Rosyjskie akcje jednym z hitów inwestycyjnych tego roku, wszystko przez szaleńczo drożejące surowce
Hossa na surowcach powoduje, że rosyjskie indeksy znalazły się najwyżej od 10 lat. Są ciągnięte przez drożejące walory spółek energetycznych i paliwowych. Klienci polskich TFI mogą inwestować w jednostki funduszu akcji rosyjskich.
Rosyjskie akcje są w tym roku jedną z najlepszych inwestycji, jeśli patrzymy na indeksy krajowe. Wszystko przez drożejące szaleńczo surowce: ropę, gaz czy węgiel. Indeks RTS urósł od początku stycznia o 31,3%, a MICEX o 28%. Wskaźniki te są ciągnięte w górę przez kursy akcji takich spółek, jak Gazprom, Lukoil czy Rosneft.
Rosyjskie indeksy zasilane ropą i gazem
Rosyjskie indeksy spisują się świetnie w 2021 r. Indeks RTS urósł od początku stycznia o 31,3%, a MICEX o 28%. Tymczasem niemiecki DAX poszedł w górę o ledwie 9%, polski WIG o 24,8%, amerykański S&P500 o 15,7%, a indyjski SENSEX o 24%. Brazylijski indeks Bovespa spadł o blisko 8%. Generalnie na światowych giełdach niewiele indeksów jest w tym roku lepszych od rosyjskich, z poważniejszych można tutaj wymienić Argentynę (Merval urósł o 53%), Czechy (PX Index urósł o 33,5%) oraz Estonię (OMX Tallinn poszedł w górę o 40%).
Również gdy spojrzymy na fundusze ETF z ekspozycją na poszczególne giełdy, to zobaczymy, że Rosja była dobrym wyborem na rok 2021. VanEck Vectors Russia ETF zwyżkuje od początku stycznia o 30%, podczas gdy SPDR S&P 500 ETF pokazuje 16% zysku, iShares MSCI Germany ETF 1,8% zysku, a iShares MSCI Brazil ETF zniżkuje o blisko -13%.
Notowania VanEck Vectors Russia ETF (świece) na tle iShares MSCI Germany ETF (linia fioletowa) i iShares MSCI Brazil ETF (linia niebieska) w 2021 r.
Źródło: Yahoo Finance
Teraz chcielibyśmy się pochwalić i przypomnieć, że niemal 3 lata temu napisaliśmy artykuł, w którym wskazywaliśmy, że rosyjskie akcje mogą być okazją inwestycyjną. Gdyby ktoś wtedy otworzył pozycję na iShares MSCI Russia ETF, do dziś zarobiłby 66,6% - chyba nieźle?
Zobacz także: Kryzys Evergrande zaczyna się rozlewać. Inni deweloperzy z Chin też mają problem ze spłatą obligacji
Hossa surowcowa wspiera rosyjskie spółki energetyczne
W tamtym wspomnianym tekście ze stycznia 2019 roku wskazywaliśmy, za ekspertami z firmy Pictet Asset Management, że istnieje 5 powodów, dla których akcje rosyjskie mogą być okazją:
- Sankcje po zajęciu Krymu nie są tak groźne dla Rosji, jak się wydaje.
- Pojawiają się dobre wieści geopolityczne dla Rosji.
- Rosyjska gospodarka nie wygląda na umierającą, a wręcz przeciwnie.
- Rosyjskie spółki płacą hojne dywidendy.
- Opinia o rosyjskich akcjach jest słaba, więc wystarczy brak negatywnych informacji, by znacznie podrożały.
Jednakże w 2021 roku rosyjskie akcje rosną przede wszystkim z jednego powodu: bo drożeją surowce, głównie te energetyczne, takie jak gaz ziemny, ropa naftowa, różnoraki węgiel. Tymczasem Rosja jest jednym z krajów surowcowych, zwana czasami przez złośliwców wielką stacją benzynową. Ropa i paliwo rafinowane stanowi nieco ponad 46% udziału w eksporcie Rosji.
Najważniejsze towary eksportowe Rosji
Źródło: OEC
W związku z tym, niesamowite zyski notują rosyjskie spółki surowcowe i energetyczne. O Gazpromie – którego kurs zameldował się na historycznych maksimach - pisaliśmy niedawno. Ale warto jeszcze spojrzeć na wyniki spółek, które są jednymi z głównych komponentów indeksu: Lukoil (+48% od początku stycznia br.), Rosneft Oil (+56%) oraz Tatneft (+16%).
