Projekty warte 140 mln zł, potencjalny lek na raka i wzrost kursu akcji +68% w 2019 - Pre Biologics zaprasza na dzień inwestora
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
19 paź 2019, 09:42

Projekty warte 140 mln zł, potencjalny lek na raka i wzrost kursu akcji o 68% w 2019 - Pure Biologics zaprasza na dzień inwestora

Biotechnologiczna spółka Pure Biologics jest obecna na giełdzie niecały rok. W obszarze jej działalności sporo się od tego czasu wydarzyło. Akcje spółki od debiutu na NewConnect wzrosły o 68%. Spółka w tym roku poszerzyła akcjonariat i pozyskała kapitał na dalszy rozwój. W efekcie czego wzrosło portfolio prowadzonych przez spółkę projektów. Obecnie Pure Biologics realizuje projekty badawcze o łącznej wartości prawie 140 mln zł, z czego aż 3/4 ma zabezpieczone w formie finansowania grantowego. Jednocześnie firma rozwija segment usługowy, w ramach którego selekcjonuje z własnych platform i rozwija innowacyjne leki biologiczne oraz aptamery.

Pure Biologics czyli zdywersyfikowany portfel innowacyjnych projektów i usługi

Pure Biologics z grona polskich spółek biotechnologicznych notowanych na GPW i NewConnect wyróżnia się pod kilkoma względami. Po pierwsze jako jedyna spółka funkcjonuje w obszarze innowacyjnych cząsteczek biologicznych opartych o przeciwciała w atrakcyjnym obszarze immunoonkologii. Leki biologiczne to jeden z najatrakcyjniejszych obszarów biotechnologii. W tej chwili 7 z 10 najlepiej sprzedających się leków na świecie leków to cząsteczki biologiczne, a immunoonkologia to najatrakcyjniejszy obszar onkologii, doceniony w zeszłym roku Nagrodą Nobla z medycyny. Założycielem spółki jest dr Filip Jeleń, biotechnolog z doświadczeniem naukowym zagranicą, m.in. w zespole laureata Nagrody Nobla.

Spółka posiada w swoim portfelu dwa projekty cząsteczek opartych na przeciwciałach w obszarze immunoonkologii, MultiBody oraz Pure Activator, dwa projekty wyrobów medycznych do diagnostyki, Apta Pheresis i Apta MG oparte na aptamerach oraz projekt rozwoju swoje platformy selekcji przeciwciał Pure Select 2, który będzie wykorzystywany zarówno w obszarze opracowywania innowacyjnych projektów opartych o przeciwciała oraz oferowana w postaci usług.

Tabela 1. Projekty realizowane przez Pure Biologics

ProjektObszarHarmonogramCałkowita wartość (mln złWartość dotacji (mln zł)Wkład własny (mln zł)
PureSelect2Platforma odkrywania leków biologicznych2019-202021,50,5
MultiBodyLeki biologiczne / Immunoonkologia2019-202328,721,37,4
Pure Activator 2019-202339,930,19,8
PureBIKE 2019-202340,429,910,6
AptaPheresisAptamery / choroby rzadkie2019-202313,39,83,6
AptaMG 2019-202314,710,84
RAZEM139103,435,9

źródło: Spółka

Całkowita wartość prowadzonych przez spółkę projektów wynosi niemal 140 mln zł. Docelowo Pure Biologics chce jeszcze poszerzyć swoje zakres prowadzonych badań i posiadać w swoim portfolio 5 projektów innowacyjnych opartych o przeciwciała.

Spółka intensywnie rozwija również segment badań kontraktowych,w ramach którego selekcjonuje i rozwija na zlecenie firm zewnętrznych przeciwciałą i aptamery. Pure Biologics pracuje w tym obszarze m.in. dla polskiej Celon Pharma.

Zgodnie z raportem za II kw. 2019 r., przychody osiągnięte przez Spółkę z działalności komercyjnej opartej o badania kontraktowe wyniosły 0,42 mln zł (0,59 mln zł w I kw 2019 r.) i były wyższe o 70,2% w stosunku do wyników w analogicznym okresie roku 2018. Wzrost przychodów wynika w głównej mierze z realizacji w projektów w obszarze wysokowartościowych usług związanych z wykorzystaniem własnych platform do selekcji i optymalizowania przeciwciał.

Intensywne badania w 2019 r.

W 2019 r. w Pure Biologics miało miejsce kilka ciekawych wydarzeń w kontekście realizowanych projektów. Spółka zakończyła prace nad własną platformą selekcjonowania aptamerów oraz rozszerzyła portfolio o kolejne projekty: lekowy (PureBIKE) oraz aptamerowy (Apta MG).

