Fundusz z USA zaczął obstawiać spadek akcji CD PROJEKT
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
24 wrz 2020, 08:29

Fundusz inwestycyjny z USA zajął pozycję na spadek akcji CD PROJEKT, jeszcze przed premierą Cyberpunka 2077

Powodów do szortowania CD Projekt nie brakuje. Odważyła się na taki krok firma Melvin Capital Management powiązana z… miliarderem Steve’m Cohen’em otwierającym biuro w Warszawie.

Firma Melvin Capital Management zaczęła szortować CD Projekt. Ma sprzedane „na krótko” 0,55% akcji netto CDR od 22 września – informuje Rejestr Krótkiej Sprzedaży KNF. To oznacza, że jej pozycja ma wartość co najmniej 200 mln zł, o ile nie jest zlewarowana. W RKS KNF ujawniane są szorty większe niż 0,5%.
 

rks
 

Kto się odważył szortować CD Projekt?

To oczywiście nie jest pierwszy duży szort na CD Projekt w historii, ale pierwszy od dłuższego czasu, a dokładnie od września 2019 roku. Wtedy swojego dużego szorta na akcjach CDR zamknęła firma DNB Asset Management, a trzymała go od stycznia 2019 roku. W latach 2018-19 akcje producenta Wiedźmina były namiętnie szortowane przez brytyjski fundusz long-short Marshall Wace.

Melvin Capital Management to firma inwestycyjna założona przez Gabriela Plotkina w Nowym Jorku w 2014 roku. Stosuje strategię long-short. Ma w zarządzaniu około 7 mld USD. Plotkin to były trader SAC Capital, współpracownik miliardera i inwestora Steve’a Cohen’a. Co ciekawe, niedawno firma Point72 należąca do Cohena poinformowała, że otwiera biuro w Warszawie. Czy to przypadek, że powiązany z nim człowiek akurat teraz szortuje CD Projekt?

Zobacz także: W grę Cyberpunk 2077 na konsoli Xbox Series X i PlayStation 5 zagramy już w dniu premiery

Oto kilka powodów do szortowania CD Projekt

Czemu Melvin Capital Management zaczął szortować CDR właśnie teraz, na mniej więcej 2 miesiące przed premierą Cyberpunka 2077 (ma mieć miejsce 19 listopada)? Na to pytanie można udzielić kilku odpowiedzi, a właściwie tropów:

  • W CDR rozliczono program motywacyjny. Najważniejsi pracownicy dostali akcje i mogą je wyprzedawać. Pojawienie się na rynku sporej podaży akcji oczywiście może obniżać cenę.
     
  • W ostatnich tygodniach pojawiło się sporo rozczarowujących informacji odnośnie gry Cyberpunk 2077. Chodzi m.in. o to, że nie będzie dedykowanej wersji na nowe konsole, nie będzie od razu trybu multiplayer. Gracze narzekają na portalach gamingowych m.in. na brak trybu walki obiema rękami czy na fakt, że gra ma być podobno krótsza od Wiedźmina 3.
     
  • Wielu doświadczonych inwestorów może się spodziewać realizacji zysków w okolicach i po premierze długo oczekiwanej gry Cyberpunk 2077 na zasadzie „kupuj plotki, sprzedawaj fakty”. Jeśli ten scenariusz się sprawdzi to nie będzie ważne, czy gra okaże się sukcesem, czy nie, tylko że kończy się „gra pod nią” na rynku giełdowym.
     
  • Od końca sierpnia kurs CDR znajduje się w korekcie spadkowej, która zaczyna niepokoić. Zszedł poniżej ważnego wsparcia w okolicach 420 zł. Trend na świecach dziennych jest spadkowy. Jeśli sentyment rynkowy się nie poprawi, to może polecieć aż do 350 zł. Kolejne ważne wsparcie to okolice 336 zł.

Kurs akcji CD PROJEKT

CD PROJEKT (1)

Zobacz także: Ghostrunner pnie się na wishliście platformy Steam. Premiera gry od One More Level już za miesiąc

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.