Nadchodzi czas spółek biotechnologicznych – mówi analityk, który przewidział hossę na bitcoin
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
08 gru 2020, 07:00

Nadchodzi czas spółek biotechnologicznych – mówi analityk, który przewidział hossę na bitcoinie

Ten sam analityk, który namawiał w czerwcu 2015 roku do kupowania bitcoina, teraz namawia do inwestowania w biotechnologię.

Był czerwiec 2015 roku, gdy Jeff Brown – założyciel firmy Brownstone Research i inwestor wyspecjalizowany w spółkach technologicznych – zwrócił uwagę w swoim tekście „What’s the Big Deal With Bitcoin?” na bitcoina. Wtedy było to technologiczne novum, obserwowane przez niewielką grupę ludzi. Jeszcze mniej osób kupowało bitcoina. W ciągu 5 ostatnich lat bitcoin wyceniany w USD podrożał o około 4 743%.

Jeff Brown rekomenduje: kupuj biotechnologię

Teraz ten sam Jeff Brown znów wskazuje na rodzaj aktywa, którym interesuje się garstka osób. Oczywiście, umowna garstka - na tle wielkiego rynku kapitałowego, po którym poruszają się setki milionów inwestorów. „Wierzę, że w najbliższych latach zobaczymy nowy, wielki rynek byka, który okaże się większy, niż rynek byka na bitcoinie z lat 2015-17. Ale ten rynek byka nie będzie miał nic wspólnego z kryptowalutami” – pisze Brown.

Według niego, nadchodzi złoty czas dla spółek biotechnologicznych. „Medycyna będzie szła w tym kierunku, by leczyć i zapobiegać, biorąc pod uwagę genom i cechy biologiczne każdego człowieka z osobna. Medycyna stanie się bardziej precyzyjna, niż kiedykolwiek wcześniej. Zalecam inwestowanie w spółki biotechnologiczne, które będą podążały tą drogą.

Zdaniem Browna, wszelkie innowacje technologiczne – takie jak super szybkie komputery czy sztuczna inteligencja – zostaną niedługo zaprzęgnięte w służbie biotechnologii. „Już za chwilę medycyna zacznie się rozwijać w tempie nie widzianym nigdy w historii. I nie chodzi mi tutaj tylko o terapie indywidualne. Zaczną pojawiać się innowacyjne leki, a technologie półprzewodników będą wykorzystywane do przyspieszenia analizy protein. Z kolei sztuczna inteligencja będzie pomagała pojąć specyfikę związku naszego ludzkiego materiału genetycznego z poszczególnymi chorobami” – podkreśla Jeff Brown.

Zobacz także: SEL24 od Ryvu to Wiedźmin 1, a OATD-01 od OncoArendi to Wiedźmin 2 polskiej biotechnologii. Kto będzie Wiedźminem 3 biotechu?

Takich sukcesów, jak AbCellera, będzie więcej

Według Browna, pandemia COVID-19 spotęguje pozytywny trend w biotechnologii. „Ona uświadomiła ludziom na całym świecie, jak ważny jest rozwój technologiczny medycyny” – uważa założyciel firmy Brownstone Research.

Brown podaje przykład spółki biotechnologicznej, której osiągnięcia dzięki pandemii zostały docenione. Chodzi o firmę AbCellera, która w marcu przetestowała przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji kroplę krwi osoby zarażonej koronawirusem. Jej technologia pozwoliła na przeszukanie 5 mln komórek w ciągu 11 dni, dzięki czemu odkryto 500 przeciwciał, które pomogły pacjentowi zwalczyć chorobę. Gdyby nie ta najnowsza technologia spółki AbCellera, test ten trwałby… kilka lat!

Efekt? Farmaceutyczny gigant Eli Lilly złożył firmie AbCellera propozycję kooperacji. W czerwcu firma AbCellera przekazała swoją terapię opracowaną przy pomocy AI do testów klinicznych. Dnia 10 listopada U.S. Food and Drug Administration zaakceptowała lek bamlanivimab (LY-CoV555) – pierwszy specjalnie zaprojektowany do atakowania SARS-CoV-2. “Jeszcze raz podkreślam, że dzięki użyciu AI coś, co powinno zająć lata, trwało 11 dni. Dzięki temu mamy już w USA skuteczną terapię anty-covidową” – podkreśla Brown.

Według niego, kapitał będzie teraz płynął w kierunku spółek biotechnologicznych szerokim strumieniem. „Spółki biotechnologiczne w trakcie tegorocznych IPO zebrały 23 mld USD. Fundusze venture capital zauważyły branżę biotechnologiczną, jej doniosłość. W 2020 roku włożą w nią co najmniej 34,6 mld USD, co oznacza wzrost rocznych nakładów o 327% w porównaniu z 2010 rokiem. A to dopiero początek. Smart money zaczynają się pozycjonować pod wielkie medyczne innowacje, które w ciągu kilkunastu najbliższych lat zachwycą świat. Smart money nie chcą ominąć wielkiej hossy na spółkach branży biotechnologicznej” – wskazuje Brown.
 

Nakłady inwestycyjne branży VC na biotechnologię (mld USD)

venture capital

Źródło: J. Brown / PitchBook
 

A my tylko przypominamy, że na warszawskiej giełdzie jest już notowanych kilka spółek biotechnologicznych, które mają bardzo duży potencjał rozwojowy, żeby wymienić choćby Ryvu Therapeutics, Onco Arendi, Pure Biologics (jeszcze NewConnect, ale już za chwilę na rynku głównym) czy Celon Pharma.

Zobacz także: 18 spółek, które wypłaciło w 2020 wyższą dywidendę pomimo epidemii, a w 2021 mogą wypłacić jeszcze wyższą

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.