W marcu br. zakończył się projekt dot. stworzenia innowacyjnej modularnej platformy selekcji modyfikowanych chemicznie aptamerów. Tym samym spółka weszła do wąskiego w skali światowej grona firm dysponujących tego typu technologią. Badania potwierdziły skuteczność i pełną założoną funkcjonalność platformy. Aptamery to nowy, gorący w branży biotechnologicznej obszar naukowy. W styczniu br. AstraZeneca poinformowała o nawiązaniu współpracy z brytyjską firmą Aptamer Group w zakresie wykorzystania aptamerów do stworzenia nowych systemów transportu leków w organizmie pacjenta.

W kontekście własnych projektów aptamerowych spółka zapowiada, że jest na dobrej drodze, by w nadchodzących miesiącach zakończyć fazę proof-of-concept w projekcie AptaPheresis. Jeśli się to uda, nastąpi walidacja technologii, dzięki czemu wzrośnie wartość tego projektu i całej spółki.

Pod koniec września spółka podpisała umowę dotacyjną dot. projektu PureBIKE (PB004), którego celem jest stworzenie biologicznego leku immunoonkologicznego znajdującego zastosowanie w leczeniu raka piersi.

- W tej chwili prowadzimy trzy projekty z obszaru rozwoju leków biologicznych opartych o przeciwciała: PB001 MultiBody, PB003 PureActivator oraz PB004 PureBIKE. Chcemy mieć w rozwoju 5 innowacyjnych cząsteczek biologicznych i zbliżamy się do tego celu – mówi prezes Pure Biologics dr Filip Jeleń. – Zgodnie z zapowiedzami powiększyliśmy również portfolio projektów aptamerowych. Dzięki projektowi Apta MG mam nadzieję, że już wkrótce będziemy w stanie wyraźnie poprawić komfort życia pacjentów chorych na miastenię rzekomoporaźną – dodaje.

Posiadając pięć projektów Pure Biologics będzie posiadać odpowiednio zdywersyfikowany portfel i będzie w stanie efektywnie wykorzystywać potencjał swoich naukowców.

Rozszerzony akcjonariat i program motywacyjny pracowników

W tym roku w Pure Biologics miały miejsce jeszcze dwa ważne wydarzenia. W kwietniu 2019 spółka przeprowadziła emisję akcji, za pośrednictwem której pozyskała 10 mln zł. W gronie nowych akcjonariuszy spółki pojawiły się fundusze inwestycyjne, a także znany ze spółek Neuca czy Selvita inwestor branżowy, dr Tadeusz Wesołowski.

Pure Bioloics
Kurs akcji Pure Bioloics, interwał dzienny, rok 2019

W październiku, założyciele spółki poinformowali o utworzeniu właścicielskiego programu motywacyjnego dla pracowników oraz osób wchodzących w skład organów zarządzających i nadzorczych spółki. W ramach programu przydzielonych zostanie 241 tys. akcji należących do założycieli spółki – program nie zakłada emisji nowych akcji. To potwierdza pełne zaangażowanie założycieli w rozwój spółki, bo zamierzają oni dzielić się swoimi akcjami z innymi ważnymi członkami zespołu.

W Pure Biologics w tym roku wydarzyło się wiele. W tej chwili wycena spółki oscyluje wokół poziomu 63 mln zł. Branża, zespół, finansowanie publiczne projektów oraz długoterminowe plany rozwoju sprawiają, że Pure Biologics pozytywnie wyróżnia się na mapie spółek z NewConnect.

Spotkanie z zarządem Pure Biologics już we wtorek 22 października

W przyszłym tygodniu wszyscy inwestorzy będą mieli niepowtarzalną okazję spotkać się z Pure Biologics i posłuchać o planach zarządu na przyszły rok.

W trakcie spotkania omówione zostaną realizowane projekty innowacyjne oraz perspektywy rozwoju spółki w najbliższych okresach. Poprowadzi je założycie i prezes zarządu Pure Biologics S.A. dr Filip Jeleń.

  • Termin: 22 października (wt), godz. 17:00
  • Lokalizacja: Warszawa

Szczegóły zostaną przesłane zainteresowanym osobom. Informację dot. chęci uczestnictwa prosimy przesyłać do 21 października (poniedziałek) na adres purebiologics[at]innervalue[dot]pl. Liczba miejsc jest ograniczona.

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.