Kryzys Evergrande zaczyna się rozlewać. Deweloperzy z Chin mają problem ze spłatą obligacji
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
06 paź 2021, 11:59

Kryzys Evergrande zaczyna się rozlewać. Inni deweloperzy z Chin też mają problem ze spłatą obligacji

Narasta niepokój wokół chińskiego sektora nieruchomości, więc rosną koszty ubezpieczenia ekspozycji na chiński dług. China Evergrande jest blisko sprzedaży aktywa za 5 mld USD.

Nieco uspokoiła się sytuacja wokół China Evergrande, dewelopera z zadłużeniem sięgającym 305 mld USD, ale pojawiają się kolejne niepokojące wieści z chińskiego sektora nieruchomości. Coraz więcej firm ma mniejsze czy większe problemy finansowe czy biznesowe.

Fantasia nie spłaciła 206 mln USD odsetek

Chiński deweloper Fantasia Holdings poinformował, że nie spłacił 206 mln USD odsetek od swoich obligacji zagranicznym inwestorom. Agencje ratingowe ścięły ocenę tej firmy, z uwagi na rysujące się przed nią duże problemy biznesowe. Deweloper twierdzi, że „dokona uważnego przeglądu swoich finansów w kontekście braku spłaty odsetek”.

Inny chiński deweloper Sinic Holdings również ucierpiał na skutek obniżek ratingu. Jest to rezultat tego, że nie uregulował w terminie zobowiązań wobec zagranicznych kontrahentów. Agencja S&P stwierdziła, że Sinic ma poważny problem z płynnością i „jego zdolność do obsługi zadłużenia została prawie wyczerpana”. S&P zakłada, że Sinic nie spłaci odsetek o wartości 246 mln USD (termin spłaty przypada na 18 października br.).

“Od czasu wybuchu kryzysu Evergrande, inwestorzy są coraz bardziej zaniepokojeni stanem finansów chińskich firm deweloperskich. Problemy z płynnością pojawiają się, ponieważ wielu deweloperów nie było w stanie wyemitować nowego długu na refinansowanie, a ich zdolność do pozyskiwania gotówki ze sprzedaży nieruchomości spadła z powodu nowych przepisów. Tworzy się błędne koło dla deweloperów, którzy nie są wystarczająco silni finansowo, ponieważ na rynku nie ma wystarczającej płynności dla wszystkich tego typu podmiotów” – stwierdza Thomas Kwok, główny analityk hongkońskiego brokera CHIEF Securities. Z wyliczeń jego firmy wynika, że w ciągu 24 miesięcy chińskie firmy deweloperskie powinny spłacić odsetki od długu w wysokości… uwaga, uwaga… 300 mld USD!

Pogarszająca się sytuacja finansowa Fantasia Holdings czy Sinic Holdings skutkuje przeceną akcji i obligacji tych firm, ale też innych, takich jak Kaisa Group czy Central China Real Estate. Co więcej, rosną koszty ubezpieczenia ekspozycji na chiński dług skarbowy – 5-letnie CDSy urosły do poziomu najwyższego od 16 miesięcy, wynika z danych IHS Markit.
 

Notowania 5-letnich CDS - Chiny

Notowania 5-letnich CDS - Chiny

Źródło: worldgovernmentbonds.com

„Koszt finansowania dla chińskich deweloperów urósł niebotycznie. To oznacza, że ich problemy finansowe mogą się tylko dalej pogłębiać. Radziłbym chińskiemu rządowi, by interweniował już teraz, bo potem może być tylko gorzej. Możemy zobaczyć jedną upadłość za drugą, co wywoła efekt domina i pogrąży całą chińską gospodarkę” – stwierdził w rozmowie z agencją Reuters analityk z Londynu, który chciał zachować anonimowość.

No to zerknijmy jeszcze na stopy zwrotu najważniejszych, wybranych chińskich deweloperów od początku 2021 roku:

Sinic Holdings: -88%

China Evergrande: -80%

Fantasia: -58%

Shimao Group: -42%

Sunac China: -42%

Zobacz także: Akcje banków od piątku dynamicznie rosną. Inwestorzy obstawiają, że po prawie 6% inflacji stopy procentowe w Polsce pójdą w górę

Evergrande jest bliskie pozyskania 5 mld USD ze sprzedaży aktywa

A co słychać wokół Evergrande? Notowania akcji dewelopera są od kilku dni zawieszone. Dzieje się tak z uwagi na nadchodzący duży deal: China Evergrande chce sprzedać 51% udziałów w Evergrande Property Services Group (EPSG) konkurentowi, firmie Hopson Development. Transakcja ma opiewać na kwotę 5,1 mld USD. Grupa Evergrande na razie nie komentuje transakcji. Evergrande Property Services Group to firma zarządzająca nieruchomościami, w połowie roku miała kontrakty na 810 mln m.kw. i miała zysk w I połowie 2021 r.

Jeśli deweloperowi udałoby się pozyskać 5 mld USD ze sprzedaży udziałów w EPSG, miałby zapewnione finansowanie na najbliższe miesiące. Do końca roku China Evergrande ma spłacić 0,5 mld USD odsetek od swoich obligacji. W marcu 2022 musi wykupić obligacje za 2 mld USD.

Notowania akcji i obligacji China Evergrande

Notowania akcji i obligacji China Evergrande

Źródło: Reuters

Na rynku spekuluje się, że deweloper będzie się chciał pozbyć także China Evergrande New Energy Vehicle Group – spółki produkującej auta elektryczne. Jednak Gary Ng, starszy ekonomista w Natixis, stwierdza, ze najważniejsze dla przyszłości Evergrande jest kontynuowanie podstawowej działalności. „Sprzedaż wartościowych aktywów w średnim terminie może nie wystarczyć do rozwiązania problemów finansowych” – ostrzega Ng w rozmowie z Reutersem.

Tymczasem Evergrande ma nowy problem. Dwie agencje nieruchomości z Hongkongu pozywały dewelopera za nieopłacone prowizje. Chodzi o firmy Centaline (domaga się 0,4 mln USD) oraz Midland Holdings (domaga się 43,45 mln HK).

Zobacz także: Zaczął się październik zwany „miesiącem krachów”. Niektórzy znani inwestorzy ostrzegają, że w październiku 2021 też zobaczymy krach

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.