CD PROJEKT rozpoczął ewolucję GPW, a debiut Allegro będzie ją kontynuować
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
28 wrz 2020, 07:38

CD PROJEKT rozpoczął ewolucję polskiej giełdy, a Allegro będzie ją kontynuować. Za rok WIG20 może być nie do poznania

Na naszych oczach trwa ewolucja, a właściwie rewolucja na GPW. Polskie prywatne spółki szturmują pierwsze miejsca rankingu największych firm i konsekwentnie wypierają spółki z udziałem Skarbu Państwa. Za rok, dwa lata indeks WIG20 może być nie do poznania.

Od dłuższego czasu CD PROJEKT jest już największą spółką w WIG20, a Dino Polska okupuje piąte miejsce tego zestawienia. Po udanym IPO Allegro, z wyceną 44 mld zł, stanie się najwyżej wycenianą polską spółką na GPW i będzie kolejnym ważnym bodźcem w transformacji indeksu największych spółek na GPW. To jednak może być wciąż dopiero początek wielkich zmian.

Zobacz także: CD PROJEKT wejdzie do indeksu WIG20, największych spółek na polskiej giełdzie 16 marca

WIG20 od lat drepcze w tym samym miejscu

Zdominowany przez spółki z udziałem Skarbu Państwa, głównie należące do sektora finansowego lub ciężkiego, indeks WIG20 od lat pod względem kapitałowym stoi w tym samym miejscu.
 

Indeks WIG20 lata 2000 - 2020

WIG20


Na tym samym poziomie co teraz, czyli 1670 pkt., indeks był notowany w 2016, 2009, 2004, a nawet 2001 roku. To pokazuje, że pomijając wypłacone dywidendy, indeks największych spółek przez lata nie przynosi swoim inwestorom żadnych zysków kapitałowych. To oczywiście działa zniechęcająco dla inwestorów, bo wpływa negatywnie na średnie stopy zwrotu z funduszy akcji, funduszy emerytalnych oraz innych instrumentów opartych o najważniejsze indeksy GPW.

Słabe zachowanie najważniejszego indeksu na giełdzie sprawiło, że GPW przez lata była mało atrakcyjnym miejscem do inwestowania, również dla inwestorów długoterminowych. Słabe wyniki ograniczały chęć angażowania swoich środków na giełdzie przez kolejnych inwestorów. Strukturalne problemy rynku, które wynikały ze stosunkowo krótkiego okresu kapitalizmu w Polsce sprawiały, że na GPW przez lata dominowały spółki z udziałem Skarbu Państwa. Status największej firmy na polskiej giełdzie, z największym udziałem w indeksie WIG20, od zawsze na zmianę okupowały takie spółki jak PKO BP, Orlen, PGNiG, KGHM czy PZU. Przez lata dominację mógł przełamać tylko w pełni sprywatyzowany bank PEKAO, który ponownie jest kontrolowany przez Skarb Państwa. W ostatnich latach to się jednak zaczęło zmieniać.

Zobacz także: Epidemia koronawirusa, ani lockdown nie zatrzymały rozwoju Dino. Polska sieć hipermarketów zanotowała rekordowe wyniki i jest więcej warta niż PKN Orlen

Polskie prywatne spółki zaczynają wyprzedzać te z udziałem Skarbu Państwa

Po ponad 30 latach od transformacji gospodarczej doczekaliśmy się wreszcie czasów, w których polskie prywatne spółki mogą być więcej warte niż posiadające jeszcze rodowód sprzed przemiany ustrojowej spółki z udziałem Skarbu Państwa. Dzisiaj największą spółką w WIG20 jest CD PROJEKT, a coraz wyżej w rankingu pnie się Dino Polska. To jednak dopiero początek wielkich zmian.
 

Skład indeksu WIG20

WIG20 skład indeksu


Indeks WIG20 w najbliższych 1–2 latach może czekać bowiem prawdziwa ewolucja, żeby nie powiedzieć rewolucja. Spośród 11 (kolor niebieski) spółek wchodzących w jego skład, które kontroluje Skarb Państwa część może mieć problemy, aby się w nim utrzymać. Wynika to z dwóch czynników. Część z tych spółek ma problemy ze względu na fakt, że funkcjonują w mało atrakcyjnych sektorach, a część może wypaść z indeksu przez plany konsolidacyjne. Krótko mówiąc znaczenie państwowych championów narodowych w indeksie WIG20 będzie spadać co powinno w długim terminie sprzyjać polskiemu rynkowi kapitałowemu uniezależniając go chociażby od decyzji politycznych.

Zobacz także: Fundusz inwestycyjny z USA zajął pozycję na spadek akcji CD PROJEKT, jeszcze przed premierą Cyberpunka 2077

Wejście Allegro do WIG20

Ważnym elementem w tej układance będzie debiut Allegro. Udane IPO największej platformy e-commerce w regionie może spowodować, że dojdzie do nadzwyczajnej rewizji indeksu WIG20. Podobnie jak to miało miejsce w 2010 roku, po debiucie PZU, z racji swojej wielkości Allegro w trybie nadzwyczajnym wejdzie do indeksu największych spółek i według różnych szacunków może od razu stać się 4 albo 5 spółką pod względem udziału.

To nie koniec zmian, które mogą czekać indeks WIG20 w najbliższych latach. Nie można wykluczyć tego, że fuzja Orlenu z Lotosem, a następnie przejęcie PGNiG zwolni aż dwa miejsca w indeksie WIG20. Pogrążony w problemach, wywołanych przez niskie stopy procentowe, sektor finansowy będzie dalej tracił udział w indeksie największych spółek. Mówimy tutaj w głównej mierze o spółkach kontrolowanych przez Skarb Państwa.

W zamian do grona największych spółek mogą dołączyć takie spółki jak Allegro, Mercator czy Ten Square Games. Nie należy zapominać, że w kolejce do IPO na GPW czekają kolejne duże spółki. Huuuge Games, People Can Fly, Canal + czy Emitel to podmioty z grona których niemal każdy może aspirować prędzej czy później do grona największych spółek na GPW. Z grona spółek biotechnologicznych na GPW również może wyłonić się podmiot z aspiracją do WIG20. Zapoczątkowana więc przez CD PROJEKT ewolucje WIG20 będzie w przeciągu najbliższych 2 lat kontynuowana co ostatecznie będzie bardzo korzystne dla naszej giełdy. Za kilka lat WIG20 może być zupełnie innym indeksem niże jest teraz w którego skład będzie wchodzić więcej prywatnych podmiotów z ekspozycją międzynarodową, które lepiej będą odzwierciedlać strukturę naszej gospodarki.

Zobacz także: Debiut Allegro: Analiza IPO. Co warto wiedzieć o spółce?

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.