Kryzys na rynku kryptowalut zaczyna dotykać polski krypto biznes. Dopadł już Zaorskiego, Bentyna, Belkę i Piecha
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
19 lut 2019, 06:59

Kryzys na rynku kryptowalut zaczyna dotykać polski krypto biznes. Dopadł już Zaorskiego, Bentyna, Belkę i Piecha

Polski krypto-sen pryska jak bańka mydlana. Projekt EraCoin spółki BitEvil Marii Belki okazał się porażką. Kryptowalutowa współpraca Merlina i Krypto Jam Rafała Zaorskiego zakończyła się fiaskiem. Giełda kryptowalut BitMarket24 ogłosiła zakończenie działalności. Przestał istnieć Polski Akcelerator Technologii Blockchain prowadzony przez prof. Krzysztofa Piecha. Problemy ma Pracownia Nowych Technologii Szczepana Bentyna.

Dwa miesiące temu zwracaliśmy uwagę, że przez branżę kryptowalut w USA przetoczyła się fala bankructw. Jest to głównie efekt tego, że kopanie Bitcoina jest coraz mniej opłacalne, a jego kurs nie może się wydostać z mocnego trendu spadkowego.

Wszystko wygląda na to, że fala problemów dla branży kryptowalutowej z lekkim opóźnieniem dotarła też do Polski. W ostatnich dniach doszło do kilku zdarzeń, które na to wskazują.

Zobacz także: Fala bankructw w branży kryptowalut, ze względu na spadającą opłacalność wydobycia Bitcoin

Fiasko współpracy Merlina i Krypto Jam Rafała Zaorskiego

13 lutego spółki Merlin i Krypto Jam rozwiązały umowę o współpracy z sierpnia 2018 roku. W jej ramach miało dojść do „tokenizacji lojalności klientów e-commerce w ramach Merlin Group przez stworzenie programu lojalnościowego mLoyalty, opartego na tokenach użytkowych”. Rozwiązanie umowy nastąpiło na mocy porozumienia stron. Nie powoduje wzajemnych roszczeń oraz zobowiązań finansowych.

„W ocenie spółki - uwzględniającej wielomiesięczną analizę techniczną rynku kryptowalut w ostatnim kwartale 2018 oraz w pierwszych tygodniach 2019 roku - kondycja rynku cyfrowych walut, na którym bazować miały tokeny stanowiące podstawę projektu mLoyalty, nie sprzyja pełnej i efektywnej realizacji zawartych w umowie celów” – napisała spółka Merlin w komunikacie.

Obecnie kurs notowanej na NewConnect spółki Merlin powrócił do poziomu z kwietnia 2018 roku. Co ciekawe, w okresie maj-lipiec 2018 roku urósł o kilkaset procent.

Na łamach portalu Bankier.pl Rafał Zaorski tłumaczył, że przyczyną fiaska współpracy z Merlinem była zmiana priorytetów tejże spółki. Wszystkie siły rzuciła ona na integrację dwóch platform ProfitM i Merlin Group.

- Projekt mLoyalty z naszej strony został przygotowany do wdrożenia. Ponieśliśmy pewne nakłady finansowe i to jest ryzyko każdej spółki zajmującej się nowoczesnymi technologiami – przyznał Zaorski.
 

Notowania Merlin Group – 1 rok

Merlin Group

Trwa zły okres Pracowni Nowych Technologii Szczepana Bentyna

Od jesieni ubiegłego roku trwa trudny okres dla Pracowni Nowych Technologii (PTN) Szczepana Bentyna. Przyznał on, że jej kłopoty finansowe wynikają m.in. ze spadków cen na rynku mocy obliczeniowej oraz wzrostu cen energii elektrycznej w Polsce.

„Pracownia Nowych Technologii podjęła szereg działań zmierzających do poprawy sytuacji spółki, na co wskazuje m.in. realizacja procesu przeniesienia Data Center poza granice Polski. O działaniach, a także sytuacji finansowej na bieżąco informowani są Inwestorzy, którzy biorą również udział w procesie podejmowania kluczowych decyzji” – wskazuje PTN.

- Sytuacja finansowa spółki jest dzisiaj lepsza, niż jeszcze w zeszłym roku. Inwestorzy zdawali sobie sprawę z jej kondycji już w listopadzie wiedząc, że będzie miała problemy z uregulowaniem pożyczek – powiedział Szczepan Bentyn w wywiadzie dla portalu Comparic.pl.

