Crowdfunding na budowę wierzelni Pinta Barrel Brewing na CrowdWay
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
09 maj 2019, 07:05

Crowdfunding browaru rzemieślniczego - spółka Pinta Barrel Brewing zbiera kapitał na budowę własnej warzelni

Właśnie wystartowała zbiórka crowdfundingowa organizowana przez Pinta Barrel Brewing. Spółka chce pozyskać pieniądze na budowę własnej warzelni w okolicy Beskidu Żywieckiego. Mają być w niej produkowane rzemieślnicze piwa, warzone w beczkach po mocnych alkoholach. Akcja crowdfundingowa potrwa do 24 czerwca, a w ofercie można kupić prawie 450 tys. akcji po 9,25 zł każda.

crowdway

Co warto wiedzieć o browarze Pinta?

Jak mówią sami o sobie „dokonali piwnej rewolucji w Polsce”. Na przełomie 2010 i 2011 roku stworzyli pierwsze piwa rzemieślnicze, aby urozmaicić rynek alkoholi w kraju i dorównać europejskiemu, czy nawet amerykańskiemu rynkowi. Skupiają się na produkcji piwa kraftowego. W ich ofercie można znaleźć kilka stałych piw, oraz pozycje często zmieniane, dostosowane do aktualnych trendów i sezonów. Od momentu powstania Browaru Pinta stworzyli już ponad 150 odmian niskoprocentowego alkoholu.

- Na liście 10. najlepiej ocenianych piw Pinty królują odmiany Barrel Aged. To kategoria premium, a zarazem nisza, która w Polsce dopiero się kształtuje – wyjaśnia Grzegorz Zwierzyna, prezes PINTA Barrel Brewing.
 

pinta 2018


Pierwsze piwo Browaru Pinta było odmianą amerykańskiego piwa IPA. Nazwane zostało „Atak Chmielu” i wciąż jest dostępne w ofercie. Obecnie piwa są warzone w Zawierciu oraz w Zarzeczu, jednak założyciele browaru zamierzają stworzyć własny zakład. Mają gotową działkę w miejscowości Wieprz, koło Beskidu Żywieckiego.

Spółka Browar Pinta istnieje od 2010 roku, natomiast Pinta Barrel Brewing została założona w marcu tego roku w celu uruchomienia budowy warzelni. Celem nowo powstałej spółki jest m.in. uruchomienie własnego browaru na początku 2021 roku. Przy zakładzie ma powstać tzw. taproom, w którym będzie można degustować warzone piwo.

Na ten moment sprzedaż piwa jest prowadzona głównie w restauracjach czy pubach. Spółka nie planuje wprowadzenia swojego produktu do supermarketów, natomiast myśli o własnej sieci pubów. Zamierza systematycznie zwiększać sprzedaż – w 2021 ma to być 2100 hl, a już dwa lata później 2800 hl piwa rocznie. Według danych zgromadzonych przez ZPPP Browary Polskie wzrasta sprzedaż piw premium w kraju. Z badań wynika także, że Polacy są smakoszami piwa i interesują ich nowe smaki. Według prognoz finansowych Browaru Pinta, otwarcie warzelni zwiększy sprzedaż oraz zysk spółki. Jednak, należy zaznaczyć, że sama spółka zależna Pinta Barrel Brewing, do momentu uruchomienia produkcji nie będzie generować zysków.
 

prognoza finansowa

Źródło: Pinta Barrel Brewing

Browar Pinta Barrel Brewing

Zbiórka ma na celu pozyskanie 4 mln zł, dzięki którym spółka będzie mogła zrealizować budowę własnej warzelni. Realizacja projektu ma się rozpocząć w listopadzie 2019 roku i potrwać 15 miesięcy. Z założenia produkcja ma wystartować w 2021 roku.

Co ciekawe, w ofercie Pinty znajdą się wyspecjalizowane piwa m.in. kwaśne oraz kondycjowane. W Polsce jeszcze żaden browar nie zdecydował się na takie przedsięwzięcie. Browar stawia na rozwój Barrel Aged. Są to piwa Barrel, które zawdzięczają swój smak dojrzewaniu w drewnianych beczkach, w których wcześniej trzymano inny alkohol np. wino lub whisky. Dzięki zrealizowaniu kampanii crowdfundingowiej będzie możliwe wypełnienie tej niszy piw rzemieślniczych na polskim rynku.

Zbiórka crowdfundingowa prowadzona jest na portalu crowdway.pl przez spółkę zależną Browaru Pinta. Dla osób, które są zainteresowane zakupem akcji, przewidziano pakiet benefitów od spółki. Aby otrzymać podstawowy bonus należy wykupić minimum 36 akcji. Przykładowo, jeżeli zakupimy minimum 1080 akcji, to otrzymamy możliwość udziału w wybranym warzeniu piwa połączonego z degustacją. Akcjonariusz będzie mógł też liczyć na wypłatę dywidendy z zysku spółki proporcjonalnie do posiadanych udziałów. Osoby, które wykupią 36 tys. akcji (za 333 tys. zł) otrzymają pakiet F - wyjazd z ekipą PINTY na PINTA Hop Tour w roku 2020 lub 2021 lub 2022. Podczas wycieczki inwestorzy odwiedzą kraje, z których sprowadzane są chmiele używane do produkcji piwa.
 

Wizualizacja taproomu

taproom

Zobacz także: Plantwear zebrał już 0,5 mln zł. Spółka w I kwartale poprawiła wyniki, a do końca kampanii pozostało jeszcze 11 dni

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.