Miliarder i trader Steve Cohen wrócił do gry i otwiera biuro w Warszawie
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
27 sie 2020, 06:50

Miliarder i trader Steve Cohen otwiera biuro w Warszawie. Jego firma Point72 wraca do gry i zarabia na trudnym rynku

Po kilku latach czyśćca miliarder i trader Steve Cohen wrócił do gry. I to od raz na ostro. Jego firma inwestycyjna Point72 powiększa aktywa, zarobiła 4% w I półroczu 2020, otwiera biuro w Warszawie.

W 2013 roku fundusz hedge SAC Capital Advisors został uznany winnym insider tradingu na wielką skalę, oraz innych nadużyć na rynku finansowym. Musiał zapłacić 1,8 mld USD kary, nałożonej na niego przez amerykański nadzór finansowy. Jego szefem i założycielem był trader i miliarder Steve Cohen, który otrzymał kilkuletni zakaz zarządzania cudzymi środkami.

Teraz Cohen wraca na rynek i robi to z przytupem. Jego firma inwestycyjna Point72 radzi sobie świetnie.

Firma Point72 miała 4% zysku w trudnym I półroczu 2020

Swój fundusz SAC Capital Cohen przekształcił w firmę inwestycyjną Point72. Jej aktywa w zarządzaniu urosły w ciągu 2 ostatnich lat o 4 mld USD, do 16,2 mld USD.

Zarządzanie kapitałem wychodzi firmie Point72 całkiem nieźle. W I półroczu 2020 roku, które – jak wszyscy wiemy – było bardzo trudne na rynku kapitałowym, firma wypracowała ogólną stopę zwrotu na poziomie 4%, co należy uznać za sukces, biorąc pod uwagę skalę aktywów w zarządzaniu.

Co ciekawe, niedawno Point72 otworzyła dużą pozycję na spadek S&P500. Ma ona wartość 377 mln USD i stanowi 2,46% portfela, będąc obecnie jego największą pozycją. Inne duże pozycje posiadane przez Point72 to Amazon (365 mln USD, 2,37% portfela) i Alibaba (346 mln USD, 2,25% portfela).

TOP 5 pozycji w portfelu Point72

top5 point72

Źródło: Whale Wisdom

Zobacz także: Michael Burry stawia na giganta technologicznego. Akcje Alphabet stanowią już ponad 1/3 jego portfela

Steve Cohen otwiera biuro w Warszawie…

Jak się Cohen rozpędza, to na całego. W ostatnich tygodniach fundusz Point72 ogłosił, że otwiera biuro w Warszawie. Firma Cohena zatrudnia 1 500 ludzi. Chce nieco ściąć zatrudnienie w USA i przenieść część tzw. back office do stolicy Polski. Do końca 2021 roku zatrudnienie w warszawskiej filii Point72 ma znaleźć 150 osób.

Point72 napisało na swojej stronie, że chce wykorzystać świetnie wykształconą polską siłę roboczą oraz doskonałą lokalizację geograficzną Polski. Nie zamierza jednak przenosić do naszego kraju kadry inwestycyjnej. Warszawskie biuro ma wspierać działalność funduszu. Point72 ma biura m.in. w Nowym Jorku, Londynie, Paryżu, Singapurze czy Sydney.
 

warsaw


Firma Point72 wywodzi się z funduszu hedge SAC Capital Advisors, założonego przez Cohena. Tenże fundusz otrzymał zakaz zarządzania pieniędzmi zewnętrznych klientów od amerykańskiego nadzoru finansowego, z uwagi na liczne wykroczenia i uchybienia, których się dopuścił. Jeszcze w 2018 roku Point72 miało w zarządzaniu tylko prywatny majątek Cohena (11 mld USD), Obecnie ma w zarządzaniu 16,2 mld USD.

…i próbuje kupić klub baseballowy w Nowym Jorku

Mało tego. O Cohenie jest w USA obecnie głośno dlatego, że zamierza on kupić klub baseballowy New York Mets. W lutym złożył jego właścicielom, rodzinie Wilpon, ofertę opiewająca na 2,6 mld USD. Została ona odrzucona. Ponowił ofertę w lipcu, nie wiadomo na jaką kwotę.

Sprawa jest o tyle ciekawa, że główny udziałowiec klubu Jeff Wilpon podobno – jak twierdzi „New York Post” – nienawidzi Cohena. „Wilpon patrzy krzywo na postać ze świata finansów, która dopuściła się oszustw na dużą skalę. Dyktuje Cohenowi podwójną stawkę za klub” – twierdzi informator gazety.
 

zawodnik klubu basebollowego

Źródło: NY Mets

Zobacz także: W co inwestuje Ken Fisher, syn słynnego inwestora Philipa Fishera

Kim jest Steve Cohen

Steven A. Cohen jest szefem firmy inwestycyjnej Point72, zatrudniającej 1 500 osób na całym świecie. Wcześniej założył fundusz SAC Advisors w 1992 roku, który przekształcił w Point72 w 2014 roku. W latach 1992-2009 fundusz SAC zwiększył aktywa w zarządzaniu z 20 mln USD do 14 mld USD.

Cohen interesuje się sztuką nowoczesną. Zasiada w radach Museum of Contemporary Art (MOCA) w Los Angeles oraz Museum of Modern Art (MoMA). Ma kolekcję wartą około 1 mld USD, a w niej m.in. takie prace, jak „Rabbit” Jeffa Koonsa czy „Le Rêve” Picassa.

Cohen ma żonę Alexandrę, z którą współtworzy Steven & Alexandra Cohen Foundation od 2001 roku, która to instytucja pomaga dzieciom. Założył on także fundacje pomagające weteranom wojennym w powrocie do zdrowia psychicznego (Cohen Veterans Network, Cohen Veterans Bioscience).

Miliarder ukończył ekonomię na Wharton School University of Pennsylvania. Zaczynał karierę w Gruntal & Co., gdzie zarządzał pieniędzmi przez 14 lat.

Zobacz także: Strategie long volatility - co to jest i jak je stosować w praktyce?

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.