Molecure odzyska prawa do cząsteczki OATD-01 od Galapagos. Ipopema zawiesza rekomendację
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
24 cze 2022, 09:45

Molecure odzyska prawa do cząsteczki OATD-01 od Galapagos. Ipopema zawiesza rekomendację

Molecure (d. OncoArendi), odzyska wszystkie prawa do cząsteczki OATD-01, w następstwie trwającego przeglądu strategii przez Galapagos. Jednocześnie Ipopema zawiesiła wydawanie rekomendacji spółki.

W związku z przeglądem strategii i ze zmianą priorytetów w podejściu do pipeline’u projektów, zarząd Galapagos postanowił zwrócić nieodpłatnie wszystkie prawa do OATD-01 do Molecure.

Zarząd Molecure cieszy się z odzyskania praw do OATD-01

Molecure odzyskało pełne i wyłączne prawa do cząsteczki, związane z nią dane, prawa własności intelektualnej oraz wytworzoną substancję aktywną i tabletki. Ponadto do spółki wróciły wyniki wszystkich badań, w tym z rozwoju przedklinicznego i klinicznego OATD-01, które były prowadzone przez Galapagos w ciągu ostatnich 18 miesięcy.

Polska firma biotechnologiczna zatrzyma też kwotę 27 mln euro, którą otrzymała w listopadzie 2020 r. jako część umowy licencyjnej. Wesprze ona finansowanie dalszego badania klinicznego II fazy OATD-01.

Molecure zamierza dalej rozwijać badania i pozyskać nowego partnera.

„Ponadto Molecure jest przekonane, że pozytywne wyniki z planowanej II fazy badania PoC u pacjentów z sarkoidozą, zwiększą szansę Spółki na ponowną komercjalizację OATD‑01 i platformy chitynazowej” - podano w komunikacie spółki.

„Doceniamy czas naszej owocnej współpracy z Galapagos i cieszymy się z odzyskania praw do cząsteczki OATD-01, która w naszej ocenie ma duży potencjał w leczeniu wielu chorób układu oddechowego. Dotychczas wygenerowane dane wskazują na atrakcyjny profil OATD-01, dlatego po aktualizacji strategii dalszego rozwoju klinicznego tej cząsteczki planujemy pozyskanie partnera w niedalekiej przyszłości” – komentuje dr Marcin Szumowski, prezes zarządu Molecure.

Ipopema zawiesza rekomendację. Kurs na otwarciu mocno spada

Analitycy Ipopema Securities zawiesili wydawanie rekomendacji dla Molecure. Wcześniej ten dom maklerski rekomendował zakup akcji spółki. W raporcie z grudnia ustalono cenę docelową 55 zł za akcję.

Oczywiście zawieszenie wynika z podania informacji o rozwiązaniu umowy licencyjnej przez Galapagos, która była podpisana w listopadzie 2020 r.

"Informacja negatywna. Wycenialiśmy platformę chitynazową na PLN 38/akcję oraz zakładaliśmy, że Molecure otrzyma od partnera w tym roku płatność 3 mln euro. Ponieważ uważamy, że informacja znacząco obniża prawdopodobieństwo sukcesu tego projektu, zawieszamy naszą rekomendację dla Molecure. Nasza ostatnia wycena wartości godziwej Molecure (PLN 55/akcję), zawierała również wycenę platformy arginazowej (OATD-02) na poziomie PLN 11/akcję" - podano w raporcie .

Kurs akcji Molecure na piątkowej sesji otworzył się z kilkunastominutowym opóźnieniem. Spółka notowana jest w piątek rano 24 czerwca, przy kursie -36%.

Finansowy Twitter nie jest dziś rano łaskawy dla zarządu Molecure.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.