Lukoil w II kwartale 2021 zwiększył przychody o 18% r/r, do 2,14 bln USD. Zysk zwiększył o 21%, do 189 mld USD, a marżę zysku o 9%. EBITDA powiększona została o 8% r/r, do 339 mld USD, a marża EBITDA wyniosła 16%. To nie są słabe wyniki finansowe, co to to nie. Wskaźnik C/Z dla spółki wynosi obecnie 11,4.
Wyniki finansowe spółki Lukoil w ujęciu kwartalnym (USD)
Źródło: Barron’s
Inny gigant paliwowy z Rosji, spółka Rosneft, zwiększyła przychody w II kwartale br. o 27% r/r, do 2,12 bln USD. Pokazała 233 mld USD zysku, o 56% więcej, niż w analogicznym kwartale ub.r. EBITDA wyniosła 508 mld USD i była o blisko 33% wyższa, niż rok wcześniej, a marża EBITDA sięga 24%. Wskaźnik C/Z dla spółki Rosneft wynosi 9,4.
Wyniki finansowe spółki Rosneft w ujęciu kwartalnym (USD)
Źródło: Barron’s
No i zerknijmy na kolejnego giganta paliwowego. Tatneft w II kwartale 2021 zwiększył przychody o 20,4% r/r, do 315 mld USD. Zysk poszedł w górę o 12%, do 48 mld USD. EBITDA wyniosła 76 mld USD (+14% r/r), a marża EBITDA 24%. Wskaźnik C/Z dla spółki Tatneft wynosi 8,3.
Wyniki finansowe spółki Tatneft w ujęciu kwartalnym (USD)
Źródło: Barron’s
Czy coś może zatrzymać rajd na rosyjskich spółkach? Oczywiście, w grę wchodzi kilka czynników, przede wszystkim zwiększenie przez OPEC+ oraz Rosję wydobycia ropy, ale na razie to nie wchodzi w grę, bo wciąż obowiązuje porozumienie z kwietnia 2020 r. zakładające redukcję wydobycia. Tymczasem rekordowe ceny gazu wywołują wzrost zapotrzebowania na ropę w sektorze elektroenergetycznym. Jeśli na dokładkę zima będzie mroźna, hossa na surowcach energetycznych powinna trwać w najlepsze, co będzie wiatrem w żagle rosyjskich spółek z tego sektora.
Pozostaje jeszcze ryzyko polityczne. Rosja jest krajem autorytarnym i dość agresywnym, co udowadniała w niedalekiej przeszłości, atakując Ukrainę czy Gruzję. W związku z hossą na surowcach, może się zwiększyć jej zdolność finansowa do prowadzenia konfliktów zbrojnych. Pozostaje jednak pytanie czy rządzący nią Władimir Putin będzie chciał w końcówce swojego okresu władania podejmować jakieś ryzykowne kroki na arenie międzynarodowej.
Investor Rosja - rosyjski rodzynek w ofercie krajowych TFI
Ci, którzy nie boją się czynników ryzyka wiszących na rosyjskimi akcjami, mogą przyjmować na nie ekspozycję poprzez fundusz Investor Rosja, dostępny nie tylko bezpośrednio w Investors TFI, ale także w ubezpieczeniowych polisach inwestycyjnych UFK oferowanych przez PKO i PZU.
Od 70% do 100% aktywów funduszu Investor Rosja jest inwestowane w jednostki uczestnictwa funduszu zagranicznego DWS Russia. Do 100% aktywów fundusz może również lokować bezpośrednio w udziałowe papiery wartościowe rosyjskich emitentów. Fundusz DWS Russia inwestuje w akcje (min. 70%) i inne papiery wartościowe (np. obligacje, certyfikaty z prawem do dywidendy) emitentów z rynku rosyjskiego. Na koniec września w portfelu funduszu DWS Russia znajdowały się akcje m.in. Gazpromu, Sberbanku czy firmy internetowej Yandex.
TOP 10 pozycji w portfelu DWS Russia
Fundusz ma dość atrakcyjną opłatę za zarządzanie (1,75%) i pokazuje całkiem niezłe wyniki. W ciągu ostatnich 36 miesięcy pobił polski indeks szerokiego rynku WIG o 37,16 pkt. proc. oraz - co ważniejsze - indeks rosyjski RTS o 14 pkt. proc. To pokazuje, że zarządzający funduszem DWS Russia dobrze dobierają spółki do portfela, co pozwala bić szeroki rynek w średnim i długim terminie.
Notowania funduszu Investor Rosja na tle WIG