Crowdfunding Zeneris Projekty. Co warto wiedzieć o spółce
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
15 kwi 2021, 11:52

Crowdfunding Zeneris Projekty. Co warto wiedzieć o spółce

W najbliższych tygodniach ma się rozpocząć publiczna oferta akcji spółki działającej w branży energii odnawialnej. Zeneris Projekty, dostawca usług z zakresu instalacji fotowoltaicznych i hydroenergetycznych dla klientów biznesowych, planuje pozyskać do 3 mln zł na powiększenie skali biznesu i realizację inwestycji rozwojowych, takich jak akwizycje oraz nowe segmenty usług (realizacja inwestycji związanych z magazynowaniem energii). Spółka chce zadebiutować na NewConnect jeszcze w 2021 r.

Zeneris Projekty to firma, która od 14 lat działa w branży OZE, dostarczając usługi z zakresu instalacji fotowoltaicznych i hydroenergetycznych. Realizuje inwestycje z zakresu odnawialnych źródeł energii dla klientów biznesowych. Początkowo firma zajmowała się projektowaniem i realizacją projektów hydroenergetycznych dedykowanych dla inwestorów prywatnych oraz firm energetycznych Skarbu Państwa. Wraz z rozwojem działalności spółka rozszerzyła swoją ofertę realizację inwestycji fotowoltaicznych. Jako nieliczni na polskim rynku, ma w swojej ofercie usługę projektowania i budowy magazynów energii.

„Od kilku lat skupiamy się wokół dwóch głównych filarów z zakresu odnawialnych źródeł energii. Oprócz inwestycji w hydroenergetykę dla swoich klientów realizujemy również projekty instalacji fotowoltaicznych. Zrealizowaliśmy m.in. projekt dla portu lotniczego Ławica w Poznaniu, projekty dla firm Volkswagen oraz IKEA. W ostatnim czasie rozszerzamy działalność realizując zamówienia na inwestycje związane z magazynowaniem energii czy też projekty wykorzystujące rozwiązania hybrydowe.” - mówi w wywiadzie dla serwisu Automatyka B2B, prezes zarządu Mariusz Kostrzewa.

„Ostatni z obszarów rozwija się zresztą u nas coraz szybciej i jego udział w obrotach spółki rośnie. Ja sam z kolei w branży energetyki odnawialnej funkcjonuję od ponad 20 lat. Sądzę, że realizowałem projekty we wszystkich możliwych jej obszarach, również w technologiach biomasowych i biogazowych.” - dodaje.

Do tej pory spółka zrealizowała niemal 300 projektów odnawialnych źródeł energii - w hydro i fotowoltaicznych. Wśród wykonanych kontraktów firma ma zrealizowany w hydrotechnice projekt w Kędzierzynie Koźlu na Odrze o mocy 1 MW. Zeneris Projekty jako pierwszy w Polsce wykonał

instalację łączącą hydroenergetykę z fotowoltaiką. Inwestycja powstała w Siemiatyczach pozyskuje energię zarówno z wody jak i słońca.

W portfolio spółki znajduje się też wiele instalacji fotowoltaicznych wykonywanych na obiektach przemysłowych i gospodarczych.

Zeneris_projekty_www_hydroenergetyka

Model biznesowy

Zeneris Projekty wyróżnia się na tle innych coraz bardziej licznych firm, działających w sektorze odnawialnych źródeł energii. Spółka, w odróżnieniu od większości podmiotów obecnych na rynku, charakteryzuje się modelem biznesowym ukierunkowanym na współpracę z przedsiębiorcami i samorządami. W jej ofercie znajdują się usługi skierowane do gospodarstw rolnych, przemysłu i firm. Obecnie Zeneris Projekty działa w dwóch segmentach biznesowych - hydroenergetyce i fotowoltaice.