Będzie nowa strategia BitEvil, bo EraCoin to porażka

14 lutego zarząd notowanej na NewConnect spółki BitEvil zdecydował o rozpoczęciu prac nad weryfikacją strategii. „Decyzja ta wynika z konieczności weryfikacji poszczególnych elementów Strategii Spółki, w szczególności w obszarze dotyczącym rozwoju platformy EraCoin i BrandSabbath” – przyznaje BitEvil.

Spółka Marii Belki przyznaje, że w przypadku EraCoin projekty ICO (Initial Coin Offering) kończą się niepowodzeniem (wypiera je alternatywny i znacznie bardziej bezpieczny projekt: Security Token Offering, STO). „W przypadku BrandSabbath zysk z przeprowadzonych kampanii marketingowych był za niski w stosunku do wkładu pracy, zaś próby oszustw i wyłudzeń budżetów marketingowych były plagą każdej kampanii. Prowadzenie projektu w dotychczasowym modelu nie spełnia przyjętych oczekiwań” – przyznaje BitEvil.

Zobacz także: Wystartowała Polska kryptowaluta EraCoin. Spółka BitEvil z NewConnect stoi za tym przedsięwzięciem

Teraz spółka Marii Belki zapowiada, że chce zacząć pracować nad zbudowaniem platformy, która „w nowatorski sposób pomoże rozwijać indywidualne talenty młodych ludzi, pomoże im poszerzać swoją wiedzę w kierunku zgodnym z zapotrzebowaniem aktualnego oraz prognozowanego rynku pracy IT, budową innowacyjnych rozwiązań informatycznych, wykorzystujących technologię blockchain jako narzędzia do zarządzania, planowania energetycznego oraz sprzedażowego w obszarach takich jak: energetyka, trading energią, OZE, blockchain, magazyny energii, klastry energii oraz wirtualne elektrownie”.

Aktualizacja strategii BitEvil powinna pojawić się w formie raportu do 18 lutego 2019 roku.
 

Historia notowań spółki BitEvil

Bit Evil

Dziś zamyka się BitMarket24

Na początku lutego giełda kryptowalut BitMarket24 ogłosiła, że kończy działalność. Wcześniej, w II połowie stycznia, została wpisana na listę ostrzeżeń KNF z uwagi na „nieuprawnioną działalność w zakresie świadczenia usług płatniczych lub w zakresie wydawania pieniądza elektronicznego”.

Klienci mają czas na wypłacanie pieniędzy i kryptowalut do 19 lutego. Po tym terminie wszystkie środki zostaną zwrócone na ostatni rachunek bankowy, z którego przyszły.

Polski Akcelerator Technologii Blockchain już nie przyspieszy

No i na deser: przestał działać Polski Akcelerator Technologii Blockchain prowadzony przez prof. Krzysztofa Piecha.

- NCBR rozwiązał umowę i kazał mi zwrócić z prywatnych środków 1 mln zł, które ponad 20 zatrudnionych osób dostało. Uroki stawiania czoła NBP... – potwierdza Strefie Inwestorów prof. Piech.

Prof. Piech wskazuje, że akcelerator zdążył przygotować m.in. projekt Dokuchain, który jest najbardziej perspektywiczny.

- Z kolei projekt iVoting szuka nadal inwestora - są na dobrej drodze. Jeśli chodzi o pozostałe projekty, tak naprawdę nie zdążyliśmy jeszcze ich rozkręcić. I tak nasz akcelerator był najlepszym, jakie NCBR dofinansował... – podkreśla prof. Piech.

Ale się porobiło. „Polish crypto dream” powoli zmienia się w koszmar. Oczywiście, życzymy wszystkim kryptowalutowym biznesom wszystkiego najlepszego, ale jednocześnie nie ukrywamy, że jesteśmy sceptycznie nastawieni co do ich przyszłości. Żal nam tylko tych wszystkich inwestorów, którzy umoczyli swoje pieniądze w różnego rodzaju krypto-projektach. Wśród tych inwestorów większość to zapewne młodzi ludzie, którzy w ten sposób mogli się zniechęcić do inwestowania.

Zobacz także: Rozkwita sztuka inspirowana kryptowalutami. Wiele wskazuje, że może być lepszą inwestycją niż Bitcoin

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.