Wypełnij ogólnopolskie badanie inwestorów OBI 2018 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
20 lip 2018, 13:45

Czytasz Strefę Inwestorów? Oto 3 powody, dlaczego powinieneś wziąć udział w badaniu inwestorów OBI 2018

Właśnie ruszyło Ogólnopolskie Badanie Inwestorów, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. To już 16 edycja tej akcji, dzięki której wszyscy możemy lepiej poznać profil polskich inwestorów. Instytucje rynku kapitałowego mogą zrozumieć nasze potrzeby oraz poznać przeszkody stojące na drodze do rozwoju polskiej giełdy. Oto 3 powody, dlaczego warto wziąć udział w badaniu i poświęcić kilka minut na wypełnienie ankiety w ramach OBI 2018.

Kliknij tutaj, aby wziąć udział
w Ogólnopolskim Badaniu Inwestorów 2018

#1 OBI to kopalnia wiedzy o inwestorach i ich zachowaniach

Ogólnopolskie Badanie Inwestorów jest prowadzone już po raz szesnasty. To jedyne tak kompleksowe badanie polskich inwestorów, które pomaga rozwijać polski rynek kapitałowy. Bierze w nim udział kilka tysięcy inwestorów. Dzięki temu możemy poznać profil inwestorów, który pomaga spółkom, domom maklerskim, czy serwisom, jak Strefa Inwestorów zrozumieć ich potrzeby.

Przykład? Jak co roku, tak i zeszłoroczne badanie przyniosło sporo ciekawych wniosków. Warto chociażby wspomnieć o tym, że polscy inwestorzy dojrzewają – zarówno pod względem wieku, jak i doświadczenia inwestycyjnego. Najwięcej ankietowanych w 2017 r., bo aż 40,2%, w swoim portfelu posiadało od 3 do 7 spółek. Natomiast więcej niż 8 spółek w portfelu trzymało 26,5% inwestorów, a tendencja w tej kategorii była i jest wyraźnie wzrostowa. Jeszcze w 2009 r., więcej niż 8 spółek w portfelu, miało tylko 11,4% badanych.
 

Wykres 3. ilośc spółek w portfelu

Źródło: Wyniki Ogólnopolskiego Badania Inwestorów 2017
 

Jak widać przeciętny inwestor coraz bardziej dywersyfikuje swój portfel. To akurat pozytywne zjawisko, bo skutecznie może zminimalizować straty podczas inwestowania na giełdzie.

Zobacz także: Mimo hossy wciąż brak świeżej krwi. Polski inwestor indywidualny w 2017 jest starszy i bardziej doświadczony

#2 W OBI można wygrać atrakcyjne nagrody

Oprócz satysfakcji z wkładu w rozwój polskiego rynku kapitałowego, jest szansa na wygranie nagrody. W tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Badania Inwestorów do wygrania jest iPad oraz 100 książek o tematyce giełdowej. Biorąc pod uwagę, że w badaniu bierze udział kilka tysięcy osób, szanse na zdobycie nagrody są spore. Wypełnienie prostej ankiety zajmuje około 10 minut.

Kliknij tutaj, aby wziąć udział
w Ogólnopolskim Badaniu Inwestorów 2018

#3 Biorąc udział w OBI można pomóc Strefie Inwestorów

Możesz nam pomóc podwójnie. Po pierwsze zawsze śledzimy wyniki tego badania i na ich podstawie podejmujemy decyzje, w którym kierunku rozwijać naszą społeczność. Po drugie OBI to także ważny test dla serwisów internetowych, będących źródłem informacji dla inwestorów. W zeszłym roku jako źródło informacji Strefę Inwestorów wskazało ponad 14% badanych. Czy w tym roku będzie więcej? Z waszym wsparciem na pewno – prosimy więc, pamiętajcie o wymienieniu Strefy Inwestorów jako źródła, z którego czerpiecie wiedzę i informacje na temat rynku. To dla nas ważna i cenna informacja, o tym, czy nasza praca ma dla was wartość.
 

Kliknij tutaj, aby wziąć udział
w Ogólnopolskim Badaniu Inwestorów 2018

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.