Zagraniczny fundusz zaczął obstawiać, że akcje 11 bit studios będą spadać
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
02 mar 2021, 17:10

Polskie spółki gamingowe maję złą passę. Zagraniczny fundusz otworzył duży szort na akcjach 11 bit studios

Pojawiła się duża pozycja na spadek kursu akcji 11bit studios. Czy to gra przeciwko spółce, czy zakład o słabą koniunkturę na całym polskim gamingu?

Fundusz WorldQuant ujawnił się z dużą pozycją krótką na akcjach 11bit studios. Ma 0,53% papierów sprzedanych „na krótko”. To pierwsza duża pozycja szort na akcjach producenta FrostPunka, odkąd istnieje publiczny Rejestr Krótkiej Sprzedaży KNF.
 

rks

Jakie mogą być powody dużego szorta na 11bit?

11bit studios mają za sobą wiele udanych lat, wiele udanych produkcji - i chyba każdy wie, że chodzi o This War of Mine oraz FrostPunka. Spółka jest jedną z tych perełek, które przeszły na główny rynek z NewConnect i świetnie sobie poradziły. Kurs 11bit studios w ciągu ostatnich 5 lat urósł o 666%, a w ciągu ostatnich 12 miesięcy o 40%, mimo koronakrachu.

Jak widać, są jednak tacy, jak fundusz WorldQuant, którzy obstawiają, że to już koniec wzrostów na akcjach 11bit studios. Dlaczego mogą tak sądzić? Nam przychodzi do głowy kilka powodów, więc ten duży szort nie musi być taki bezpodstawny. Nawet jeśli założymy, że jest on tylko zabezpieczeniem większej pozycji long na jakiejś polskiej spółce gamingowej (ten fundusz mógł np. zająć dużą pozycję long na akcjach CD Projekt lub Huuuge Games), to przecież zabezpieczenia takie zakłada się na słabych, w swojej opinii, walorach, a nie na mocnych…
 

Kurs akcji 11 bit studios

11 bit studios (1)


Oto kilka powodów, dla których można uzasadnić tego shorta:

  • W listopadzie Przemysław Marszał zastąpił na stanowisku prezesa Grzegorza Miechowskiego, który jest założycielem, sercem i mózgiem spółki. Co prawda Miechowski pozostał we władzach 11bit studios jako członek zarządu, ale osoba odpowiedzialna za wszystkie sukcesy studia ewidentnie wycofuje się z działalności spółki. Pamiętajmy, że inni założyciele studia już to zrobili wraz ze sprzedażą swoich pakietów akcji. 
  • Spółka pracuje od dawna nad trzema nowymi tytułami i są one skrywane. Według analityków, zostaną one zaprezentowane podczas kwietniowej konferencji wynikowej. Jako pierwszy ma do sprzedaży trafić projekt Eleanor (II kwartał 2023), jako drugi – Projekt 8 (I kwartał 2024), a jako trzeci projekt Dolly (IV kwartał 2024). W ostatnich tygodniach, jak się wydaje, kurs rośnie pod prezentację tych tytułów. Inwestorzy mają nadzieję, że będą one niezwykle ciekawe. Być może fundusz WorldQuant zakłada, że prezentacji tych tytułów nie będzie, albo zawiodą one oczekiwania inwestorów.
  • Nastroje wobec polskich spółek gamingowych znacznie się w ostatnich miesiącach pogorszyły, głównie przez nieudaną premierę gry Cyberpunk 2077 od CD Projektu. Być może WorldQuant po prostu oczekuje dalszego pogarszania się sentymentu – a najprościej szortować duże podmioty, w dodatku znajdujące się w pobliżu historycznego szczytu na kursie (jak 11bit, czyli poszukiwanie formacji podwójnego szczytu).

Zobacz także: Targi E3 już nie będą takie same. W tym roku odbędą się bez pokazów na żywo

Pojawiają się niesprzyjające rekomendacje dla 11bit

Na koniec warto zwrócić uwagę, że co prawda w grudniu pojawiły się dwie rekomendacje „kupuj” od analityków Trigon DM i DM BOS, ale zawarta w nich cena docelowa… została osiągnięta właśnie teraz (okolice 575 zł). Jedna z dwóch najnowszych rekomendacji dla 11bit (Noble Securities DM) mówi „redukuj” i podaje cenę docelową 422 zł, czyli o blisko 27% niższą od obecnej.

„Przełożenie wyczekiwanej przez rynek premiery Projektu 8 na termin bliżej nieokreślony oraz prognozowany brak premier produkcji własnych w latach 2021–2022 stanowią czynniki niesprzyjające notowaniom akcji spółki w perspektywie najbliższych miesięcy. Premiera trzeciego dodatku do Frostpunka o nazwie On the Edge spotkała się z negatywnym odbiorem graczy, według portalu Steam dodatek pozytywnie oceniło 40% osób, podczas gdy analogiczna ocena dla całej gry Frostpunk wynosi na dzień sporządzenia niniejszej rekomendacji 90%" – zwrócił uwagę autor rekomendacji Noble Securities DM, analityk Maciej Kietliński.

Najnowsza rekomendacja DM BDM z 15 lutego br. radzi "kupuj" z ceną docelową 654 zł. "Pozytywnie patrzymy zarówno na aktualną sytuację spółki jak i jej długoterminowe perspektywy. Czekamy z niecierpliwością na informacje odnośnie realizowanych przez nią projektów" - napisał analityk Krzysztof Tkocz.

14 kwietnia 11bit studios pokaże raport roczny. W 2019 roku spółka miała 71,2 mln zł przychodów i 21,7 mln zł zysku. W pierwszych trzech kwartałach 2020 roku miała 68,1 mln zł przychodu i 32,1 mln zł zysku.
 

Rekomendacje dla 11 bit od połowy 2020 roku

rekom

Źródło: Strefa Inwestorów

Wyniki finansowe 11 bit w ujęciu kwartalnym

fin

Źródło: Spółka

Zobacz także: 11 bit studios pokaże Projekt 8 na przełomie I i II kwartału 2021 roku, a kolejne dwa do końca roku

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.