Przejdź do treści

udostępnij:

Kategorie

Mocne spadki na akcjach Medicalgorythmics. Wypowiedzenie umowy przez React znacząco pogorszy wyniki finansowe spółki, zwraca uwagę analityk

Udostępnij

Akcje Medicalgorythmics mocno tracą na wartości na dzisiejszej sesji. To reakcja na wypowiedzenie przez React Holding umowy o współpracy z Medi-Lynx, spółką która w głównej mierze odpowiadała za przychody polskiej spółki z rynku Stanów Zjednoczonych.

Akcje Medicalgorythmics tracą na dzisiejszej sesji ponad 17% w reakcji na informację o wypowiedzeniu umowy przez amerykańskiego partnera, który odpowiadał za całość przychodów spółki z rynku amerykańskiego.

Zobacz także: Medicalgorithmics z nową strategią rozwoju do 2026 r.

 

- Rozwiązanie Umów z React zgodnie z wypowiedzeniem ma nastąpić ze skutkiem na dzień 31 grudnia 2023 r. Do końca Q2 2023 Grupa React była jedynym klientem Spółki w USA generującym przychody na tym rynku, struktura terytorialna przychodów z wyszczególnieniem przychodów z USA została opublikowana w skonsolidowanym śródrocznym sprawozdaniu finansowym za pierwsze półrocze 2023 r., dodatkowo przychody te maleją sukcesywnie pozostając powyżej poziomów minimalnych określonych w Umowach z React (por. Raport bieżący nr 52/2022 z 28 lipca 2022 r.). Dodatkowo Spółka prowadzi rozmowy w sprawie ewentualnej kontynuacji współpracy z React od 2024 r. - czytamy w komunikacie.

Medicalgorythmics od 2022 roku transformuje swój model biznesowy z wyłącznej dystrybucji swoich produktów na rynek USA poprzez Medi-Lynx do otwartej współpracy z wieloma dystrybutorami i instytutami. Zarząd spółki ocenił więc powyższe zdarzenie w kontekście przyjętej i realizowanej przez Spółkę strategii rozwoju na lata 2023 - 2026 oraz poinformował, że przyjęta przez Emitenta strategia i realizowany plan działania uwzględniał i przygotowywał Spółkę na powyższe ryzyko wypowiedzenia Umów z React na rynku amerykańskim związane z wypowiedzeniem wyłączności na korzystanie z technologii Spółki i zmianą strategii na tym rynku.

Kurs akcji Medicalgorythmics od początku 2023 roku

Medicalgorythmics

Zobacz także: Dla innowacji medycznych zrezygnował z kariery chirurga. Dzisiaj zarządza funduszem VC - Kris Siemionov, Podcast 21% rocznie

Wypowiedzenie umowy nie pozostanie bez wpływu na wyniki Medicalgorythmics

Łukasz Kosiarski, analityk Ipopema Securities, pokrywający Medicalgorythmics w ramach programu pokrycia analitycznego GPW negatywnie ocenił informacje o wypowiedzeniu umowy przez React.

- Materializuje się ryzyko wysokiej ekspozycji na React, które wskazywaliśmy w raporcie inicjującym. Właściciel React posiada dwie firmy IDTF, drugą jest MediComp która ma własną technologię alternatywną do Pocket ECG, więc mając w pamięci słabe wyniki finansowe Medi-Lynx (permanentne straty) istniało wysokie ryzyko, że w szukaniu oszczędności zdecyduje się rozwiązać umowę z Medicalgorithmics. Jest to ryzyko znane, które spółka komunikowała i zaadresowała w aktualnej strategii, dzięki czemu jest w stanie zminimalizować jej negatywny wpływ w średnim terminie. - skomentował Kosiarski.

- Ubytek ten będzie odrobiony przez umowy z nowymi IDTF, spółka podpisała w ostatnich miesiącach umowy z IDTF oraz umowy na integrację ze sprzętem innych firm co pozwoli na osiągnięcie pewnych przychodów z rynku USA już od 1Q24 ale naszym zdaniem nie uchroni MDG przed znaczącym pogorszeniem wyników od 1Q24. W całym 2024 wstępnie zakładamy ze stratę EBITDA w wysokości kilka mln PLN. Zakładamy break-even na poziomie EBITDA w 2025, EBIT w 2026 roku. - dodał analityk.

Medicalgorythmics konsekwentnie przygotowuje się do odbudowy przychodów. W dniu 10 października br. spółka zawarła umowę z notowaną na NASDAQ spółką technologiczną, która jest jednym z 3 największych podmiotów w branży nieinwazyjnej diagnostyki monitoringu kardiologicznego na rynku amerykańskim. Umowa przewiduje integrację i ocenę technologii Spółki w celu oceny możliwości zawarcia umowy partnerskiej, a pod warunkiem pozytywnej oceny integracji Spółka zapewni certyfikację wykonanej integracji z urządzeniem partnera.

Ponadto, 20 października br. spółka zawarła porozumienie z publicznie notowanym globalnym dostawcą jednych z najlepiej ocenianych urządzeń do diagnostyki arytmii zakładające integrację oprogramowania Spółki z urządzeniami partnera w celu przeprowadzenia testów pilotażowych dla oceny efektywności i korzyści z zastosowania oprogramowania Spółki pod kątem potencjalnej długoterminowej współpracy stron w celu wspólnej komercjalizacji rozwiązań chmurowych do diagnostyki arytmii, o czym Emitent poinformował raportem bieżącym nr 31/2023 z dnia 20 października 2023 r.

Zobacz także: Technologie Medicalgorithmics i Kardiolytics są komplementarne i mogą nam pozwolić wejść na znacznie większy rynek niż ten na którym działamy - Maciej Gamrot i Przemysław Tadla

 

Udostępnij