Zeneris oferuje kompleksową usługę realizacji inwestycji, w skład której wchodzą: bezpłatny audyt energetyczny, opracowanie koncepcji i projektu, pomoc w uzyskaniu pozwoleń administracyjnych, realizacja przez zewnętrzne ekipy montażowe i wsparcie w pozyskaniu finansowania. Spółka realizuje dla swoich klientów inwestycje w hydroenergetykę oraz w instalacje fotowoltaiczne, pełniąc równocześnie funkcję biura projektowego w zakresie budownictwa wodnego i samorządowego. Ponad 14 letnie doświadczenie w przygotowaniu, projektowaniu i realizacji odnawialnych źródeł energii sprawia, że spółka w swoim portfelu ma wykonane dokumentacje zarówno na farmy fotowoltaiczne, jak również projekty o mniejszych mocach, projekty prosumenckie, a w ostatnim czasie również instalacje fotowoltaicze wraz z magazynami energii i niezbędną infrastrukturą.

Zeneris_projekty_fotowoltaika_4

„Posiadamy bogate doświadczenie w przygotowywaniu projektów OZE dla firm i samorządów, traktując każdy projekt indywidualnie i optymalizując pod kątem potrzeb/specyfiki działalności klienta. W firmie mamy również własną pracownię konstrukcyjną, której projektanci analizują konstrukcje dachowe pod kątem możliwości bezpiecznego zamontowania PV. Wykonujemy również w tym zakresie inwentaryzacje i adaptacje dachów. Projektujemy indywidualne systemy montażowe, jeżeli zachodzi taka konieczność” - wyjaśnia Kostrzewa.

Wśród klientów firmy, w zakresie realizacji projektów odnawialnych źródeł energii są między innymi Tauron, Energa i PGE. Spółka realizowała także projekty dla Ikei i Volkswagena oraz kilku miast (m.in. Poznania, Wrocławia, Szczecina, Białegostoku, Rzeszowa, Będzina, Olsztyna i Gdańska).

Wartość pipeline projektów Zeneris stale rośnie, co jest wynikiem wdrożenia nowych rozwiązań marketingowych. Nowa strategia oparta jest o rozbudowaną bazę sprzedawców relacyjnych, a także systemy do bieżącej analizy baz zamówień publicznych czy danych potencjalnych klientów.

„Spółka opracowała autorski algorytm krzyżowania baz danych. Umożliwia on wyselekcjonowanie list potencjalnych klientów pod kątem działań telemarketingowych. Algorytm ten znacząco zwiększył skuteczność działania call center.” - wyjaśniono.

Plany rozwojowe Zeneris Projekty

Rozwój spółki opiera się na dwóch filarach. Pierwszym z nich jest postawienie nacisku na wzrost organiczny skali realizowanych inwestycji PV dla klientów biznesowych. Drugim są potencjalne przejęcia kompatybilnych firm z branży.

Zeneris prowadzi działalność w całym kraju, ale przede wszystkim w Wielkopolsce, Pomorzu Zachodnim i Dolnym Śląsku. Akwizycje mają umocnić lub rozszerzyć obszar działań o wschodnią i centralną część kraju.

Jedną z dróg do rozwoju organicznego ma być poszerzenie oferty inwestycji o produkty związane z magazynowaniem energii.

Rozwój rynku fotowoltaiki

W Polsce następuje obecnie wręcz skokowy wzrost zainteresowania fotowoltaiką i instalacjami tego typu, co pozytywnie wpływa także na działalność Zeneris Projekty.

Ze wszystkich sektorów OZE, to właśnie fotowoltaika rozwija się najszybciej. Na koniec 2020 r. skumulowana moc urządzeń fotowoltaicznych wynosiła 3,94 GW. Według danych PSE moc zainstalowana w fotowoltaice w KSE 1 marca 2021 r. wyniosła 4216,3 MW, a w kolejnych latach tempo wzrostu mocy ma się utrzymać – wynika z danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych.

