Bitcoin zabiją regulacje, nawet jeśli odniesie sukces – ostrzega Dalio
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
16 wrz 2021, 14:58

Jeśli nawet Bitcoin odniesie sukces to i tak zabiją go regulacje, ostrzega Ray Dalio

Ray Dalio, miliarder inwestor i założyciel Bridgewater Associates, największego na świecie funduszu hedgingowego, powiedział, że im większy sukces odniesie Bitcoin, tym bardziej prawdopodobne jest, że zostanie zneutralizowany przez rządy i regulatorów wspierających tradycyjne systemy monetarne.

Jego scenariusz zakłada, że regulatorzy ostatecznie przejmą kontrolę nad kryptowalutami jeśli cyfrowe aktywa zdominują główny nurt.

SEC chce uregulować rynek krypto

Amerykańscy regulatorzy starają się zwiększyć swój nadzór nad rynkiem kryptowalut, ponieważ „rajdy spekulacyjne” przyciągają coraz więcej zainteresowanych szybkim i ryzykownym zyskiem. Przewodniczący amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, Gary Gensler, powiedział, że instytucje pracują nad zestawem zasad, który ochroni inwestorów poprzez uregulowanie nowych cyfrowych aktywów.

W wywiadzie dla CNBC, w środę, Dalio powtórzył swoją opinię na temat rządów, które mają moc, aby podciąć wzrost rodzącego się rynku kryptowalut w tym Bitcoina i Ethereum, która mogą stanowić zagrożenie dla konwencjonalnych finansów i globalnych banków centralnych. „Z jednej strony jest Salwador, który aplikuje Bitcoina u siebie, a z drugiej strony masz Indie oraz Chiny, które za wszelką cenę chcą się go pozbyć. Są jeszcze Stany Zjednoczone, które próbują go kontrolować”, powiedział inwestor.

Zobacz także: Nadchodzi amerykański ETF na bitcoina, może wywindować cenę kryptowaluty

Bitcoin wchodzi do mainstreamu

W czerwcu Salwador stał się pierwszym krajem, który przyjął Bitcoina jako prawny środek płatniczy. W tym samym czasie Indie pracują nad ustawą, która penalizuje górników i osoby handlujące kryptowalutami.

Dalio powiedział, że Bitcoin może nie mieć większej wartości fundamentalnej ani obiektywnej, ale nadal jest przydatny w dywersyfikacji portfela. Jego zdaniem warto rozważyć wszystkie alternatywy dla gotówki i wszystkie alternatywy dla niektórych aktywów finansowych. „Nie jestem ekspertem, ale myślę, że Bitcoin ma znaczenie jeżeli chodzi o dywersyfikacje”, dodał.

Dalio, wybitna postać w świecie finansów, posiada majątek netto w wysokości 20 mld USD, jak podaje Forbes. Dalio wyjaśnił, że utrzymuje pewną ilość kapitału w Bitcoinie i to jest niewielki procent tego co ma w złocie, a tam też nie lokował dużo gotówki.

cash-is-trash

Zobacz także: Trwa wyprzedaż na kryptowalutach, a JP Morgan uważa, że Ethereum to okazja inwestycyjna

Inwestor już w przeszłości wielokrotnie wspominał, że jest byczo nastawiony do kryptowalut jako cyfrowego mechanizmu rozliczeniowego.

BITCOIN-cena

Zobacz także: Jednodniowy krach na kryptowalutach. Co stoi za spadkami na Bitcoinie?

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.