Crowdfunding akcji MKW z sektora telemedycyny. Co warto wiedzieć?
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
11 sty 2022, 13:36

Crowdfunding akcji MKW z sektora telemedycyny. Co warto wiedzieć?

Właściciel marek TeleMed24 i ZrójMED prowadzi kampanię crowdfundingową. Zamierza pozyskać środki na rozwój platformy telemedycznej. W planach jest też wejście na NewConnect.

MKW jest spółką działającą na rynku medycyny od 20 lat. Od 2011 r. posiada status podmiotu leczniczego. Oferuje usługi długoterminowej pielęgniarskiej opieki domowej oraz fizjoterapii ambulatoryjnej. W ostatnich latach zintensyfikowała rozwój trzeciego filaru działalności w obszarze teleopieki, szybko stając się trzecim co do wielkości tego rodzaju podmiotem w kraju. W tym sektorze spółka posiada obecnie już ponad tysiąc podopiecznych.

Rozwój w obszarze telemedycyny

Opieka zdalna oferowana przez MKW opiera się na obsługiwanym przez ratowników całodobowym centrum operacyjno-pomocowym. Za pomocą opaski telemedycznej, którą posiada pacjent, centrum monitoruje jego stan zdrowia i reaguje w sytuacji alarmowej. Centrum współpracuje ze służbami medycznymi. Dzięki takiemu podejściu, opieka nad pacjentem jest ciągła i spersonalizowana. Usługa jest oferowana pacjentom w formie miesięcznego abonamentu.

Opaska medyczna telemed24

Od 2022 r opaska zostanie też zarejestrowana jako wyrób medyczny klasy I, co otwiera drogę do oferowania jej w sieciach aptek. Jednocześnie też obniża to podatek VAT z 23% na 8%, co przełoży się na wzrost przychodów w tym segmencie działalności spółki. Zakwalifikowanie jako wyrób medyczny ułatwi też udział w projektach unijnych i przetargach.

Obecnie usługa świadczona jest dla ok. 1000 pacjentów. Spółka zapowiada w pierwszym kwartale 2022 r. zwiększenie tej liczby kilkukrotnie.

„Na chwilę obecną mamy zakontraktowane już ponad 1000 podopiecznych. Natomiast umowy, które udało nam się dopiąć w ciągu ostatnich dni te wielkości zwiększają kilkukrotnie. Umowa, która została parafowana, gwarantuje nam od 2 do 5 tysięcy podopiecznych w I kwartale tego roku” - powiedział na webinarze w Strefie Inwestorów Wincenty Pelc, prezes zarządu i założyciel MKW.

Czynnikiem wzrostu tego segmentu działalności spółki ma być wzrost samego rynku telemedycyny, który w Polsce wciąż jest na początkowym etapie. Zarząd obserwuje duże zainteresowanie rozwiązaniami typu oferowanych przez spółkę. MKW sprzyjają też negatywne trendy demograficzne, zwiększające znacznie odsetek osób starszych w społeczeństwie w kolejnych dekadach. Ponadto, coraz słabsza dostępność lekarzy w służbie publicznej wspiera przechodzenie do usług sektora prywatnego przez pacjentów. Dużym wsparciem są też programy rządowe promujące i dofinansowujące urządzenia i usługi telemedyczne. Jest to m.in. jeden z celów Nowego Ładu w ramach inwestycji w ochronę zdrowia.

Odsetek osób starszych w Polsce

Telemedycyna jako trzecia noga biznesu

MKW już jest spółką rentowną, czerpiącą przychody głównie z działalności podstawowej, czyli oferowania usług długoterminowej pielęgniarskiej opieki domowej oraz fizjoterapii ambulatoryjnej. Przychody regularnie wzrastały w ostatnich latach z 1,3 mln zł w 2018 r. do 3,1 mln zł za 2021 r. (dane wstępne).

Spółka podaje też planowane wyniki finansowe na lata 2023-2025. Wykazuje w nich szybko rosnące przychody oraz wzrost zysku o kilkaset procent rocznie. Zapowiada też wypłatę połowy zysku w 2024 r. w postaci dywidendy.

MKW planowane wyniki finansowe

Organiczny rozwój umożliwił spółce MKW budowę w dwóch ostatnich latach trzeciej nogi działalności. Teraz spółka zdecydowała się na przyspieszenie rozwoju sektora telemedycznego poprzez dokapitalizowanie emisją akcji.

Oferta akcji MKW i plany wejścia na NewConnect

Do 12 stycznia trwa oferta akcji MKW prowadzona przez platformę Beesfund.

Spółka zamierza pozyskać do 2 mln zł z przeznaczeniem przede wszystkim na działania marketingowe i promocyjne swojego produktu. W tym na reklamę w sieci, reklamę produktową we współpracy z portalami dla osób powyżej 60 roku życia i inne działania marketingowe np. udział w targach i wydarzeniach tematycznych. Część środków posłuży zakupowi platformy i oprogramowania, sprzętu IT i rozwinięciu zespołu.

Cele inwestycyjne MKW

Spółka oferuje wyłącznie akcje nowej emisji, które stanowić będą do 17,87% akcji w cenie emisyjnej 4,28 zł za akcję. Przekłada się to na wycenę post money w wysokości 11,2 mln zł.

MKW planuje wejście na NewConnect w 2025 r.

Zobacz także: Debiuty, artykuły, analizy IPO w Strefie Inwestorów

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.