowiliśmy zapytać eksperta o to, czy Mercator Medical i Biomed Lublin mają szansę wejść do WIG20, a jeśli tak, to kiedy. Czy jest to możliwe już na jesieni tego roku? „W najbliższej korekcie kwartalnej we wrześniu, moim zdaniem, te spółki nie wejdą do WIG20” – odpowiedział Strefie Inwestorów Adam Ciach, dyrektor Market Maker Dealer Department w Trigon Domu Maklerskim.

Jak tłumaczy Ciach, jego przekonanie bierze się z metodologii tworzenia list rankingowych przez GPW. „Brana jest pod uwagę kapitalizacja akcji w wolnym obrocie oraz obrót z całego roku poprzedzającego daną rewizję. Gdy spojrzymy na obroty tych dwóch spółek z ostatnich 12 miesięcy, to widać, że podwyższona płynność pojawiła się na ich papierach w styczniu br. w przypadku MRC oraz w lutym w przypadku BML. Jeśli te dwie spółki mają w ogóle szansę wejść do WIG20, to raczej po rocznej rewizji w marcu 2021 roku. Jest tak z dwóch powodów. Pierwszy związany jest z okresem, w jakim występowała podwyższona płynność. Drugi powód związany jest z luźniejszymi kryteriami w rocznej rewizji, tj. łatwiej jest wtedy wejść do WIG20” – podkreślił ekspert z Trigon DM.
 

Obroty na akcjach spółki Mercator Medical

obroty mrc

Źródło: Stooq

Obroty na akcjach spółki Biomed Lublin

obroty bml

Źródło: Stooq

Jak dokładnie wygląda sytuacja obu spółek na liście rankingowej do rocznej rewizji w marcu 2021 roku? Zdaniem Adama Ciacha dużo lepiej, niż w rankingu do najbliższych dwóch korekt kwartalnych (we wrześniu i grudniu br.). „Zarówno w przypadku MRC, jak i BML nie mam mowy o pewnym wejściu. Mercatorowi brakuje 5 pozycji, ale odległość do 15 pozycji jest dość duża. Natomiast jeśli któraś ze spółek zgrupowanych w WIG20 będzie miała słabszą formę i kapitalizacja jej akcji w wolnym obrocie spadnie, i będzie to poparte słabszymi obrotami, to wówczas warunkowo MRC mógłby wejść do WIG20” – wyjaśnia ekspert z Trigon DM.

Ciach zdradza, że wedle jego obliczeń blisko WIG20 jest spółka gamingowa Ten Square Games. A kto może ewentualnie wypaść z WIG20? „Najbliżej wypadnięcia jest mBank. Tak wygląda sytuacja na teraz, ale do rocznej rewizji mamy jeszcze pół roku. Zanim ta sytuacja się rozstrzygnie po drodze może się sporo jeszcze zmienić” – podsumował ekspert Trigon DM.

Zobacz także: Dywidendy to są fakty, cena akcji to tylko opinie

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.