Odwiedziliśmy nowy zakład produkcji terapii komórkowych PolTREG i sprawdziliśmy jak spółka biotechnologiczna przygotowuje się do komercjalizacji swojej technologii

Odwiedziliśmy nowy zakład produkcji terapii komórkowych PolTREG i sprawdziliśmy jak spółka biotechnologiczna przygotowuje się do komercjalizacji swojej technologii [WIDEO]

PolTREG to notowana na GPW spółka biotechnologiczna, która rozwija innowacyjną metodę leczenia chorób terapiami komórkowymi. Polska spółka właśnie uruchomiła nowy zakład produkcyjny, który odwiedziliśmy w ramach projektu #GiełdowaTurystyka.

PolTREG to światowy lider w rozwoju terapii komórkowych opartych o komórki TREG. Spółka dysponuje unikatową w tym zakresie wiedzą. Jej zespół ma 17 lat doświadczeń w rozwijaniu tej technologii i jako pierwszy na świecie podał pacjentom komórki typu TREGs. Od tej pory spółka dysponuje nowoczesnym Centrum Badawczo-Rozwojowym, które stanowi kompletną i unikalną w skali światowej platformę rozwojową, które zwiększa potencjalne zainteresowanie i atrakcyjność spółki w oczach partnerów strategicznych.

Zobacz także: PolTREG zakończył budowę I etapu inwestycji w zakład do produkcji terapii komórkowych

Najnowocześniejszy zakład wytwarzania terapii komórkowych w Europie

Na świecie nie ma wielu firm, które dysponują wytwórnią terapii komórkowych. Uruchomiony zakład PolTREG jest jednym z najnowocześniejszych w Europie. Docelowo spółka będzie dysponować 2100 mkw. powierzchni laboratoryjnej i 15 liniami produkcyjnymi, o maksymalnej przepustowości do 700 partii terapii rocznie. Produkcja terapii komórkowych i genowych jest dość złożona, dlatego strategiczne znaczenie tego obiektu jest bardzo duże. Zakład PolTREG umożliwi wytwarzanie własnych terapii w dużej skali. Spółka będziemy mogła również świadczyć usługi w zakresie rozwoju i produkcji (CDMO) dla zewnętrznych podmiotów zgodnie ze standardami GMP/cGMP.

W ramach projektu #GiełdowaTurystyka mieliśmy okazję odwiedzić poprzednie laboratoria, w których do tej pory spółka rozwijała swoją technologię oraz nowo otwarty zakład produkcyjny.
 

Projekty w fazie klinicznej i gorący obszar partneringowy

PolTREG dysponuje najbardziej zaawansowanym na świecie piplinem badawczym w obszarze komórek typu TREG. W tej chwili spółka koncentruje się na wykazaniu skuteczności swoich terapii w leczeniu chorób autoimmunologicznych. Najbardziej zaawansowane projekty polskiej spółki znajdują się obecnie w 1 i 2 fazie klinicznej, we wskazaniach leczenia Cykrzycy Typu 1 oraz Stwardnienia Rozsianego. Warto przy tej okazji dodać, że Polska spółka w ramach wyjątku szpitalnego leczyła swoimi terapiami do tej pory ponad 100 pacjentów.
 

Pipline projektów badawczych PolTREG

PolTREG pipline projektów


W ostatnich kwartałach na globalnym rynku widoczny jest wzrost zainteresowania terapiami komórkowymi. Potwierdzają to chociażby zawarte transakcje partneringowe w tych obszarach. W styczniu tego roku firma TRex Bio udzieliła Eli Lilly licencji do trzech projektów będących na etapie badań przedklinicznych. W ramach tej transakcji TRex Bio otrzymało 55 mln USD upfront payment, oraz ma prawdo do 1,1 mld USD płatności uzależnione od realizacji kamieni milowych oraz płatności z tantiem ze sprzedaży.

Firma Regeneron nawiązała natomiast współpracę z Sonoma Biotherapeutics, która dotyczy rozwoju terapii TREG w autoimmunologii. Wartość płatności upfront w przypadku tej transakcji wyniosła 75 mln USD, a wartość potencjalnych kamieni milowych to 45 mln USD.

Vertex Pharmaceuticals natomiast kupił niewyłączną licencję od CRISPR Therapeutics na technologię CRISPR/Cas9, w celu przyspieszenia rozwoju hipoimmunologicznych terapii komórkowych w cukrzycy typu 1. Wartość płatności upfront wyniosła 100 mln USD, a wartość potencjalnych kamieni milowych w ramach tej transakcji opiewa na 230 mln USD.

To nie koniec, bo w czerwcu tego roku firma Quell Therapeutics podpisała umowę o współpracy oraz umowę licencyjną z AstraZeneca w celu opracowania, produkcji i komercjalizacji zmodyfikowanych terapii komórkowych TREG w chorobach autoimmunologicznych. Quell otrzyma 85 mln USD płatności upfront i jest uprawniona do otrzymania ponad 2 mld USD za dalsze etapy rozwoju i komercjalizacji oraz tantiemy z potencjalnej sprzedaży.
 


Warto zaznaczyć, że wszystkie wymienione wyżej transakcje zostały zrealizowane przez spółki dysponujące projektami na wcześniejszym etapie rozwoju niż PolTREG, co może stanowić pewnego rodzaju punkt odniesienia dla potencjalnej transakcji partneringowej polskiej spółki.

Zobacz także: Biotechnologiczna spółka PolTREG gotowa do pozyskania partnera branżowego w 2023 r.

Przygotowania do komercjalizacji technologii 

Polska spółka widzi sprzyjające otoczenie rynkowe do realizacji umowy partneringowej z dużą zagraniczną spółką i zamierza w związku z tym w możliwie najlepszy sposób przygotować się do ewentualnej transakcji. Dlatego w ostatnim czasie PolTREG podpisał umowę z firmą IQVIA, wiodącym globalnym dostawcą zaawansowanych rozwiązań analitycznych, technologicznych i badań klinicznych dla branży life science. W ramach współpracy IQVIA zidentyfikuje możliwości w zakresie nawiązania partnerstwa strategicznego z globalnymi firmami farmaceutycznymi.

Zobacz także: PolTREG rozpoczyna współpracę z IQVIA. Globalny partner wesprze spółkę w procesie komercjalizacji technologii

Dodatkowo PolTREG zatrudnił nowego Chief Businnes Development Officera z doświadczeniem w realizowaniu transakcji partneringowych. Jean-Louis Escary posiada specjalistyczną wiedzę oraz ponad 20-letnie doświadczenie w branży biotechnologicznej i farmaceutycznej, gdzie pełnił m.in. funkcję globalnego lidera projektów waloryzacji i monetyzacji aktywów farmaceutycznych dla Sanofi oraz starszego doradcy ds. optymalizacji aktywów farmaceutycznych dla Ipsen Pharma i Les Laboratoires Servier. Współuczestniczył też w budowaniu portfela dla firmy Tier 1 VC Orbimed Israel Partners.
 

Kurs akcji PolTREG od debiutu na GPW

Poltreg (1)

Materiał powstał przy współpracy ze spółką

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.