Według prognoz IEO (Instytut Energetyki Odnawialnej), do końca 2022 r ma być oddane do użytku kolejne 2,8 GW mocy w tym sektorze energetycznym. W 2023 ma to już być łącznie 6,6 GW. Całkowita moc ma się zwiększyć do ok. 7,8 GW do 2025 r.

Prognoza mocy zainstalowanej PV

Źródła: Opracowanie własne Spółki Zeneris Projekty S.A.; Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) Raport roczny 2020 

Spółkom działającym w tym sektorze sprzyjają rosnące ceny energii elektrycznej przy jednoczesnym spadku cen technologii fotowoltaicznych i wzroście ich wydajności.

Jednocześnie ceny technologii wykorzystywanych w fotowoltaice maleją, a wydajność urządzeń rośnie, co jeszcze bardziej wspomaga atrakcyjność ofert spółek z branży.

„Zakładamy, że produkcja energii z OZE będzie coraz większa – i to bez względu na wykorzystywane technologie. Również w ujęciu długoterminowym istnieją przesłanki do prognozowania, że koszt krańcowy energii będzie malał. Sądzę, że wiele zależy tu od powodzenia rozwoju motoryzacji elektrycznej, co znacząco zwiększyłoby zapotrzebowanie na prąd i zmieniło koszty energii.” - doprecyzowuje prezes zarządu Zeneris Projekty S.A. w wywiadzie dla serwisu Automatyka B2B.

Koniunkturę na rynku OZE widać także na giełdzie. Indeks stworzony przez Instytutu Energetyki Odnawialnej wykazuje znaczny wzrost zainteresowania tym tematem wśród inwestorów nie tylko w Polsce, ale też zagranicą. W skład indeksu IEO_PV wchodzą spółki: Columbus Energy, Photon Energy, Novavis, 01Cyberaton, ML System, Sunex i Grodno.

Indeks IEO_PV

Źródło: Instytut Energetyki Odnawialnej 

Oferta akcji Zeneris Projekty w formie crowdfundingu

Zeneris Projekty w wyniku odnotowywanego w ostatnim czasie znacznego rozwoju skali biznesu, zamierza przeprowadzić ofertę publiczną akcji o wartości do 3 mln zł. Środki pozyskane z oferty publicznej, zostaną przeznaczone na zwiększenie kapitału obrotowego, rozszerzenie oferty spółki oraz potencjalne akwizycje.

Planowana przez spółkę publiczna oferta akcji zostanie przeprowadzona częściowo w formie crowdinvestingu (crowdfundingu udziałowego) na platformie Crowdconnect.pl. Szczegóły mają być przedstawione w najbliższych tygodniach.

Następnym krokiem Zeneris Projekty, po zakończeniu oferty publicznej jest przygotowanie do debiutu na rynku NewConnect. Spółka planuje wprowadzić akcje do obrotu jeszcze w 2021 r.

„Prognozy wskazują, że branża fotowoltaiczna w najbliższych latach pozostanie perspektywicznym i dynamicznie rosnącym rynkiem, a my widzimy swoje szanse szczególnie w sektorze przedsiębiorstw, optymalizujących koszty energii, którzy w zdecydowanej większości nie posiadają instalacji PV. Sprzyjające warunki rynkowe połączone z naszymi przewagami konkurencyjnymi skłoniły nas do decyzji o przeprowadzeniu oferty publicznej akcji, która przyspieszy rozwój skali działalności. Rynek jest bardzo duży i chcemy być jego znaczącą częścią, dlatego naszym kolejnym krokiem będzie debiut na NewConnect.” - podsumowuje Mariusz Kostrzewa.

Zobacz także: Debiuty w 2021 r. oraz artykuły o spółkach debiutujących

---

Wszystkie treści zawarte w artykule mają wyłącznie charakter informacyjny i edukacyjny. Decyzje inwestycyjne podjęte na ich podstawie podejmowane są na wyłączną odpowiedzialność Użytkownika Serwisu.

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.