Liczba debiutów giełdowych i IPO w Europie skurczyła się przez epidepię COVID-19 o połowę
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
07 sie 2020, 07:00

Liczba debiutów giełdowych i IPO w Europie skurczyła się przez epidemię COVID-19 o połowę

Nie tylko na polskiej giełdzie brakuje debiutantów. W całej Europie sytuacja jest fatalna. Według raportu PwC "IPO Watch Europe" wartość ofert pierwotnych w I półroczu 2020 r. spadła o 56% w porównaniu z analogicznym okresem sprzed roku.

Także liczba debiutantów na europejskich parkietach drastycznie się obniżyła. W tym roku IPO przeprowadziło zaledwie 28 podmiotów.

Mało debiutów w całej Europie

W raporcie przygotowanym przez firmę doradczą PricewaterhouseCoopers (PwC) podsumowano ostatnie dwa kwartały pod kątem przeprowadzonych ofert pierwotnych na europejskich giełdach. Niestety, przypuszczenia negatywnego wpływu epidemii koronawirusa się potwierdziły. Wartość oraz liczba debiutów drastycznie spadły. To już drugi rok z rzędu, kiedy notujemy spadek liczby ofert i ich wartości w Europie.


Rynek IPO Europa


Na największych giełdach regionu zanotowano zaledwie po kilka debiutów. Co więcej, w i tak niskiej wartości ofert publicznych wynoszącej 5,4 mld euro prawie połowę stanowiło jedno IPO. Spółka JDE Peet’s NV, która zadebiutowała na amsterdamskiej giełdzie Euronext, pozyskała 2,59 mld euro.
 

Największe IPO w Europie

Zobacz także: Ożywienie na rynku pierwotnym. Wskaźnik Koniunktury IPO w pierwszej połowie 2020 mocno wzrósł 

Światowy rynek IPO lekko spowolnił

Na świecie wartość oraz liczba przeprowadzonych ofert pierwotnych także spadła. Jednak zmiana nie była aż tak duża, jak na rynkach europejskich. W 2020 r. pozyskano łącznie 78 mld USD, w porównaniu do 82,2 mld USD w I półroczu 2019 r. (spadek o 5%). Liczba debiutów skurczyła się do 393, w porównaniu do 456 sprzed roku.
 

wiatowy rynek IPO


Najwięcej IPO zanotowano w Stanach Zjednoczonych, choć i Chiny wciąż utrzymują trend wzrostowy w tym zakresie.

Zobacz także: Koniunktura na rynku IPO jest fatalna. Nie tylko u nas, ale w całej Europie (rynek IPO w 2019 r.)

Nadzieja na II półrocze

Epidemia koronawirusa mocno odcisnęła się na europejskim rynku ofert pierwotnych. Wiele spółek przesunęło swoje plany debiutu na bliżej nieokreśloną przyszłość. Warto jednak zauważyć, że niechęć do debiutów nowych podmiotów nie znajduje odzwierciedlenia w niższym popycie na akcje. Wręcz przeciwnie. Inwestorzy chętnie biorą udział w dostępnych ofertach publicznych, ale też i w licznych ofertach wtórnych.

Spółki już notowane, potrzebujące wsparcia ze strony inwestorów, przeprowadziły w I półroczu łącznie 441 ofert i pozyskały finansowanie w wysokości 66,9 mld euro. W samym II kwartale pozyskano 44,3 mld euro, czyli o 76% więcej w stosunku do analogicznego kwartału w 2019 r.

Udane oferty wtórne i związany z tym popyt inwestorów, dają nadzieję na poprawę sytuacji w II półroczu 2020 r. Już teraz kilka dużych podmiotów zapowiedziało chęć wznowienia przygotowań do IPO.

„Obserwując zapowiedzi spółek i doniesienia prasowe, trudny dla gospodarki rok 2020 może być jednocześnie czasem powrotu dużych IPO na nasz rynek” – podsumowuje Bartosz Margol, dyrektor w zespole ds. rynków kapitałowych PwC.

Zobacz także: Rynek IPO się rozkręca! Allegro, Canal +, Emitel szykują się do debiutu na GPW po wakacjach, a to nie musi być koniec 

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.